Termin

czekaj na informację

jeśli mam Cię poinformować o ogłoszeniu terminu i przyjmowaniu zgłoszeń, podaj adres e-mail, w każdym momencie Możesz zrezygnować z powiadomień


Cena

1270 


Lokalizacja

Ukraina, Bieszczady Wschodnie


Miejsce spotkania w Polsce

Nasza baza zaplanowana jest w Zajeździe Bieszczadzka Ostoja. Tutaj jemy obiad i stąd wyruszamy na Ukrainę. Tutaj też pozostawiamy samochody.

Zajazd Bieszczadzka Ostoja
Ustrzyki Dolne, Hoszów 10A
49°24’08.3″N 22°38’56.8″E
49.402316, 22.649117


Masz pytania?

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:


  Pomóż w rozwoju projektu, udostępnij w swoich mediach społecznościowych.
  Dziękuję ❤


  Czy warto?
  Opinie uczestników

  Niepowtarzalny plener fotograficzny za granicą, w Ukrainie, możliwy tylko raz w roku! Święto Jordanu to jedno z największych świąt cerkiewnych, obchodzone według kalendarza gregoriańskiego 19 stycznia, na pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie. Na wyprawie fotograficznej będziemy podglądać jak wygląda Święto Jordanu na Ukrainie, odwiedzimy też najciekawsze cerkwie. Spróbujemy poczuć i pokazać na zdjęciach klimat egzotycznego święta dla nas, Polaków.

  Plener fotograficzny Ukraina

  Święto Jordanu na wschodzie łączy się z uroczystością Objawienia Pańskiego, będącą jednym z najstarszych świąt w Kościele katolickim, w Polsce nazywaną dniem Trzech Króli. W kręgu kultury cerkiewnej tego dnia kapłan święci wodę w jej naturalnym środowisku (rzece, a gdy nie ma jej w okolicy, to w stawie, jeziorze itp.). Uroczystość poświecenia (Hagiasmas) do V stulecia celebrowano tylko nad historycznym Jordanem. W samo święto Jordanu w cerkwiach odprawia się uroczyste nabożeństwa. Dzień wcześniej wierni przygotowują miejsce, gdzie będzie się odbywać poświęcenie wody. Gdy rzeka jest zamarznięta, wyrąbują w lodzie przerębel w kształcie krzyża. Obok stawiają krzyż oraz ołtarz z lodu. Po nabożeństwie wierni udają się nad wodę. Obrzęd kończy pokropienie obecnych poświęconą wodą. Na ukraińskim plenerze fotograficznym będziemy starali się złapać fotograficznie ten mistyczny klimat.

  Przeczytaj więcej o święcie Jordanu na blogu fotowarsztaty.com »

  Święto Jordanu to jednak nie wszystko. Podczas pleneru fotograficznego w Ukrainie naszym fotograficznym celem będą także miasteczka kresowe, wsie malowniczo położone wśród gór, najstarsze ukraińskie drewniane cerkwie – słowem odbędziemy sentymentalną podróż na wschód, na historyczne Kresy. Po drodze mijamy cerkwie, zagubione wśród gór wioski, kapliczki i piękny krajobraz. W Starym Samborze / Turce  postój na posiłek, a tuż przed samą granicą, już na drodze powrotnej, zatrzymamy się na tradycyjne zakupy. Odwiedzimy między innymi:

  • Chyrów – miasteczko kresowe ze słynnym Gimnazjum i Konwiktem O.O. Jezuitów
  • Laszki Murowane – siedziba rodowa Mniszchów, po której  przetrwało założenie obronne zamku, wały, fosy, bastiony. Stąd wyruszyły słynne wyprawy na Moskwę „Dymitriady”, 2 cerkwie (prawosławna i unicka) dawne kościoły
  • Stara Sól – miasto królewskie, słynące do XVIII w. z wydobycia i handlu solą. Najstarsze cerkwie na Ukrainie, kościół św. Michała Archanioła
  • Stary Sambor – miasteczko powiatowe, przerwa na obiad
  • Turka – małe miasto rejonowe nad rzeką Stryj, nieformalnie stolica oraz serce Bojkowszczyzny. Położone wśród malowniczych gór niedaleko parków narodowych oraz krajobrazowych. Ciekawostką jest odbywający się tutaj co pięć lat Festiwal Kultury Bojkowskiej
  • Monastyr O.O. Bazylianów w Ławrowie (rok zał. 1270)

  Obydwa noclegi na naszego pleneru fotograficznego w Ukrainie zaplanowane są w Rozłuczu. Jest to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Karpat u źródła jednej z największych europejskich rzek – Dniestru, 12 km od centrum etnicznego Bojkowszczyzny – miasta Turka. Zaś wieczorem mamy zaplanowaną tradycyjną świąteczną wieczerzę. Wiem, że nie przyjeżdżacie dla jedzenia 🙂 tylko dla zdjęć i niepowtarzalnych, dla nas wręcz egzotycznych wrażeń podczas obserwowania zwyczajów święta Wielkiej Nocy. Mimo wszystko jednak, naprawdę warto poznać Ukrainę także od tej strony, nie zawiedziecie się!

  Dla zainteresowanych do dyspozycji będziemy mieć (za niewielką dopłatą) saunę, która w zimowych okolicznościach dostarczy wspaniałych przeżyć.

  Edycja ma charakter fotowyprawy, mniej skupiamy się na teorii (nie ma wykładów ze slajdami jak na innych edycjach zajęć), więcej fotografujemy. Choć oczywiście podstawy teoretyczne będą poruszane – jednak wyłącznie w plenerze.

  Konieczne posiadanie ważnego paszportu! Nie potrzeba natomiast kupować wcześniej ukraińskiej waluty, w hrywny zaopatrzymy się po przekroczeniu granicy.

  Plener fotograficzny Ukraina. Program

  • 12:00 – Spotkanie organizacyjne, obiad
  • 13:00 – Wyjazd na Ukrainę
  • 15:00 – Plener popołudniowy
  • 19:00 – Przyjazd na nocleg, kolacja
  • 7:00 – Śniadanie
  • 8:00 – Plener przedpołudniowy (Święto Jordanu), okolice Terszowa
  • 13:00 – Przerwa na posiłek, Turka
  • 15:00 – Jasienica Zamkowa, punkt widokowy nad Borynią
  • około 19:00 – Powrót na nocleg
  • 8:00 – Śniadanie
  • 9:00 – Plener przedpołudniowy: Stara Sól, Laszki Murowane i okolice
  • 13:00 – Przerwa na posiłek, Stary Sambor
  • 14:00 – Monastyr OO. Bazylianów w Ławrowie
  • około 18:00 – Powrót do Ustrzyk Dolnych

  Z uwagi na napięty plan, nie możemy czekać z rozpoczęciem, proszę o punktualne przybycie. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp. Godzina rozpoczęcia zostanie wysłana uczestnikom zajęć na kilka dni przed terminem kursu fotograficznego (może się nieznacznie różnić od podanej na stronie).

  Cena

  Tylko 1270 zł / osoba – obejmuje:

  • uczestnictwo w plenerze
  • transport busem na Ukrainie
  • noclegi w hotelu na Ukrainie
  • obiad w Polsce (pierwszego dnia)
  • ubezpieczenie podczas podróży zagranicznej
  • wyżywienie w hotelu (śniadanie + obiadokolacja, w tym tradycyjna kolacja wigilijna)
  • wi-fi w hotelu

  Cena nie obejmuje wyżywienia w miastach (np. Stary Sambor, Turka), “wstępów” (cerkwie, itp.) oraz sauny (relaks na noclegu). Wielkość składki na saunę jest zależna od ilości chętnych osób i wynosi od kilkunastu do maksymalnie kilkudziesięciu złotych na osobę. Wracając do Polski zatrzymamy się na tradycyjne zakupy “pamiątek w formie płynnej” (alkohol, słodycze, itp.). Zakupy w własnym zakresie i według życzenia, zgodnie z obowiązującymi limitami celnymi.

  Zgłoszenia na plener fotograficzny

  • Aby zapisać się na plener fotograficzny za granicą, należy wypełnić i wysłać poniższy formularz oraz opłacić zadatek lub pełną kwotę w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
  • Pozostałą kwotę należy opłacić w terminie do 10 dni przed zajęciami, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJĘ PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugeruję zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż dwa-trzy tygodnie.
  • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
  • Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktuję Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugeruję żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie.
  • Na wyjazdach zagranicznych wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne, wliczone w cenę zajęć, w formularzu zgłoszeniowym proszę Cię o dane niezbędne do wystawienia polisy.
  FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY BĘDZIE AKTYWNY PO OGŁOSZENIU TERMINU ZAJĘĆ

  Po wysłaniu zgłoszenia, proszę o wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 300 zł na konto:

  FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
  76 1140 2004 0000 3102 8039 9368
  w tytule przelewu: Ukraina Jordan [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

  Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć: 1270 zł.

  Wysyłając formularz zgłoszeniowy, zawierasz z FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski, umowę o świadczenie usług turystycznych, której wzór możesz pobrać tutaj. Umowa reguluje Twoje prawa związane z uczestnictwem w fotowarsztatach. Wypełnioną umowę podpiszemy podczas spotkania organizacyjnego.

  Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku). Zastrzegam sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

  Waluta w Ukrainie

  Hrywny ukraińskie wymienimy przekraczając granicę. Będą nam potrzebne na zakupy na trasie (wg własnego uznania) oraz obiad na trasie pleneru fotograficznego. Przydadzą się również na noclegu, jeśli zdecydujesz się na saunę (szczerze polecam!). W restauracji na noclegu płatność gotówką, podobnie sklepy w wioskach. Posiłki na trasie – to zależy od miejsca w którym się zatrzymamy. Natomiast zakupy na powrocie można opłacić kartą lub złotówkami (zależnie od tego w jakim sklepie się zatrzymamy). Podsumowując: kwota wymiany około 300 zł powinna być wystarczająca, zależy oczywiście ile zakupisz alkoholu 🙂

  Pozostałe informacje o plenerze fotograficznym

  Koniecznie przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania (FAQ).

  Zapoznaj się też proszę z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na wyprawach fotograficznych za granicą. Równocześnie przypominam, że nie biorę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.

  I jeszcze raz przypominam o bezwzględnej konieczności posiadania ważnego (zalecane co najmniej 6 miesięcy) paszportu!

  Więcej zdjęć z pleneru fotograficznego na Ukrainie