fbpx

Jak poprawić zdjęcie? Oczywiście, obrobić je w programie graficznym! Adobe Lighroom, obróbka zdjęć w panelu Basic umożliwia podstawowe modyfikacje fotografii, na filmie zobaczysz jak w prosty sposób zwiększyć kontrast, wydobyć szczegóły z cieni oraz poprawić nasycenie kolorów. Dowiesz się też podstaw o histogramie oraz jego integracji z kontrolkami panelu Basic.

Proces powstawania fotografii, który kończymy na etapie naciskania spustu migawki, jest zdecydowanie procesem przerwanym w pół, niekompletnym. Każde, ale to absolutnie każde zdjęcie, wymaga korekty w programie graficznym. W większości wystarczające są jedynie minimalne, kosmetyczne korekty i właśnie do nich całkowicie wystarczający jest panel Basic, który to szczegółowo omówię Ci w tym kursie Lightroom obróbka zdjęć.

Dzięki funkcjonalnościom panelu Basic, możemy zapanować nad jasnością, kontrastem, w pewnym zakresie nasyceniem zdjęcia –  chociaż jeśli chodzi o kolory to zdecydowanie szersze możliwości obróbki daje inny panel, Lightroom HSL, ale o nim opowiemy sobie w innym filmie na kanale Fotowarsztaty. Ponadto w panelu Basic możemy regulować charakterystykę tonalną zdjęcia, czyli wpływać na poszczególne obszary, od bieli przez tony jasne, tony średnie, ciemne aż po czernie, i to jest zdecydowanie najistotniejsza funkcjonalność panelu Lightroom Basic.

Każde zdjęcie wymaga obróbki w programie graficznym, lecz musimy tutaj przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek.

Jestem zdecydowanie przeciwny ortodoksyjnemu podejściu w stylu odcinania się od jakiejkolwiek obróbki zdjęcia. Kto twierdzi, że obróbka zdjęcia to jest wymysł wyłącznie fotografii cyfrowej bo przecież w fotografii analogowej nie mamy możliwości obróbki, wystawia sobie świadectwo braku podstawowej wiedzy a wręcz ignorancji jeśli chodzi o fotografię analogową, gdzie w klasycznej ciemni  dokonuje się nierzadko bardzo zaawansowaną obróbkę zdjęć, także w zakresie wybiórczej korekty poszczególnych obszarów na zdjęciu.

Niewłaściwe jest także podejście przeciwne, gdy zdjęcia wykonujemy na przysłowiowe „odwalsię”, w myśl zasady: jakoś to będzie, najwyżej później poprawię w programie graficznym. To też bardzo złe podejście ponieważ zabija nasz warsztat fotograficzny, blokuje rozwój, a też może się okazać że zwyczajnie nie będziemy w stanie już naprawić źle wykonanego zdjęcia.

Będąc na plenerze powinniśmy zwrócić maksymalną uwagę na poprawne warsztatowo wykonanie zdjęcia, pomijam tu w tym momencie kwestie kadrowania i kompozycji, to jest temat na zupełnie inny poradnik – skupię się teraz wyłącznie na kwestiach warsztatowych. Zdjęcie zapisywane na karcie pamięci, oczywiście zdecydowanie w formacie RAW (nie JPG), powinno być maksymalnie dobrze wykonane, uwzględniając zależność trójkąta ekspozycji czyli czasu naświetlania, przysłony oraz użytej czułości ISO, zaś później w programie graficznym nadajemy zdjęciu ostateczny szlif, przykładowo rozjaśniając zbyt ciemne obszary a przyciemniając zbyt jasne – właśnie takie operacje jesteśmy w stanie wykonać w panelu Basic.

W poniższym filmie Lightroom obróbka zdjęć, znajdziesz szczegółowe wyjaśnienie wszystkich funkcjonalności panelu Basic, pokazuję Ci to na konkretnych przykładach i osiągam konkretne efekty.

Jeśli Masz pytania odnośnie użytych technik, zostaw proszę komentarz pod filmem lub wprost w tym artykule, zapraszam cię oczywiście na kanał Fotowarsztaty na YouTube, znajdziesz tam rozmaite poradnikowe filmy, nie tylko z zakresu obróbki zdjęć ale także techniki fotografii oraz niuansów sprzętowych.

Zapraszam Cię również na warsztaty fotograficzne które prowadzę, do dyspozycji Masz kilkanaście tematów i miejsc zajęć, zaś tutaj z kolei harmonogram najbliższych edycji zajęć.

Do zobaczenia na fotowarsztatach!

Lightroom obróbka zdjęć. Zobacz film

Subskrybuj kanał Fotowarsztaty na YouTube

Nie przegap terminuwarsztatów i plenerów!

Podaj adres e-mail, będę Cię informował o nowościach, warsztatach i kursach fotograficznych oraz podróżach z aparatem, itp. Ponadto, będę Ci przesyłał mój darmowy kurs fotografii: poradniki i tutoriale, zgłębiające Twoją wiedzę fotograficzną oraz umiejętności obróbki zdjęć.