Termin

czekaj na informację

jeśli mam Cię poinformować o ogłoszeniu terminu i przyjmowaniu zgłoszeń, podaj adres e-mail, w każdym momencie Możesz zrezygnować z powiadomień


Cena

1390 


Lokalizacja

Karpaty Ukraińskie


Miejsce spotkania w Polsce

Nasza baza zaplanowana jest w Zajeździe Bieszczadzka Ostoja. Tutaj jemy obiad i stąd wyruszamy na Ukrainę. Tutaj też pozostawiamy samochody.

Zajazd Bieszczadzka Ostoja
Ustrzyki Dolne, Hoszów 10A
49°24’08.3″N 22°38’56.8″E
49.402316, 22.649117


Masz pytania?

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:


  Pomóż w rozwoju projektu, udostępnij w swoich mediach społecznościowych.
  Dziękuję ❤


  Czy warto?
  Opinie uczestników

  Podróż fotograficzna na Ukrainę. Głównym tematem pleneru jest foto-trekking po ukraińskim Zakarpaciu. Przepiękne i dalekie widoki z Połoniny Borżawa, najbardziej eksponowanej i najdłuższej połoniny na Zakarpaciu, niezapomniany przejazd koleją najdłuższym tunelem całych Karpat, najważniejsze zabytki Użhorodu – historycznej stolicy Rusi Zakarpackiej. Na warsztatach fotograficznych będziemy ćwiczyć od zdjęć plenerowych, krajobrazowych – przez fotografię uliczną – po temat fotoreportażu realizowanego w mijanych miejscowościach.

  Podróż fotograficzna na Ukrainę

  Spotykamy się w czwartek po południu w Ustrzykach Dolnych na spotkaniu organizacyjnym i obiedzie. Zaraz później ruszamy na podróż fotograficzną na Ukrainę.

  Pierwszy nocleg zaplanowany jest we wsi Użok, tuż pod przełęczą Użocką, w sercu Bieszczadów Ukraińskich. To nasz przystanek w podróży na Ukrainie, na noclegu będzie możliwość skorzystania z fantastycznej ruskiej bani (tradycyjna wschodnia sauna) oraz ЧАНИ (“czany”), czyli balie wypełnione ciepłą wodą. Wrażenia, jakich nie doświadczysz nigdzie indziej, gwarantowane!

  Piątek rano (po śniadaniu) kierujemy się w stronę Użhorodu, perły Zakarpacia. Odwiedzamy najważniejsze zabytki miasta, tam też przerwa na obiad. Będziemy fotografować architekturę  miasta, ale też toczące się życie, na ulicach i placach targowych.

  Nocleg w okolicach miejscowości Wołowiec, u podnóża Połoniny Borżawa, skąd następnego dnia ruszamy na całodzienny plener fotograficzny na to przepiękne, widokowe pasmo (wyjazd kolejką krzesełkową, w razie dostępności także samochodami terenowymi). Rozległa Połonina Borżawa, wielokrotnie rozleglejsza od największych polskich połonin, słynie z jednych z najpiękniejszych widoków w całych Karpatach Ukraińskich. Wędrować będziemy grzbietem Połoniny, po czym wrócimy do kolejki krzesełkowej, którą zjedziemy do czekającego na nas busa. Uwaga: trasa może zostać zmodyfikowana, zależnie od warunków pogodowych.

  Ostatni dzień pleneru fotograficznego w Ukrainie poświęcamy na część reportażową, zwiedzając najważniejsze zabytki w mijanych miejscowościach oraz urządzając warsztaty fotoreportażu podczas przejazdu ukraińskim regionalnym pociągiem, jadącym mi.in. przez najdłuższy tunel Karpat. Po południu postój na obiad i popołudniowe streetphoto urządzimy w Drohobyczu, miasteczku galicyjskim, przepełnionym atmosferą Brunona Schultza i „Sklepów cynamonowych”. Powrót do Polski (Ustrzyki Dolne, miejsce startu) w niedzielę wieczorem.

  Odwiedzimy między innymi:

  • Połoninę Borżawa – eksponowaną wokół sąsiadujących grup górskich, z niesamowicie rozległymi połoninami, słynie z jednych z najpiękniejszych widoków w Karpatach
  • Użhorod – stolica Rusi Zakarpackiej, cerkiew, kościół, synagoga, skansen, place targowe
  • Filipiec – malowniczy wodospad Szypit
  • Przełęcz Beskid – najdłuższy tunel kolejowy w Karpatach
  • Hukliwe – cerkiew z XVIII w. (styl zakarpacki)
  • Drohobycz – cerkiew św. Jura XVII w. (UNESCO), kościół XV w., dom Brunona Schulza

  Edycja ma charakter fotowyprawy, mniej skupiamy się na teorii (nie ma wykładów ze slajdami jak na innych edycjach zajęć), więcej fotografujemy. Choć oczywiście podstawy teoretyczne będą poruszane – jednak wyłącznie w plenerze.

  Konieczne posiadanie ważnego paszportu! Nie potrzeba natomiast kupować wcześniej ukraińskiej waluty, w hrywny zaopatrzymy się po przekroczeniu granicy.

  Program podróży fotograficznej na Ukrainę

  • 14:00 – Spotkanie organizacyjne, obiad
  • 15:00 – Wyjazd na Ukrainę
  • 20:00 – Przyjazd na nocleg do Użoka, kolacja
  • 21:00 – Czany lub ruska bania (dla zainteresowanych)
  • 8:00 – Śniadanie
  • 10:00 – Wyjazd do Użhorodu
  • 12:00 – Plener miejsko-architektoniczny w Użhorodzie
  • 15:00 – Przerwa na obiad (Użhorod)
  • 20:00 – Przyjazd na nocleg, kolacja (Wołowiec / Hukliwe)
  • 7:00 – Śniadanie
  • 8:00 – Plener na Połoninie Borżawa
  • 20:00 – Przyjazd na nocleg, kolacja (Wołowiec / Hukliwe)
  • 7:00 – Śniadanie
  • 9:00 – Wyjazd na trasę krajoznawcą
  • 11:00 – Przejazd pociągiem Przełęcz Beskid (tunel)
  • 14:00 – Trasa krajoznawcza, c.d.
  • około 20:00 – Powrót do Ustrzyk Dolnych.

  Z uwagi na napięty plan, nie możemy czekać z rozpoczęciem, proszę o punktualne przybycie. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp. Godzina rozpoczęcia zostanie wysłana uczestnikom zajęć na kilka dni przed terminem kursu fotograficznego (może się nieznacznie różnić od podanej na stronie).

  Cena

  Tylko 1390 zł / osoba – obejmuje:

  • uczestnictwo w plenerze
  • transport busem na Ukrainie
  • noclegi w hotelu na Ukrainie
  • obiad w Polsce (pierwszego dnia)
  • wyżywienie w hotelu (śniadanie + obiadokolacja)
  • ubezpieczenie podczas podróży zagranicznej

  Cena nie obejmuje wyżywienia w miastach (np. Użhorod, Drohobycz), “wstępów” (bilet kolejowy, kolej krzesełkowa, cerkwie, itp.) oraz czanów (balii wypełnionych ciepłą wodą – relaks na noclegu). Wielkość składki na czany jest zależna od ilości chętnych osób i wynosi od kilkunastu do maksymalnie kilkudziesięciu złotych na osobę. Wracając do Polski zatrzymamy się na tradycyjne zakupy “pamiątek w formie płynnej” (alkohol, słodycze, itp.). Zakupy w własnym zakresie i według życzenia, zgodnie z obowiązującymi limitami celnymi.

  Zgłoszenia na podróż fotograficzną w Ukrainie

  • Aby zapisać się na plener fotograficzny za granicą, należy wypełnić i wysłać poniższy formularz oraz opłacić zadatek lub pełną kwotę w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
  • Pozostałą kwotę należy opłacić w terminie do 10 dni przed zajęciami, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJĘ PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugeruję zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż dwa-trzy tygodnie.
  • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
  • Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktuję Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugeruję żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie.
  • Na wyjazdach zagranicznych wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne, wliczone w cenę zajęć, w formularzu zgłoszeniowym proszę Cię o dane niezbędne do wystawienia polisy.
  FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY BĘDZIE AKTYWNY PO OGŁOSZENIU TERMINU

  Po wysłaniu zgłoszenia, proszę o wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 300 zł na konto:

  FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
  76 1140 2004 0000 3102 8039 9368
  w tytule przelewu: Ukraina Borżawa [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

  Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć: 1390 zł.

  Wysyłając formularz zgłoszeniowy, zawierasz z FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski, umowę o świadczenie usług turystycznych, której wzór możesz pobrać tutaj. Umowa reguluje Twoje prawa związane z uczestnictwem w fotowarsztatach. Wypełnioną umowę podpiszemy podczas spotkania organizacyjnego.

  Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku). Zastrzegam sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

  Waluta w Ukrainie

  Hrywny ukraińskie wymienimy przekraczając granicę. Będą nam potrzebne na zakupy na trasie (wg własnego uznania) oraz obiad w miastach (np. Użhorod) na trasie podróży fotograficznej. Przydadzą się również na noclegu, jeśli zdecydujesz się na czany (szczerze polecam!). W Użhorodzie zwykle można płacić kartą, czego oczywiście nie można powiedzieć o sklepach w wioskach. Natomiast zakupy na powrocie można opłacić kartą lub złotówkami (zależnie od tego w jakim sklepie się zatrzymamy). Podsumowując: kwota wymiany około 300 zł powinna być wystarczająca, zależy oczywiście ile zakupisz alkoholu 🙂

  Pozostałe informacje o podróży fotograficznej na Ukrainę

  Koniecznie przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania (FAQ).

  Zapoznaj się też proszę z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na wyprawach fotograficznych za granicą. Równocześnie przypominam, że nie biorę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.

  Osoby zainteresowane wcześniejszym przyjazdem lub pozostaniem dłużej, dodatkowym noclegiem itp. uzgadniają ten fakt indywidualnie, bezpośrednio w recepcji.

  I jeszcze raz przypominam o bezwzględnej konieczności posiadania ważnego (zalecane co najmniej 6 miesięcy) paszportu!

  Więcej zdjęć z podróży fotograficznej na Ukrainę