[ Tematy i miejsca zajęć ][ Ukraina ]

Czarnobyl po katastrofie. Prypeć, miasto-widmo

Niesamowita wyprawa fotograficzna do elektrowni atomowej w Czarnobylu oraz do miasta-widmo Prypeć, niegdyś zamieszkiwanego przez ponad 50 tysięcy ludzi, dziś będącego wymarłym skansenem ostatnich lat epoki radzieckiej. Ponadto tajemnicze “Oko Moskwy”, którego budowa pochłonęła koszt trzykrotnie większy niż sama elektrownia, według plotek mającego kontrolować pogodę i zmysły ludzkie. Jedno z najbardziej tajemniczych i niedostępnych miejsc na świecie, z nami całkowicie bezpieczne i legalne, pod opieką przewodnika, z dojazdem z Warszawy.

Obserwujemy sytuację epidemiczną, w przypadku braku możliwości wyjazdu, termin pleneru zostanie zmieniony. Jeśli nowy termin nie będzie Ci odpowiadał, zwracamy wpłacony zadatek w 100%

NAJBLIŻSZA EDYCJA
4-8
marca
(trwają zapisy)

Kompleksowo zwiedzimy najciekawsze i najbardziej spektakularne miejsca w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Wyprawa zapewnia zobaczenie wszystkich głównych budynków w Prypeci (szpital, szkoły, przedszkole, basen, dom kultury czy Cafe Pripyat), Czarnobylu i Czarnobylu-2. Będzie również okazja zobaczyć panoramę opuszczonego miasta z wysokości.


Prypeć miała być sztandarowym dziełem sowieckich planistów, „atomowym” osiedlem przyszłości, ostatecznym dowodem triumfu socjalizmu nad kapitalizmem.  Zanim stało się skansenem i krajobrazem post-apokaliptycznym, było krainą mlekiem i miodem płynącą. Ówczesne ZSRR bardzo zadbało o mieszkańców, tworząc, jak na tamte czasy, miasto doskonałe z licznymi atrakcjami dla mieszkańców i wizją świetlanej przyszłości. Po ledwie 16 latach od wybudowania, gdy doszło do wybuchu w czarnobylskiej elektrowni atomowej, pięćdziesięciotysięczne miasto opustoszało w kilka godzin i takim pozostaje do dziś. Wdziera się do niego przyroda i powoli odbiera je człowiekowi.

Odwiedzimy też największą tego typu konstrukcję na świecie, niesamowity pozahoryzontalny strategiczny radar “Duga”, zwany także “Okiem Moskwy”. W zasięgu miał biegun północny, całą Europę, a nawet skrawki Ameryki. Zwrócony w stronę USA, miał służyć do wykrywania nadlatujących nad terytorium ZSRR pocisków balistycznych z głowicami nuklearnymi. To przy jego pomocy zagłuszano też Radio Wolna Europa i Radio Swoboda. Był to jeden z najtajniejszych elementów sowieckiego systemu obronnego, przy jego obsłudze pracowało ponad 1000 osób. Niektórzy twierdzili, że Rosjanie za pomocą Oka Moskwy są w stanie kontrolować nie tylko pogodę, ale również ludzkie umysły. Po awarii i napromieniowaniu radar nie nadawał się już do użytku, 300-metrowa konstrukcja wciąż jednak jest elementem krajobrazu okolic Prypeci.

Edycja ma charakter fotowyprawy, mniej skupiamy się na teorii (nie ma wykładów ze slajdami jak na innych edycjach zajęć), więcej fotografujemy. Choć oczywiście podstawy teoretyczne będą poruszane – jednak wyłącznie w plenerze.

Z uwagę na specyfikę edycji, osoby zainteresowane udziałem prosimy o możliwie jak najwcześniejszą rezerwację. Czekanie ze zgłoszeniem na ostatnią chwilę może spowodować że będziemy musieli odwołać zajęcia. Prosimy o wyrozumiałość.

Konieczne posiadanie ważnego paszportu! Nie potrzeba natomiast kupować wcześniej ukraińskiej waluty, w hrywny zaopatrzymy się po przekroczeniu granicy.

Dlaczego warto jechać z nami?
Co wpływa na cenę?

 1. Jest to wyjazd fotograficzny, mamy instruktora fotografii, który omawia podstawy teoretyczne, specyfikę zdjęć oraz pomaga w razie potrzeby wykonać najlepsze ujęcia. Jest to więc wyjazd dla osób interesujących się fotografią – a nie masowa wycieczka przypadkowych ludzi, chcących wyrwać się z domu, a na miejscu myśląc o wieczornej imprezie w hotelu. Trochę generalizujemy, ale nie ukrywajmy, wiele masowych wycieczek przypadkowych osób właśnie tak wygląda.
 2. Jedziemy małą kameralną grupką (około 15 osób), a nie 40-osobowym autokarem (zobacz zdjęcie poniżej).
 3. Jedziemy komfortowym busem wprost z/do Warszawy, bus jest też cały czas do dyspozycji na miejscu. Nie trzeba dojeżdżać na własną rękę, przesiadać się, itp.
 4. Koncentrujemy się na fotografii i najlepszych / najbardziej spektakularnych plenerach, a nie na bieganinie od obiektu do obiektu byle tylko zaliczyć. I nie przepychasz się w tłumie czterdziestu kilku osób i błagasz aby w ciekawym dla zdjęć miejscu zatrzymać się dłużej niż 5 minut…
 5. Cały czas poświęcamy na zwiedzanie i fotografowanie Strefy, nie tracimy czasu na przymusowe (bo tak łatwiej) zwiedzanie Kijowa. Kijów jest piękny… ale na oddzielny plener, nie przy okazji, bo tak taniej.
 6. Śpimy na miejscu (hotel w Czarnobylu) a nie w jakimś hostelu na przedmieściach Kijowa, tracąc czas na dojazdy lub wręcz jadąc do Strefy tylko na jeden (!!!) dzień.
 7. Mamy polskojęzycznego przewodnika, który zna i rozumie nasze potrzeby.
 8. Jedziemy tam nie pierwszy raz i zwyczajnie wiemy co najlepiej wychodzi na zdjęciach, a do czego nie warto iść.

Tak, wiemy, zawsze można taniej. Tylko później wracacie do nas z takimi komentarzami:

“Szkoda że nie pojechałem z Wami, gdzie indziej jest może taniej ale tak, była bieganina od obiektu do obiektu głównie a co najgorsze, współtowarzysze to 40-50 kolesi, którzy wyrwali się z domu i koniecznie chcieli się napić każdego dnia, co dezorganizowało cały wyjazd i utrudniało w ogóle jako takie cieszenie się nim. Oczywiście nikogo tam nie interesowała fotografia.”

Program

Czwartek

21:00 – Wyjazd z Warszawy (spod Pałacu Kultury i Nauki, obok Dworca Centralnego) przez Lublin (możliwość dołączenia do grupy).

Piątek

Czarnobyl-2, a w nim radar zwany „Oko Moskwy” wraz z otaczającą go infrastrukturą, następnie miasto Czarnobyl.

Sobota

Prypeć: Cafe Prypeć, Szkoła muzyczna, Energetyk, basen, jedna ze szkół, przedszkole, stadion, wesołe miasteczko, supermarket.

Niedziela

W Prypeci fabryka Jupiter oraz szpital, następnie elektrownia (nowy sarkofag), chłodnie kominowe.

Poniedziałek

8:00-12:00 – Powrót do Warszawy.

Z uwagi na napięty plan, nie możemy czekać z odjazdem, prosimy o punktualne przybycie. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp. Starannie planujemy program i dokładamy wszelkich starań aby zrealizować cały program, ale z uwagi na losowe zdarzenia (np. dłuższy postój na granicy, zmiany w Strefie, itp.), program może ulec modyfikacjom.

Cena

Tylko 2190 zł / osobaobejmuje:

 • uczestnictwo w plenerze
 • przejazd busem na trasie Warszawa – Czarnobyl – Warszawa oraz na miejscu
 • zakwaterowanie w hotelu w Czarnobylu ze śniadaniami w pokojach dwuosobowych
 • polskojęzycznego przewodnika
 • przepustki na pobyt w Strefie przez 3 dni
 • ubezpieczenie

Cena nie obejmuje wyżywienia na miejscu (poza śniadaniami), dwie obiadokolacje i jeden obiad, około 700 hrywien (100 zł). Cena nie obejmuje również drobnych wydatków typu: napoje, słodycze, pamiątki – według potrzeb i uznania.

Rezerwacja miejsc

 • Aby zapisać się na warsztaty, należy wypełnić formularz oraz opłacić zadatek (600 zł) lub pełną kwotę w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
 • Pozostałą kwotę należy opłacić w terminie do 3 tygodni przed zajęciami, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJEMY PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugerujemy zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż 3-4 tygodnie.
 • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
 • Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktujemy Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugerujemy żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie, my służymy jedynie przekazaniu kontaktu.
 • BARDZO WAŻNE: W przypadku posiadania innego nazwiska w paszporcie (np. panieńskie) należy podać właśnie nazwisko z paszportu przy wypełnianiu rezerwacji. Paszport musi zgadzać się z danymi podanymi w formularzu, nawet jedna literówka może zakończyć wizytę w Strefie, jeszcze przed jej rozpoczęciem.

  Podaj swoje dane

  Na wyjazdach zagranicznych, wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne, Podaj dane do wystawienia polisy. Dane będą potrzebne także do wystawienia przepustki na wjazd do Strefy

  Podanie błędnych/niekompletnych danych uniemożliwi Ci wyjazd na plener.

  Jeśli Oferujesz miejsce w samochodzie dla innych uczestników (wspólny dojazd/powrót do/z Warszawy), Podaj miejsce wyjazdu i ilość miejsc w samochodzie

  UWAGA! Ze względów organizacyjnych, wpłaty przyjmujemy od 1 stycznia 2021.
  Zgłoszenie możesz jednak wysłać już teraz, o wpłacie przypomnimy Ci po 1 stycznia 2021.

  Po wysłaniu zgłoszenia, prosimy o niezwłoczną wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 600 zł na konto:

  FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
  76 1140 2004 0000 3102 8039 9368
  w tytule przelewu: Czarnobyl [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

  Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć.

  Wysyłając formularz zgłoszeniowy, zawierasz z FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski, umowę o świadczenie usług turystycznych, której wzór możesz pobrać tutaj. Umowa reguluje Twoje prawa związane z uczestnictwem w fotowarsztatach. Wypełnioną umowę podpiszemy podczas spotkania organizacyjnego.

  Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku), zgłoszenia są przyjmowane do 14 dni przed imprezą. Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około dwa tygodnie przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

  Czy to jest bezpieczne?

  To jedno z najczęściej zadawanych pytań, gdy rozmowa schodzi na temat wyjazdu do Strefy Czarnobylskiej. Uprzedzając pytania – zwiedzanie Strefy jest bezpieczniejsze od prześwietlenia zęba lub kilkudziesięciominutowego lotu samolotem (otrzymujemy wtedy znacznie większe promieniowanie). Także osoby palące papierosy, napromieniowują się kilkadziesiąt razy bardziej niż po wizycie w Strefie! Zaledwie dwie i pół paczki papierosów wystarcza, aby napromieniować się do poziomu pobytu w czarnobylskiej zonie. Nie ma żadnych powodów, dla których odwiedzenie miejsca katastrofy wiązałoby się z jakimkolwiek realnym ryzykiem napromieniowania, chyba że celowo nie będziemy słuchać się wskazań przewodnika. Legalne, jak nasz, wyjazdy do Zony są zorganizowane, zatwierdzone i kontrolowane i zawsze bezpieczne.

  Jednak dla stuprocentowego bezpieczeństwa, na czas pobytu nasz przewodnik będzie posiadał dozymetr, tak zwany licznik Geigera, cały czas monitorujący wielkość promieniowania.

  Podczas pleneru należy pamiętać o kilku zaleceniach (przypomnimy je jadąc na miejsce):

  • Bezwzględne trzymanie się zaleceń przewodników, oczywistym jest że każdy chciałby być niezależny, zdobyć jedyne i niepowtarzalne ujęcie, ale w pewne miejsca po prostu nie wolno wchodzić. Koniec, kropka, nawet nie ma o czym dyskutować lub co gorsza robić coś “po cichu”. Konsekwencją może być wysoka grzywna, deportacja i jest to zdecydowanie najmniejszy problem.
  • Wymagany pełen ubiór, zakrywający jak największą powierzchnię ciała oraz pełne obuwie. Natomiast między bajki należy włożyć historie o konieczności posiadania specjalistycznej odzieży, kombinezonów itp. To buduje tylko fałszywy obraz “groźnego” miejsca (choć fajnie wygląda na zdjęciach).
  • Podstawowe zasady higieny. Myć ręce, nie dłubać w nosie, nie obgryzać paznokci 🙂
  • Unikanie palenia, picia i spożywania czegokolwiek na otwartym powietrzu.
  • Unikanie dotykania rzeczy. Spore dawki promieniowania skoncentrowane są w niepozornych przedmiotach rozrzuconych po całym terenie.
  • Zakaz siadania i unikanie kładzenia rzeczy (np. plecaka fotograficznego) na ziemi. Przydatna niewielka jednorazowa mata/folia, na którą będzie można położyć plecak/torbę – tylko jeśli naprawdę potrzeba.
  • Zakaz spożywania i picia czegokolwiek pochodzącego ze Strefy.

  Zwiedzanie Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej jest całkowicie bezpieczne, o ile przestrzega się powyższych zasad.

  W szczegółach o bezpieczeństwie podczas zwiedzania Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, przeczytasz na blogu podróżniczym “Wojażer”.

  Obiektywy do testów

  Specjalnie dla Was, oferujemy możliwość bezpłatnego przetestowania na naszych warsztatach fotograficznych, pełnego portfolio obiektywów Tokina. Macie możliwość indywidualnego wypożyczenia na czas zajęć dowolnie wybranej optyki! Przypominamy, aby skorzystać z oferty należy najpierw zapisać się na warsztaty (w sposób opisany na tej stronie) i opłacić zaliczkę! Szczegółowe informacje »

  Pozostałe informacje

  W wyprawie mogą brać udział tylko osoby pełnoletnie.

  Prosimy o zapoznanie się z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na zajęciach. Równocześnie przypominamy, że nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.

  Koniecznie przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania (FAQ).

  I jeszcze raz przypominamy o bezwzględnej konieczności posiadania ważnego (zalecane co najmniej 6 miesięcy) paszportu!

  Zdjęcia i opinie

  Najlepsze zdjęcia z Ukrainy! Zobacz galerie zdjęć z minionych zajęć.
  Dostępne są również opinie uczestników, zbierane w anonimowych ankietach.

  Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

  Zadzwoń: 502 636 629
  Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Temat

   Treść wiadomości