Termin

czekaj na informację

jeśli mam Cię poinformować o ogłoszeniu terminu i przyjmowaniu zgłoszeń, podaj adres e-mail, w każdym momencie Możesz zrezygnować z powiadomień


Cena

2370 


Lokalizacja

Ukraina, Czarnobylska Strefa Wykluczenia


Miejsce spotkania w Polsce

Jedziemy z parkingu przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie który jest obok dworca Warszawa Centralna. Natomiast zbiórka jest na schodach Teatru Dramatycznego – idąc z dworca do Pałacu po lewej stronie najpierw mijamy schody Muzeum Techniki, potem jest Kinoteka i potem są schody Teatru Dramatycznego – te wszystkie miejsca są częścią ogromnego gmachu jakim jest Pałac. W to samo miejsce wracamy po zakończeniu pleneru.

Pałac Kultury i Nauki
Warszawa, Plac Defilad 1
52.230804, 21.007783


Masz pytania?

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:


  Pomóż w rozwoju projektu, udostępnij w swoich mediach społecznościowych.
  Dziękuję ❤


  Czy warto?
  Opinie uczestników

  Niesamowita wyprawa fotograficzna do elektrowni atomowej w Czarnobylu oraz do miasta widmo Prypeć, niegdyś zamieszkiwanego przez ponad 50 tysięcy ludzi, dziś wymarłego skansenu  ostatnich lat epoki radzieckiej. Ponadto tajemnicze “Oko Moskwy”, którego budowa pochłonęła koszt trzykrotnie większy niż sama elektrownia, według plotek mającego kontrolować pogodę i zmysły ludzkie. Jedno z najbardziej tajemniczych i niedostępnych miejsc na świecie, całkowicie bezpieczne i legalne, pod opieką przewodnika, z dojazdem z Warszawy.

  Wyprawa fotograficzna Czarnobyl Prypeć

  Kompleksowo zwiedzimy najciekawsze i najbardziej spektakularne miejsca w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Wyprawa fotograficzna zapewnia zobaczenie wszystkich głównych budynków w Prypeci (szpital, szkoły, przedszkole, basen, dom kultury czy Cafe Pripyat), Czarnobylu i Czarnobylu-2. Będzie również okazja zobaczyć panoramę opuszczonego miasta z wysokości.

  Prypeć miała być sztandarowym dziełem sowieckich planistów, „atomowym” osiedlem przyszłości, ostatecznym dowodem triumfu socjalizmu nad kapitalizmem.  Zanim stało się skansenem i krajobrazem post-apokaliptycznym, było krainą mlekiem i miodem płynącą. Ówczesne ZSRR bardzo zadbało o mieszkańców, tworząc, jak na tamte czasy, miasto doskonałe z licznymi atrakcjami dla mieszkańców i wizją świetlanej przyszłości. Po ledwie 16 latach od wybudowania, gdy doszło do wybuchu w czarnobylskiej elektrowni atomowej, pięćdziesięciotysięczne miasto opustoszało w kilka godzin i takim pozostaje do dziś. Wdziera się do niego przyroda i powoli odbiera je człowiekowi. Podczas naszej wyprawy fotograficznej do Ukrainy kompleksowo zwiedzimy to wymarłe miasto.

  Na wyprawie fotograficznej Czarnobyl Prypeć, odwiedzimy też największą tego typu konstrukcję na świecie, niesamowity pozahoryzontalny strategiczny radar “Duga”, zwany także “Okiem Moskwy”. W zasięgu miał biegun północny, całą Europę, a nawet skrawki Ameryki. Zwrócony w stronę USA, miał służyć do wykrywania nadlatujących nad terytorium ZSRR pocisków balistycznych z głowicami nuklearnymi. To przy jego pomocy zagłuszano też Radio Wolna Europa i Radio Swoboda. Był to jeden z najtajniejszych elementów sowieckiego systemu obronnego, przy jego obsłudze pracowało ponad 1000 osób. Niektórzy twierdzili, że Rosjanie za pomocą Oka Moskwy są w stanie kontrolować nie tylko pogodę, ale również ludzkie umysły. Po awarii i napromieniowaniu radar nie nadawał się już do użytku, 300-metrowa konstrukcja wciąż jednak jest elementem krajobrazu okolic Prypeci.

  Edycja ma charakter fotowyprawy, mniej skupiamy się na teorii (nie ma wykładów ze slajdami jak na innych edycjach zajęć), więcej fotografujemy. Choć oczywiście podstawy teoretyczne będą poruszane – jednak wyłącznie w plenerze.

  Konieczne posiadanie ważnego paszportu! Nie potrzeba natomiast kupować wcześniej ukraińskiej waluty, w hrywny zaopatrzymy się po przekroczeniu granicy.

  Dlaczego warto jechać z nami?Co wpływa na cenę?

  1. Jest to wyprawa fotograficzna, mamy instruktora fotografii, który omawia podstawy teoretyczne, specyfikę zdjęć oraz pomaga w razie potrzeby wykonać najlepsze ujęcia. Jest to więc wyjazd dla osób interesujących się fotografią – a nie masowa wycieczka przypadkowych ludzi, chcących wyrwać się z domu, a na miejscu myśląc o wieczornej imprezie w hotelu. Trochę generalizujemy, ale nie ukrywajmy, wiele masowych wycieczek przypadkowych osób właśnie tak wygląda.
  2. Jedziemy małą kameralną grupką (około 15 osób), a nie 40-osobowym autokarem (zobacz zdjęcie poniżej).
  3. Jedziemy komfortowym busem wprost z/do Warszawy, bus jest też cały czas do dyspozycji na miejscu. Nie trzeba dojeżdżać na własną rękę, przesiadać się, itp.
  4. Koncentrujemy się na fotografii i najlepszych / najbardziej spektakularnych plenerach, a nie na bieganinie od obiektu do obiektu byle tylko zaliczyć. I nie przepychasz się w tłumie czterdziestu kilku osób i błagasz aby w ciekawym dla zdjęć miejscu zatrzymać się dłużej niż 5 minut…
  5. Cały czas poświęcamy na zwiedzanie i fotografowanie Strefy, nie tracimy czasu na „przymusowe” (bo tak łatwiej) zwiedzanie Kijowa. Kijów jest piękny… ale na oddzielny plener, nie przy okazji, bo tak taniej.
  6. Śpimy na miejscu (hotel w Czarnobylu) a nie w jakimś hostelu na przedmieściach Kijowa, tracąc czas na dojazdy lub wręcz jadąc do Strefy tylko na jeden (!!!) dzień.
  7. Mamy polskojęzycznego przewodnika, który zna i rozumie nasze potrzeby.
  8. Jedziemy tam nie pierwszy raz i zwyczajnie wiemy co najlepiej wychodzi na zdjęciach, a do czego nie warto iść.

  Tak, wiemy, zawsze można taniej. Tylko później wracacie do nas z takimi komentarzami:

  “Szkoda że nie pojechałem z Wami, gdzie indziej jest może taniej ale tak, była bieganina od obiektu do obiektu głównie a co najgorsze, współtowarzysze to 40-50 kolesi, którzy wyrwali się z domu i koniecznie chcieli się napić każdego dnia, co dezorganizowało cały wyjazd i utrudniało w ogóle jako takie cieszenie się nim. Oczywiście nikogo tam nie interesowała fotografia.”

  Program wyprawy fotograficznej Czarnobyl Prypeć

  19:00 – Wyjazd z Warszawy (spod Pałacu Kultury i Nauki, obok Dworca Centralnego) przez Lublin (możliwość dołączenia do grupy).

  Czarnobyl-2, a w nim radar zwany „Oko Moskwy” wraz z otaczającą go infrastrukturą, następnie miasto Czarnobyl.

  Prypeć: Cafe Prypeć, Szkoła muzyczna, Energetyk, basen, jedna ze szkół, przedszkole, stadion, wesołe miasteczko, supermarket.

  W Prypeci fabryka Jupiter oraz szpital, następnie elektrownia (nowy sarkofag), chłodnie kominowe.

  8:00-11:00 – Powrót do Warszawy.

  Z uwagi na napięty plan, nie możemy czekać z rozpoczęciem, proszę o punktualne przybycie. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp. Godzina rozpoczęcia zostanie wysłana uczestnikom zajęć na kilka dni przed terminem kursu fotograficznego (może się nieznacznie różnić od podanej na stronie). Starannie planuję program i dokładam wszelkich starań aby zrealizować cały program, ale z uwagi na losowe zdarzenia (np. dłuższy postój na granicy, zmiany w Strefie, itp.), program może ulec modyfikacjom.

  Cena

  Tylko 2370 zł / osoba – obejmuje:

  • uczestnictwo w plenerze
  • przejazd busem na trasie Warszawa – Czarnobyl – Warszawa oraz na miejscu
  • noclegi ze śniadaniami w hotelu w Czarnobylu
  • przepustki na pobyt w Strefie przez 3 dni
  • polskojęzycznego przewodnika
  • ubezpieczenie podczas podróży zagranicznej
  • wi-fi w hotelu

  Cena nie obejmuje wyżywienia na miejscu (poza śniadaniami), dwie obiadokolacje i jeden obiad, około 700 hrywien (100 zł). Cena nie obejmuje również drobnych wydatków typu: napoje, słodycze, pamiątki – według potrzeb i uznania.

  Zgłoszenia na wyprawę fotograficzną Czarnobyl Prypeć

  • Aby zapisać się na plener fotograficzny za granicą, należy wypełnić i wysłać poniższy formularz oraz opłacić zadatek lub pełną kwotę w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
  • Pozostałą kwotę należy opłacić w terminie do 3 tygodni przed zajęciami, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJĘ PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugeruję zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż dwa-trzy tygodnie.
  • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
  • Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktuję Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugeruję żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie.
  • Na wyjazdach zagranicznych wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne, wliczone w cenę zajęć, w formularzu zgłoszeniowym proszę Cię o dane niezbędne do wystawienia polisy.
  • BARDZO WAŻNE: W przypadku posiadania innego nazwiska w paszporcie (np. panieńskie) należy podać właśnie nazwisko z paszportu przy wypełnianiu rezerwacji. Paszport musi zgadzać się z danymi podanymi w formularzu, nawet jedna literówka może zakończyć wizytę w Strefie, jeszcze przed jej rozpoczęciem.
  FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY BĘDZIE AKTYWNY PO OGŁOSZENIU TERMINU ZAJĘĆ

  Po wysłaniu zgłoszenia, proszę o wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 600 zł na konto:

  FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
  76 1140 2004 0000 3102 8039 9368
  w tytule przelewu: Ukraina Czarnobyl [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

  Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć: 2370 zł.

  Wysyłając formularz zgłoszeniowy, zawierasz z FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski, umowę o świadczenie usług turystycznych, której wzór możesz pobrać tutaj. Umowa reguluje Twoje prawa związane z uczestnictwem w fotowarsztatach. Wypełnioną umowę podpiszemy podczas spotkania organizacyjnego.

  Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku), zgłoszenia są przyjmowane do 14 dni przed imprezą. Zastrzegam sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

  Czy to jest bezpieczne?

  To jedno z najczęściej zadawanych pytań, gdy rozmowa schodzi na temat wyjazdu do Strefy Czarnobylskiej. Uprzedzając pytania – zwiedzanie Strefy jest bezpieczniejsze od prześwietlenia zęba lub kilkudziesięciominutowego lotu samolotem (otrzymujemy wtedy znacznie większe promieniowanie). Także osoby palące papierosy, napromieniowują się kilkadziesiąt razy bardziej niż po wizycie w Strefie! Zaledwie dwie i pół paczki papierosów wystarcza, aby napromieniować się do poziomu pobytu w czarnobylskiej zonie. Nie ma żadnych powodów, dla których odwiedzenie miejsca katastrofy wiązałoby się z jakimkolwiek realnym ryzykiem napromieniowania, chyba że celowo nie będziemy słuchać się wskazań przewodnika. Legalne, jak nasz, wyjazdy do Czarnobyla są zorganizowane, zatwierdzone i kontrolowane i zawsze bezpieczne.

  Jednak dla stuprocentowego bezpieczeństwa, na czas pobytu nasz przewodnik będzie posiadał dozymetr, tak zwany licznik Geigera, cały czas monitorujący wielkość promieniowania.

  Podczas pleneru należy pamiętać o kilku zaleceniach (przypomnimy je jadąc na miejsce):

  • Bezwzględne trzymanie się zaleceń przewodników, oczywistym jest że każdy chciałby być niezależny, zdobyć jedyne i niepowtarzalne ujęcie, ale w pewne miejsca po prostu nie wolno wchodzić. Koniec, kropka, nawet nie ma o czym dyskutować lub co gorsza robić coś “po cichu”. Konsekwencją może być wysoka grzywna, deportacja i jest to zdecydowanie najmniejszy problem.
  • Wymagany pełen ubiór, zakrywający jak największą powierzchnię ciała oraz pełne obuwie. Natomiast między bajki należy włożyć historie o konieczności posiadania specjalistycznej odzieży, kombinezonów itp. To buduje tylko fałszywy obraz “groźnego” miejsca (choć fajnie wygląda na zdjęciach).
  • Podstawowe zasady higieny.
  • Unikanie palenia, picia i spożywania czegokolwiek na otwartym powietrzu.
  • Unikanie dotykania rzeczy. Spore dawki promieniowania skoncentrowane są w niepozornych przedmiotach rozrzuconych po całym terenie.
  • Zakaz siadania i unikanie kładzenia rzeczy (np. plecaka fotograficznego) na ziemi. Przydatna niewielka jednorazowa mata/folia, na którą będzie można położyć plecak/torbę – tylko jeśli naprawdę potrzeba.
  • Zakaz spożywania i picia czegokolwiek pochodzącego ze Strefy.

  Zwiedzanie Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej jest całkowicie bezpieczne, o ile przestrzega się powyższych zasad.

  W szczegółach o bezpieczeństwie podczas zwiedzania Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, przeczytasz na blogu podróżniczym “Wojażer”.

  Waluta w Ukrainie

  Hrywny ukraińskie wymienimy przekraczając granicę. Będą nam potrzebne na posiłki na trasie (wg własnego uznania) oraz obiady w hotelu w Czarnobylu (składka około 700 hrywien). W restauracji hotelu w Czarnobylu nie można płacić kartą. Pieniądze będą nam też potrzebne na zakupy prowiantu podczas pleneru (sklep spożywczy w Czarnobylu) oraz zakupy, wg uznania, w drodze powrotnej do Polski.  Zwykle bez problemu można płacić kartą, aczkolwiek nie we wszystkich sklepach w Czarnobylu. Zatrzymamy się również przy sklepach z pamiątkami na punkcie kontrolnym, tam również karta jest akceptowana. Podsumowując: kwota wymiany około 300 zł powinna być wystarczająca, zależy oczywiście ile zakupisz alkoholu 🙂

  Pozostałe informacje o wyprawie fotograficznej do Czarnobyla

  W wyprawie mogą brać udział tylko osoby pełnoletnie.

  Koniecznie przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania (FAQ).

  Zapoznaj się też proszę z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na wyprawach fotograficznych za granicą. Równocześnie przypominam, że nie biorę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.

  I jeszcze raz przypominam o bezwzględnej konieczności posiadania ważnego (zalecane co najmniej 6 miesięcy) paszportu!

  Więcej zdjęć z wyprawy fotograficznej