Magiczna złota godzina fotograficzna, naucz się ją wykorzystywać! Dwie pory dnia, w okolicach wschodu i zachodu Słońca, to jedne z najlepszych chwil dla fotografów, amatorów i profesjonalistów. Ten czas jest nazywany „złotą godziną” lub „magiczną godziną”. Powstają wtedy doskonałe warunki oświetlenia, które pozwalają robić wyjątkowe zdjęcia. Z filmu dowiesz się, jak planować sesje zdjęciowe podczas złotej godziny, jak przygotować się do zdjęć i na co zwrócić uwagę podczas fotografowania.
Złota godzina fotograficzna to fragment dnia gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem i bądź to rozpoczyna nowy dzień lub wręcz przeciwnie kończy swoją „wędrówkę” po nieboskłonie. To stosunkowo krótki okres w którym mamy do dyspozycji ciepłe, miękkie nastrojowe światło i długie łagodne cienie. Czas ten jest ulubioną przez fotografów porą dnia.
Złota godzina fotograficzna kojarzy się chyba większości początkujących fotografów z nastrojowymi zdjęciami zachodzącego słońca na tle pomarańczowego lub ognisto czerwonego nieba. A przecież ze względu na walory światła to idealna pora do każdego rodzaju fotografii, począwszy od krajobrazów czy portretów do fotografii ślubnej lub też fotografii architektury.
Dla pełnego wykorzystania walorów mitycznej złotej godziny fotograficznej musimy się odpowiednio przygotować i zaplanować. Chcąc skorzystać uroków złotej godziny fotograficznej, należy rozpoznać wcześniej okolice w której zamierzamy fotografować, mieć świadomość kierunku z którego słońce ukaże się nad horyzontem, w przypadku wschodu i lokalizacji w której ustawimy aparat do fotografowania w przypadku zachodu słońca, żeby uniknąć rozczarowania. Film odpowie na pytania dotyczące wyboru lokalizacji i aplikacji wspomagających taki wybór a także aplikacji pozwalających z dużym prawdopodobieństwem określić warunki pogodowe dla zaplanowanego wypadu.
Wybierając się na zaplanowany wschód lub zachód słońca należy pamiętać żeby w wybranej lokalizacji pojawić się dostatecznie wcześnie dla zajęcia właściwego miejsca, z uwagi na otoczenie, występowanie naturalnych przeszkód czy obecność innych fotografujących. Podajemy nazwy opcjonalnych aplikacji, które pozwalają dokładnie określić czas rozpoczęcia złotej godziny, kierunek w którym słońce „dotknie” linii horyzontu. Wskazujemy również aplikację pozwalającą z dużą pewnością prognozować warunki meteorologiczne jakie wystąpią w czasie naszego pleneru: pokrycie chmurami interesującego obszaru nieba, występowanie zamglenia czy ewentualnych opadów a i nie bez znaczenia spodziewanej temperatury, co zima może mieć istotne znaczenie dla komfortu pracy fotografa. Opowiadamy także o tym jak przygotować się sprzętowo do złotej godziny fotograficznej. Czy zastosować filtry a jeśli tak to jakie, wyczerpująco omawiamy rodzaje przydatnych filtrów oraz akcesoriów wspomagających fotografowanie złotej godziny fotograficznej.
Zobacz tematy i miejsca warsztatów fotograficznych oraz harmonogram najbliższych edycji warsztatów fotograficznych, na których uczymy się fotografować podczas złotej godziny fotograficznej. Dzięki warsztatom i plenerom fotograficznym doświadczysz fantastycznego spektaklu wschodzącego lub zachodzącego słońca, zdobędziesz wiedzę fotograficzną, wrócisz z fantastycznymi zdjęciami, wreszcie, poznasz pasjonatów fotografii takich tak Ty.
Subskrybuj kanał Fotowarsztaty na YouTube