Termin

zapytaj o najbliższy termin

jeśli mam Cię poinformować o ogłoszeniu terminu i przyjmowaniu zgłoszeń, podaj adres e-mail, w każdym momencie Możesz zrezygnować z powiadomień


Cena rabatowa

1970 

Cena rabatowa obowiązuje do miesiąca przed terminem Fotowarsztatów.

Cena regularna 2290 zł.


Lokalizacja

Puszcza Słupska


Miejsce spotkania

Leśny Sen to kameralny pensjonat położony wśród lasów Puszczy Słupskiej, posiadający 9 pokoi z łazienkami, kompletnie wyposażoną kuchnię, salon mieszczący do 40 osób oraz saunę. Do tego wszelkie media, które warunkują kontakt z cywilizacją, czyli telewizja, Internet, sprzęt audio.

Leśny Sen Kamila i Krzysztof Sokal
77-235 Trzebielino, Cetyń 54
54°13’24.6″N 17°07’20.1″E
54.223499, 17.122236


Masz pytania?

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:


  Pomóż w rozwoju projektu, udostępnij w swoich mediach społecznościowych.
  Dziękuję ❤


  Czy warto?
  Opinie uczestników

  Wiosenny klangor żurawi jest zazwyczaj jednym z pierwszych znaków nadejścia cieplejszych miesięcy. Żurawie wracają wtedy z zimowisk, tworząc charakterystyczne grupy przelatujące na niebie. Na wiosennych warsztatach fotografii przyrody będziemy fotografować żurawie w miejscach odosobnionych, gdzie spędzają one noc. Jesteśmy praktycznie stuprocentowo pewni ich spotkania! Poza tym fotografować będziemy inną  zwierzynę leśną, głównie borsuki, wilki i jelenie. Praktykę poprzedzimy szerokim przygotowaniem teoretycznym: pokazem sprzętu, zdjęć, technik fotografii oraz zasadami zachowania się w terenie.

  Ze względu na specyfikę edycji, bardzo ograniczona ilość miejsc!

  Wiosenne warsztaty fotografii przyrody. Klangor żurawi

  Klangor żurawi to swego rodzaju symboliczne powitanie wiosny. Klangor żurawi to określenie odnoszące się do charakterystycznego dźwięku wydawanego przez żurawie podczas przelotu. To specyficzne, donośne dzwonienie lub trąbienie, które jest jednym z elementów ich komunikacji w trakcie migracji. Dźwięk ten jest często opisywany jako melodyjny i daleko noszący się. Klangor żurawi jest często słyszalny, gdy ptaki te przelatują nad danym obszarem, tworząc swoje formacje w kształcie litery „V”. To charakterystyczne dźwięki żurawi stanowią część atmosfery wiosennego i jesiennego krajobrazu, kiedy to ptaki te migrują między swoimi miejsce lęgowe a zimowiskami. Dźwięk klangoru żurawi może być postrzegany jako jedno z charakterystycznych doświadczeń wiosennego lub jesiennego pleneru fotografii przyrodniczej.

  Poranny klangor żurawi z odległości 30 metrów w oparach mgły to niezapomniane cudo natury!

  Weekendowe warsztaty fotografii przyrody rozpoczynamy (w piątek) kolacją oraz wykładem, na którym poruszymy najważniejsze zagadnienia teoretyczne – ogólne, oraz poruszane na zajęciach. Sobota od świtu poświęcona jest na fotografowanie w czatowniach oraz z podchodu. Około połowy dnia wracamy na szybki posiłek oraz wymieniamy się w czatowniach. Po zachodzie Słońca wracamy na obiadokolację i omówienie dnia pleneru. Na koniec dnia zaprosimy na ognisko z kiełbaskami (zależnie od pogody). Niedzielę ponownie poświęcimy na fotografowanie w czatowniach i z podchodu, warsztaty fotografii przyrody zakończymy około 13:00 pożegnalnym obiadem.

  Przed świtem udajemy się do czatowni i witamy dzień razem z żurawiami. Nie są to zlotowiska, tylko miejsca odosobnione, najczęściej bagna w lesie, gdzie żurawie spędzają noc. Jesteśmy praktycznie stuprocentowo pewni ich spotkania! W zależności od pogody, żurawie będziemy fotografować tam do 3 godzin, ale jeśli zainteresowani będą chcieli zostać dłużej, można i cały dzień. Liczbę godzin w zasiadkach ustalimy indywidualnie, żeby nie ograniczać nikomu możliwości fotografowania, jeśli chce spędzić z żurawiami cały dzień.

  Dostępne czatownie na żurawie to zwykły namiot, konstrukcja z gałęzi i siatki maskującej oraz specjalne czatownie, które można kupić w internecie. Ściany są więc cienkie, przez to obowiązuje ścisła dyscyplina jeśli chodzi o zachowanie się wewnątrz. To samo dotyczy rannego podejścia (wychodzimy około 2 godziny przed wschodem Słońca).

  Po południu idziemy pod nory borsucze lub zasadzamy się na jelenie. Zasiadka przy norach to najczęściej krzesełko wędkarskie, ewentualnie mata i siedzimy na ziemi w strojach maskujących. Borsuki słabo widzą, najważniejszy jest wiatr, a to zadbamy na miejscu, zależnie od warunków pogodowych.

  Konieczny jest statyw. Rozstawiamy go po ciemku, montujemy na nim sprzęt i bez ruchu czekamy na świt. Nie ma mowy o wysuwaniu i chowaniu obiektywu, kiedy jest jasno. Podobnie z jeleniami i borsukami: czekamy nieruchomo z
  gotowym aparatem.

  Ubiór w zależności od pogody, ale poranki w kwietniu mogą być mroźne. Odzież w kolorach maskujących jest niezbędna do podchodu, w czatowniach nie jest wymagana.

  Program dla osób o podstawowej sprawności fizycznej. Niewiele chodzimy, ale zdarzają się przeszkody terenowe w stylu forsowania niewielkiego rowu, miedzy, przejścia po kładce z desek, czy wejścia do czatowni – co należy zrobić możliwie bezgłośnie.

  Tutaj, pośród drzewostanów Puszczy Słupskiej znajdziesz większość polskich gatunków ssaków i ptaków. Od zniczka i mysikrólika po bielika i łabędzia krzykliwego. Od  łasicy i zająca po wilka, który na stałe zadomowił się w tych okolicach.

  Harmonia dźwięków, gra światła, ciągła nieprzewidywalność przyrody to jest to, co nakręca pasjonatów fotografii przyrodniczej i to wszystko znajdziesz w otaczających miejsca naszych plenerów lasach, na łąkach i polach. Jeśli preferujesz podchód, to specyficznie urozmaicony krajobraz gwarantuje wiele spotkań ze zwierzętami. Jeśli natomiast oczekujesz dłuższych zasiadek w jednym miejscu, mamy dla Ciebie specjalnie przygotowane czatownie.

  Lokalizacja miejsc do fotografowania podyktowana jest wieloletnim doświadczeniem naszego gospodarza, leśnika z wykształcenia i zawodu oraz równocześnie fotografa przyrody. Nie należy jednak zapominać, że to jest element przyrody i nigdy nie mamy 100% pewności, że potencjalny obiekt zjawi się tam gdzie sobie tego życzymy. Podchód i czaty na jelenie odbywa się także w miejscach ich spodziewanego żerowania, który wynika z doświadczenia oraz wiedzy o ekologii gatunku. Całość jest właśnie tak ekscytująca, bo nieobliczalna, jak na naturę przystało.

  Jaki sprzęt i wyposażenie zabrać na warsztaty fotografii przyrody?

  Większość dnia będziemy spędzać w ukryciu, z ograniczoną możliwością ruchu, np. w czatowni. Poranki w kwietniu mogą być mroźne, dlatego trzeba być absolutnie dobrze przygotowanym na wytrzymanie w takich warunkach kilku godzin, niezbędna ciepła odzież.

  Co zatem zabrać na warsztaty fotografii przyrody?

  • Optyka długoogniskowa, ponad 300 mm i więcej.
  • Statyw z odkręcaną głowicą, w stałych czatowniach głowicę statywową montujemy na specjalnej płytce, płytki są na miejscu. W czatowniach namiotowych oraz podczas podchodu głowicę montujemy ponownie na statywie.
  • Ciepła i przeciwdeszczowa odzież w zdecydowanie niejaskrawych kolorach (optymalnie kamuflaże), osoby posiadające jaskrawą odzież, zdjęcia będą mogły robić wyłącznie z czatowni.
  • Gumowce, obuwie turystyczne.
  • Jeśli ktoś ma, to krzesełko wędkarskie – turystyczne.

  Warsztaty fotografii przyrody. Program

  • 16:00 – Rozpoczęcie, wykład wprowadzający
  • 18:00 – Wyjazd na plener popołudniowy
  • 20:00 – Obiadokolacja
  • 21:00 – Pokaz sprzętu, zdjęć, technik fotografii, zasady zachowania się w terenie
  • 03:00/05:00 – Podział na grupy, rozwiezienie po czatowniach
  • 12:00 – Powrót na posiłek
  • 13:00 – Zamiana grup, rozwiezienie po czatowniach i/lub podchód pod zwierzynę leśną
  • 19:00 – Powrót na obiadokolację, omówienie pleneru i zdjęć, opcjonalnie ognisko
  • 03:00/05:00 – Podział na grupy, rozwiezienie po czatowniach i/lub podchód pod zwierzynę leśną
  • 12:00 – Powrót na obiad, zakończenie pleneru

  Z uwagi na napięty plan, nie możemy czekać z rozpoczęciem, prosimy o punktualne przybycie. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp. Godzina rozpoczęcia zostanie wysłana uczestnikom zajęć na kilka dni przed terminem kursu fotograficznego (może się nieznacznie różnić od podanej na stronie).

  Cena

  Cena rabatowa 1970 zł
  – obowiązuje do miesiąca przed terminem Fotowarsztatów.

  Cena regularna 2290 zł.

  Obejmuje:

  • uczestnictwo w warsztatach
  • opieka merytoryczna eksperta, leśnika z wykształcenia i zawodu oraz równocześnie fotografa przyrody
  • dostęp do profesjonalnych czatowni
  • noclegi w dwu i trzyosobowych pokojach, każdy z łazienką z prysznicem
  • pełne, domowe wyżywienie

  Zgłoszenia na warsztaty fotografii przyrody 

  • Aby zapisać się na warsztaty fotografii przyrody, należy wypełnić i wysłać poniższy formularz oraz opłacić zadatek lub pełną kwotę w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
  • Cena rabatowa obowiązuje do 30 dni przed terminem Fotowarsztatów. Przy zgłoszeniach dokonanych na mniej niż miesiąc przed terminem, obowiązuje cena regularna.
  • Pozostałą kwotę należy opłacić w terminie do 14 dni przed zajęciami, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJĘ PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugeruję zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż trzy-cztery tygodnie lub gdy Potrzebujesz fakturę.
  • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
  • Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktuję Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugeruję żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie.
  FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY BĘDZIE AKTYWNY PO OGŁOSZENIU TERMINU ZAJĘĆ

  Po wysłaniu zgłoszenia, proszę o wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 400 zł na konto:

  FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
  76 1140 2004 0000 3102 8039 9368
  w tytule przelewu: Przyroda wiosna [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

  Dla Twojej wygody, Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć.

  Wysyłając formularz zgłoszeniowy, zawierasz z FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski, umowę o świadczenie usług turystycznych, której wzór możesz pobrać tutaj. Umowa reguluje Twoje prawa związane z uczestnictwem w fotowarsztatach. Wypełnioną umowę podpiszemy podczas spotkania organizacyjnego.

  Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku). Zastrzegam sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

  Opieka merytoryczna podczas warsztatów fotografii przyrody

  Krzysztof Sokal – z wykształcenia i zawodu leśnik, absolwent Technikum Leśnego w Warcinie oraz Wydziału Leśnego na UP w Poznaniu. Pasjonuje się fotografią zwierząt leśnych. Mieszka, pracuje i realizuje swoje pasje w lesie. Należy do tych osób, którym poprzez pracę zawodową udaje się realizować swoje pasje.

  Pozostałe informacje o warsztatach fotografii przyrody

  Koniecznie przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania (FAQ).

  Osoby zainteresowane wcześniejszym przyjazdem lub pozostaniem dłużej, dodatkowym noclegiem itp. uzgadniają ten fakt indywidualnie, bezpośrednio w recepcji.

  Zapoznaj się też proszę z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na warsztatach fotografii przyrody. Równocześnie przypominam, że nie biorę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.

  Więcej zdjęć z warsztatów fotografii przyrody