Rozmazane, nieostre zdjęcie - jak to poprawić?
Jak wyostrzyć zdjęcie to bardzo często zadawane pytanie na kursach i warsztatach fotograficznych. W filmie dowiesz się jak prawidłowo wyostrzyć nieostre zdjęcie… na tyle na ile to możliwe 😊
Wyostrzanie zdjęć to stworzenie złudzenia, że zdjęcie jest ostrzejsze niż w rzeczywistości. Dlatego pamiętaj, cudów nie ma, za pomocą narzędzia wyostrzającego będziemy w stanie uratować delikatnie poruszone zdjęcie lub nadać głębi i wyeksponować istotne punkty… natomiast nigdy nie uratujemy kompletnie nieostrego zdjęcia.
Do dyspozycji mamy coraz więcej aplikacji fantastycznie radzących sobie z wyostrzaniem zdjęć. Niezależnie od narzędzia, proces wyostrzania to tak naprawdę oszukiwanie oglądających zdjęcie, ponieważ ostrość jest w sumie jedynym elementem którego nie jesteśmy w stanie zadowalający sposób poprawić podczas obróbki, jeśli zostało zrobione nieostre. Fotografię możemy rozjaśniać, przyciemniać, regulować charakterystykę tonalną, bądź nasycenie barw i wiele innych – wszystko to odbywa się sposób niedestrukcyjny dla obrazu, oczywiście pod warunkiem że pracujemy w trybie RAW. Nie jesteśmy natomiast w stanie uratować zdjęcia które zostało wykonane jako mocno nieostre.
Wyostrzanie zdjęć Photoshop - sposób na poprawienie rozmazanego zdjęcia
Musimy nauczyć się oszukiwać. Wszelkie próby wyostrzenia zdjęcia są tak naprawdę tylko pudrowaniem czegoś, co nigdy nie będzie idealnie ostre.
Proces wyostrzania zdjęć, w największym uproszczeniu można zdefiniować jako zwiększanie kontrastu na krawędziach. Program najpierw znajduje wszystkie krawędzie na zdjęciach, oczywiście w czysto matematyczny sposób, czyli po prostu wykrywając granice obszarów różniących się jasnością. W kolejnym kroku jest zwiększany kontrast wokół tych krawędzi, tak aby sprawić złudne wrażenie ostrzejszego zdjęcia, jednakże musimy pamiętać że nigdy nie osiągniemy w ten sposób zadowalającej ostrości, jeżeli zdjęcie samo w sobie samo z siebie zostało wykonane nieostre.
W programach Adobe Lightroom i Photoshop wyostrzanie działa naprawdę bardzo fajnie, jednakże aby wykorzystać maksimum jego możliwości, musimy poznać sposób działania tego narzędzia. Manipulowanie suwakami na zasadzie „chybił trafił” najczęściej nie odniesie dobrego efektu. Pierwszą i najważniejszą rzeczą podczas wyostrzania zdjęć w Photoshop Lightroom jest określenie obszaru, który ma podlegać wyostrzaniu. Bardzo dużym błędem jest wyostrzanie całego zdjęcia w liniowy sposób, to znaczy taki że narzędzie wyostrzające z tą samą siłą działa na cały obszar na zdjęciu.
Proces musimy rozpocząć od określenia obszaru który ma zostać wyostrzany, nigdy nie powinniśmy wyostrzać mniej lub bardziej jednolitych i gładkich obszarów, jak na przykład niebo, ściany, mgła, itp. Próba wyostrzania tych obszarów spowoduje, że zostaną wzmocnione znajdujące się tam szumy co dramatycznie pogorszy jakość zdjęcia.
Wyostrzać powinniśmy wyłącznie krawędzie na naszych fotografiach, na szczęście w Lightroom mamy bardzo dobrą funkcjonalność maskowania obszarów czyli wybierania właśnie tych krawędzi które później będziemy wyostrzać: od tego powinniśmy zaczynać cały proces, dopiero później pozostałymi suwakami modyfikujemy siłę oraz promień działania narzędzia.
Subskrybuj kanał Fotowarsztaty na YouTube
Bardzo dobrze pokazany proces wyostrzenia zdjęcia