To jedno z najczęściej zadawanych pytań, gdy rozmowa schodzi na temat wyjazdu do Czarnobyla. Uprzedzając pytania – zwiedzanie Strefy jest bezpieczniejsze od prześwietlenia zęba lub kilkudziesięciominutowego lotu samolotem (otrzymujemy wtedy znacznie większe promieniowanie). Także osoby palące papierosy, napromieniowują się kilkadziesiąt razy bardziej niż po wizycie w Strefie!

Zaledwie dwie i pół paczki papierosów wystarcza, aby napromieniować się do poziomu pobytu w czarnobylskiej zonie. Nie ma żadnych powodów, dla których odwiedzenie miejsca katastrofy wiązałoby się z jakimkolwiek realnym ryzykiem napromieniowania, chyba że celowo nie będziemy słuchać się wskazań przewodnika (zwiedzanie Czarnobyla i Prypeci z przewodnikiem jest obowiązkowe), czego najłagodniejszą konsekwencją będzie kara grzywny i wydalenie z Ukrainy. Legalne wyjazdy do zony są zorganizowane, zatwierdzone i kontrolowane i zawsze bezpieczne.

Jednak dla stuprocentowego bezpieczeństwa, na czas pobytu w Czarnobylu dobry przewodnik powinien mieć ze sobą dozymetr, tak zwany licznik Geigera, cały czas monitorujący wielkość promieniowania.

Podczas pleneru należy pamiętać o kilku zaleceniach:

  • Wymagany pełen ubiór, zakrywający jak największą powierzchnię ciała oraz pełne obuwie. Natomiast między bajki należy włożyć historie o konieczności posiadania specjalistycznej odzieży, kombinezonów itp. To buduje tylko fałszywy obraz „groźnego” miejsca (choć fajnie wygląda na zdjęciach), oczywiście jeśli nie zapuszczamy się w miejsca, gdzie przewodnik zabrania wchodzić.
  • Trzymanie się zaleceń przewodników, oczywistym jest że każdy chciałby być niezależny, zdobyć jedyne i niepowtarzalne ujęcie, ale w pewne miejsca po prostu nie wolno wchodzić. Koniec, kropka, nawet nie ma o czym dyskutować lub co gorsza robić coś „po cichu”. Konsekwencją może być wysoka grzywna, deportacja i jest to zdecydowanie najmniejszy problem.
  • Podstawowe zasady higieny. Myć ręce, nie dłubać w nosie, nie obgryzać paznokci 🙂
  • Unikanie palenia, picia i spożywania czegokolwiek na otwartym powietrzu.
  • Unikanie dotykania rzeczy. Spore dawki promieniowania skoncentrowane są w niepozornych przedmiotach rozrzuconych po całym terenie.
  • Zakaz siadania i kładzenia rzeczy (np. plecaka fotograficznego) na ziemi.
  • Zakaz spożywania i picia czegokolwiek pochodzącego ze Strefy.

Promieniowanie tła tuż przy ruinach czwartego bloku czarnobylskiej elektrowni atomowej jest niewiele większe niż w Krakowie:

Zwiedzanie Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej jest całkowicie bezpieczne, o ile przestrzega się powyższych zasad.

fotograficznym wypadzie w okolice Czarnobyla marzył zapewne niejeden z Was. Teraz, dzięki wyjątkowemu plenerowi fotowarsztaty.com nareszcie nadarza się na niego okazja.