Czym się kierować przy wyborze warsztatów fotograficznych? Jakie warsztaty fotograficzne będą dla mnie najlepsze? Przed takimi dylematami stajemy przeglądając oferty różnych szkoleń - po lekturze tego artykułu twój wybór kursu fotografii dla Ciebie będzie na pewno łatwiejszy.

Pierwszym i najważniejszym kryterium jest oczywiście rodzaj warsztatów fotograficznych, ich tematyka. Jeśli jesteśmy pasjonatami podróży, uwielbiamy odkrywać świat poznawać, nowe miejsca i uwieczniać je na zdjęciach, naturalnym wyborem będą plenerowe warsztaty fotograficzne w różnych spektakularnych miejscach w Polsce i za granicą. Jeśli z kolei najlepiej czujemy się w reportażu, warto skupić się na warsztatach fotograficznych na których ćwiczona jest właśnie ta tematyka. Wreszcie, jeżeli najczęściej pracujemy z ludźmi, sensownym wyborem będą warsztaty fotografii portretowej czy to w studio, czy w plenerze – to jest oczywisty wybór i pierwsze co nam przychodzi do głowy.

Szukając odpowiedniej oferty kursu fotografii, zawsze zwracamy uwagę na cenę. To oczywiste i zrozumiałe. Wskazane jednak aby dokładnie zapoznać się, co jest zawarte w tej cenie. Może się okazać że cena na pierwszy rzut oka jest bardzo okazyjna, natomiast poniżej drobnym drukiem jest dodane że przykładowo nie zawiera noclegów lub wyżywienia. Więcej o tej kwestii powiemy sobie później. Na cenę wypływa też zakładana liczba uczestników. Na dobrych warsztatach fotograficznych rzadko zdarza się aby uczestników było więcej niż około 10-15 osób. Gdybyśmy zorganizowali zajęcia dla przykładowo 20-30 osób, cena byłaby na pewno znacznie niższa, jednakże zdecydowanie nie jest to warte komfortu uczestników oraz ich frustracji spowodowanej fotografowaniem w tłumie osób.

Opinie uczestników kursu fotografii

Zwróć uwagę opinie uczestników warsztatów fotograficznych. Warto poszukać takiej zakładki na stronie, aczkolwiek bardziej obiektywne mogą być relacje w social mediach, na przykład na fanpage’u organizatora kursu fotografii. Wpisy na stronie mogą być (oczywiście nie muszą!) odpowiednio dobrane, natomiast Facebook publikuje wszystkie wpisy, bardzo trudno też jest usunąć wpis inaczej niż przez jego autora.

Nawiązując do mediów społecznościowych, warto przyjrzeć się społeczności jaka być może stworzyła się wokół projektu kursu fotografii. Fanpejdż który jest polubiony przez garstkę osób, ostatnie wpisy sprzed kilku tygodni lub miesięcy, nie nastrajają optymistycznie. Oczywiście fanpejdż czy grupa nie jest wyznacznikiem jakości kursu fotografii, natomiast bardzo dużo może powiedzieć o społeczności zgromadzonej wokół kursu fotografii, jeśli społeczność żyje jest to naprawdę duża wartość dla projektu warsztatów fotograficznych, zresztą można tam też podpytać o konkrety, uczestnicy poprzednich edycji zajęć na pewno chętnie odpowiedzą.

Kurs fotografii online

Dobrze jeśli autorzy projektu czy prowadzący warsztaty fotograficzne dzielą się swoją wiedzą także poza samymi warsztatami fotograficznymi. Takie ich działania – kurs fotografii online – mogą świadczyć o tym, że robią to też z pasji, a nie tylko z przyczyn ekonomicznych, poza tym oglądając dostępne darmowo filmy  instruktażowe dostępne na YouTube, czy czytając wpisy na blogu warsztatów fotograficznych bądź w mediach społecznościowych, możemy ocenić kwalifikacje i podstawy merytoryczne prowadzących zajęcia.

Analizując propozycje szkoleń, warto zwrócić uwagę na program kursu fotografii, jaki czeka na uczestników.  Istotne aby był on maksymalnie wypełniony. Jest rzeczą zrozumiałą że intensywnie wypełniony dzień, zwłaszcza wiosenną i letnią porą roku gdy dzień jest dłuższy niż zimą, może być męczący – jednakże jeżeli nie będziemy mieli ochoty wziąć udziału w danej części spotkania, zwyczajnie możemy sobie zrobić przerwę, natomiast takie kilkugodzinne przerwy narzucone przez organizatora mogą budzić rozczarowanie. Dobrze aby zajęcia były podzielone zarówno na część teoretyczną jak i praktyczną –  dotyczy to oczywiście typowych warsztatów fotograficznych, ponieważ nieco bardziej zaawansowane podróże czy wyprawy fotograficzne rządzą się nieco innymi prawami – tutaj jedziemy eksplorować dany kraj, poznawać jego najlepsze plenery, część teoretyczna zwykle jest ograniczona w porównaniu do typowej edycji warsztatów fotograficznych, gdzie nacisk położony jest głównie na zdobywanie wiedzy.

Warto zapoznać się z historią rozwoju projektu. Nie można oczywiście powiedzieć że to co nowe i  debiutujące jest z założenia gorsze, jednakże doświadczony organizator ma opracowany program i jego warianty nie tylko w teorii, ale też poprzez praktyczne wieloletnie doświadczenie.

Ważne też, aby usługa prowadzenia warsztatów fotograficznych była kompleksowa. Tylko najlepsi organizatorzy przygotowują ofertę od A do Z, zapisując się na wyjazdowy kurs fotografii nie musisz przejmować się kwestiami w stylu oddzielnej rezerwacji noclegów, zorganizowania sobie wyżywienia, itp. Dobry organizator warsztatów fotograficznych jest równocześnie formalnie biurem podróży, ponieważ takie wymagania nakłada na niego Ustawa.

Dzięki temu uczestnik zapisujący się na warsztaty fotograficzne ma przygotowaną kompleksową ofertę i jedyną rzeczą jaką musi dokonać, to po prostu przyjechać na miejsce zajęć. Warto zwrócić uwagę – co wydaje się oczywiste – że taka propozycja warsztatów fotograficznych jest nieco droższa ponieważ w cenie zawarte jest wszystko. Nie tylko prowadzenie zajęć, ale też noclegi, wyżywienie czy inne atrakcje. Zwykle i tak wychodzi to taniej niż opcja gdzie mamy eksponowaną atrakcyjnie niską cenę, natomiast wczytując się w ofertę okazuje się że trzeba sobie oddzielnie zarezerwować i zapłacić nocleg i wyżywienie, często zdarza się też, że uczestnicy nocują w różnych miejscach i nie integrują się ze sobą.

Inną kwestią z której – mam nadzieję – nigdy nie trzeba będzie korzystać, jest ubezpieczenie biur podróży na okoliczność odwołania zajęć spowodowanego chociażby upadkiem firmy. W takiej sytuacji uczestnicy kursu fotografii nie zostają pozostawieni na lodzie. Ma to może mniejsze znaczenie gdy warsztaty fotograficzne odbywają się w Polsce i można dość szybko wrócić do domu, jednakże w przypadku kierunków nieco dalszych i egzotycznych, takie nieoczekiwane odwołanie może stanowić problem.

Dlatego najlepsi organizatorzy wyjazdowych warsztatów i podroży fotograficznych posiadają odpowiednie zezwolenia, ubezpieczenia oraz organizują wyprawy fotograficzne według ustalonych procedur. Beztroska, w kontekście tego że nie musimy się niczym martwić i nic sobie dodatkowo organizować, też wpływa na ogólne zadowolenie uczestników.