ZAPISZ SIĘ TERAZ >>

Termin

28-30 czerwca 2024


rozpoczęcie w piątek o 16:00, zakończenie w niedzielę około 10:00


Cena rabatowa

1870 

Cena rabatowa obowiązuje do 28 maja, tj. do miesiąca przed terminem Fotowarsztatów.

Cena regularna 2190 zł.


Lokalizacja

Puszcza Słupska


Miejsce spotkania

Leśny Sen to kameralny pensjonat położony wśród lasów Puszczy Słupskiej, posiadający 9 pokoi z łazienkami, kompletnie wyposażoną kuchnię, salon mieszczący do 40 osób oraz saunę. Do tego wszelkie media, które warunkują kontakt z cywilizacją, czyli telewizja, Internet, sprzęt audio.

Leśny Sen Kamila i Krzysztof Sokal
77-235 Trzebielino, Cetyń 54
54°13’24.6″N 17°07’20.1″E
54.223499, 17.122236


Masz pytania?

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:


  Pomóż w rozwoju projektu, udostępnij w swoich mediach społecznościowych.
  Dziękuję ❤


  Czy warto?
  Opinie uczestników

  Czy marzysz o uchwyceniu magii letnich pejzaży i dzikiej przyrody? Jeśli tak, dołącz do nas na niezapomnianych warsztatach fotografii przyrody, gdzie głównym tematem będą majestatyczne jelenie. Wiosna i lato to czas kiedy samce jeleni żyją w osobnych chmarach. Zdarza się, że możemy obserwować nawet i 100 samców w jednej grupie, co jest niebywałą rzadkością w skali kraju i Europy. 

  Ze względu na specyfikę edycji, bardzo ograniczona ilość miejsc!

  Warsztaty fotografii przyrody. Królestwo jeleni

  Czerwiec to ostatni miesiąc wzrostu nowego poroża, które jest już prawie wykształcone, ale cały czas pokryte skórą czyli tzw. scypułem. Scypuł to delikatna skóra, porośnięta drobną, gęstą sierścią, pokrywająca poroże jeleniowatych w okresie jego wzrostu. Scypuł jest mocno ukrwiony, co pozwala odżywiać szybko rosnące poroże. Przez kilka miesięcy osiąga ono imponujące rozmiary.

  Samce jeleni zrzucają jedno poroże i budują nowe każdego roku. W tym czasie samice z młodymi czyli łanie i cielęta, trzymają się osobno i bardzo licznie wychodzą na łąki. Korzystają z tego właśnie wilki, które intensywnie polują na młode, co zwiększa szansę na ich spotkanie. Zasadniczo fotografia polega na czatach w miejscach spodziewanego żerowania.

  Fotografowanie jeleni odbywa się z czatowni lub z zasiadki w kamuflażu. Jeleni jest tu bardzo dużo, co jednak nie znaczy, że fotografowanie należy do łatwych. Jelenie mają doskonały wzrok, słuch i węch. Bywa, że na łące jest ponad 100 osobników. Taka liczba zwierząt w powiązaniu z ich zmysłami, sprawia, że obowiązuje żelazna dyscyplina odnośnie zachowania się fotografa. Przestrzeganie wskazówek prowadzącego wydatnie zwiększa sukces. Mamy doświadczenie w obserwacji jeleni i znamy ich zwyczaje oraz najlepsze miejsca do zdjęć. Mimo to należy pamiętać, że to ciągle natura i nigdy nie będziemy mieli  100% pewności co do zachowania się zwierząt.

  Na zdjęcia wychodzimy dwukrotnie w ciągu doby: przed świtem i po południu. Dla chętnych osób, istnieje również możliwość spędzenia nocy w czatowni. W takim przypadku potrzebny będzie śpiwór i karimata. Osoby, które będą miały chęć spędzić noc w czatowni otrzymają prowiant, gdyż nie wracają na nocleg do pensjonatu. Podkreślę jednak ponownie: jest to opcja wyłącznie dla zainteresowanych osób, wyposażonych w śpiwór i karimatę.

  Ubiór w zależności od pogody, ale poranki mogą być chłodne. Odzież w kolorach maskujących jest niezbędna do podchodu, w czatowniach nie jest wymagana.

  Program dla osób o podstawowej sprawności fizycznej. Niewiele chodzimy, ale zdarzają się przeszkody terenowe w stylu forsowania niewielkiego rowu, miedzy, przejścia po kładce z desek, czy wejścia do czatowni – co należy zrobić możliwie bezgłośnie.

  Tutaj, pośród drzewostanów Puszczy Słupskiej znajdziesz większość polskich gatunków ssaków i ptaków. Od zniczka i mysikrólika po bielika i łabędzia krzykliwego. Od  łasicy i zająca po wilka, który na stałe zadomowił się w tych okolicach.

  Harmonia dźwięków, gra światła, ciągła nieprzewidywalność przyrody to jest to, co nakręca pasjonatów fotografii przyrodniczej i to wszystko znajdziesz w otaczających miejsca naszych plenerów lasach, na łąkach i polach. Jeśli preferujesz podchód, to specyficznie urozmaicony krajobraz gwarantuje wiele spotkań ze zwierzętami. Jeśli natomiast oczekujesz dłuższych zasiadek w jednym miejscu, mamy dla Ciebie specjalnie przygotowane czatownie.

  Lokalizacja miejsc do fotografowania podyktowana jest wieloletnim doświadczeniem naszego gospodarza, leśnika z wykształcenia i zawodu oraz równocześnie fotografa przyrody. Nie należy jednak zapominać, że to jest element przyrody i nigdy nie mamy 100% pewności, że potencjalny obiekt zjawi się tam gdzie sobie tego życzymy. Podchód i czaty na jelenie odbywa się także w miejscach ich spodziewanego żerowania, który wynika z doświadczenia oraz wiedzy o ekologii gatunku. Całość jest właśnie tak ekscytująca, bo nieobliczalna, jak na naturę przystało.

  Jaki sprzęt i wyposażenie zabrać na warsztaty fotografii przyrody?

  Większość dnia będziemy spędzać w ukryciu, z ograniczoną możliwością ruchu. Poranki mogą być chłodne, dlatego trzeba być absolutnie dobrze przygotowanym na wytrzymanie w takich warunkach kilku godzin, niezbędna ciepła odzież.

  Co zatem zabrać na warsztaty fotografii przyrody?

  • Optyka długoogniskowa, ponad 300 mm i więcej.
  • Statyw z odkręcaną głowicą, w stałych czatowniach głowicę statywową montujemy na specjalnej płytce, płytki są na miejscu. W czatowniach namiotowych oraz podczas podchodu głowicę montujemy ponownie na statywie.
  • Ciepła i przeciwdeszczowa odzież w zdecydowanie niejaskrawych kolorach (optymalnie kamuflaże), osoby posiadające jaskrawą odzież, zdjęcia będą mogły robić wyłącznie z czatowni.
  • Gumowce, obuwie turystyczne.
  • Krzesełko wędkarskie – turystyczne.

  Warsztaty fotografii przyrody. Program

  • 16:00 – Rozpoczęcie, wykład wprowadzający
  • 17:00 – Wyjazd na  plener popołudniowy lub pokaz sprzętu, zdjęć, technik fotografii, zasady zachowania się w terenie
  • 20:00 – Obiadokolacja
  • 03:30 – Podział na grupy, rozwiezienie po czatowniach
  • 10:00 – Powrót na przerwę i posiłek
  • 15:00 – Pokaz sprzętu, zdjęć, technik fotografii, zasady zachowania się w terenie
  • 16:00 – Zamiana grup, rozwiezienie po czatowniach i/lub podchód pod zwierzynę leśną
  • 20:30 – Obiadokolacja
  • 03:30 – Podział na grupy, rozwiezienie po czatowniach i/lub podchód pod zwierzynę leśną
  • 10:00 – Powrót na śniadanie, zakończenie pleneru

  Z uwagi na napięty plan, nie możemy czekać z rozpoczęciem, prosimy o punktualne przybycie. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp. Godzina rozpoczęcia zostanie wysłana uczestnikom zajęć na kilka dni przed terminem kursu fotograficznego (może się nieznacznie różnić od podanej na stronie).

  Cena

  Cena rabatowa 1870 zł
  – obowiązuje do 28 maja, tj. do miesiąca przed terminem Fotowarsztatów.

  Cena regularna 2190 zł.

  Obejmuje:

  • uczestnictwo w warsztatach
  • opieka merytoryczna eksperta, leśnika z wykształcenia i zawodu oraz równocześnie fotografa przyrody
  • dostęp do profesjonalnych czatowni
  • noclegi w dwu i trzyosobowych pokojach, każdy z łazienką z prysznicem
  • pełne, domowe wyżywienie

  Zgłoszenia na warsztaty fotografii przyrody 

  • Aby zapisać się na warsztaty fotografii przyrody, należy wypełnić i wysłać poniższy formularz oraz opłacić zadatek lub pełną kwotę w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
  • Cena rabatowa obowiązuje do 30 dni przed terminem Fotowarsztatów. Przy zgłoszeniach dokonanych na mniej niż miesiąc przed terminem, obowiązuje cena regularna.
  • Pozostałą kwotę należy opłacić w terminie do 14 dni przed zajęciami, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJĘ PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugeruję zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż trzy-cztery tygodnie lub gdy Potrzebujesz fakturę.
  • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
  • Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktuję Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugeruję żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie.

   Podaj swoje dane

   Upewnij się, że podany powyżej adres jest prawidłowy, zostanie na niego wysłane potwierdzenie zgłoszenia wraz z danymi do przelewu.

   Jeśli Oferujesz miejsce w samochodzie dla innych uczestników (wspólny dojazd/powrót), Podaj miejsce wyjazdu i ilość miejsc w samochodzie

   Po wysłaniu zgłoszenia, proszę o wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 400 zł na konto:

   FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
   76 1140 2004 0000 3102 8039 9368
   w tytule przelewu: Przyroda jelenie [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

   Dla Twojej wygody, Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć.

   Wysyłając formularz zgłoszeniowy, zawierasz z FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski, umowę o świadczenie usług turystycznych, której wzór możesz pobrać tutaj. Umowa reguluje Twoje prawa związane z uczestnictwem w fotowarsztatach. Wypełnioną umowę podpiszemy podczas spotkania organizacyjnego.

   Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku). Zastrzegam sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

   Opieka merytoryczna podczas warsztatów fotografii przyrody

   Krzysztof Sokal – z wykształcenia i zawodu leśnik, absolwent Technikum Leśnego w Warcinie oraz Wydziału Leśnego na UP w Poznaniu. Pasjonuje się fotografią zwierząt leśnych. Mieszka, pracuje i realizuje swoje pasje w lesie. Należy do tych osób, którym poprzez pracę zawodową udaje się realizować swoje pasje.

   Pozostałe informacje o warsztatach fotografii przyrody

   Koniecznie przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania (FAQ).

   Osoby zainteresowane wcześniejszym przyjazdem lub pozostaniem dłużej, dodatkowym noclegiem itp. uzgadniają ten fakt indywidualnie, bezpośrednio w recepcji.

   Zapoznaj się też proszę z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na warsztatach fotografii przyrody. Równocześnie przypominam, że nie biorę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.

   Więcej zdjęć z warsztatów fotografii przyrody