Roztocze. Nieznana, różnorodna i barwna kraina, pełna harmonii i kontrastów. Przemierzając jej rozległe tereny, słuchając odgłosów przyrody mieszających się z pomrukiem pracujących maszyn rolniczych, przechadzając się wśród starych cmentarzy z nagrobkami pisanymi cyrylicą, podziwiając piękno zaklęte w drewnie roztoczańskich cerkwi… czy wsłuchując się w uspokajający szum krystalicznie czystych rzek, odkryjemy fotograficznie jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Odwiedzimy malowniczo wpisane w łagodny krajobraz, rzadkiej urody cerkwie, zarówno te znane jak i kompletnie zapomniane, popadające w ruinę. Zobaczymy cmentarze, przydrożne krzyże, umocnienia z okresu II wojny światowej, wreszcie podziwiać będziemy malownicze Szumy Tanwi… zaś nocować będziemy w Horyńcu-Zdrój, jednym z najczęściej odwiedzanych i ulubionych uzdrowisk mieszkańców przedwojennego Lwowa.

Cena

790 

obejmuje:

 • uczestnictwo w warsztatach
 • noclegi w komfortowych pokojach dwuosobowych z łazienką
 • pełne wyżywienie (poza kolacją w sobotni wieczór)
 • wi-fi w pensjonacie

Termin

jesień / zima / wiosna

rozpoczęcie w piątek o 15:00, zakończenie w niedzielę około 14:00

Lokalizacja

Roztocze

baza zajęć w Horyńcu-Zdrój

zapisy będą przyjmowane po ogłoszeniu terminu

Bądź na bieżąco! Jeśli mamy Cię poinformować o ogłoszeniu terminu i przyjmowaniu zgłoszeń, podaj nam adres e-mail, w każdym momencie Możesz zrezygnować z powiadomień.

Inspiracją i głównym motywem pleneru są roztoczańskie cerkwie, począwszy od najbardziej znanej świątyni św. Paraskewy w Radrużu (wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO),  obejrzymy także drugi sakralny obiekt we wsi, dawną grekokatolicką cerkiew św. Mikołaja, spod której widać granicę z Ukrainą (dzieli nas tam od granicy mniej niż 300 metrów).  Odwiedzimy na naszej trasie cudownie wkomponowaną w krajobraz cerkiew w Werchatej, w “zagłębiu” roztoczańskich krzyży przydrożnych cerkwie w Nowym Bruśnie, Chotylubiu, Górajcu i Łówczy, czy też robiące niezapomniane wrażenie, potężne ruiny cerkwi w Kniaziach, wybrane na plan filmu “Zimna wojna”, nominowanego do nagrody Oscarów m.in za najlepsze zdjęcia.

Nieopodal cerkwi znajdziemy najczęściej zapomniane grekokatolickie cmentarze, gdzie czas zatrzymał się przed II wojną światową, zaś omszałe nagrobki opisane są cyrylicą.  Odwiedzimy i będziemy fotografować takie nekropolie w Radrużu i Nowym Bruśnie. Obie podobne, lecz każda inna: w Radrużu spacer wśród lasu kamiennych krzyży pozostawia niezapomniane wrażenia. Z kolei zarosłe krzewami mogiły w Bruśnie sterczącymi krzyżami  przypominają przechodzącym o swym istnieniu.

W pejzaż Roztocza wpisane są krzyże, często przydrożne lecz nierzadko stojące wśród pól czy zagajników. Większość z nich powstało we wsi Brusno, przez prawie pół tysiąca lat na jej terenie funkcjonował ośrodek kamieniarski, który istotnie wpłynął na stworzenie niepowtarzalnego wzorca kultury materialnej ziemi roztoczańskiej.

Odwiedzimy także słynne “Szumy Tanwi”, malowniczy przełom z licznymi skalnymi progami, będącymi pozostałością po tektonicznych ruchach ziemskiej płyty z okresu trzeciorzędu. Największe zagęszczenie – aż 24 takich wodospadów występuje na kilkusetmetrowym odcinku Tanwi, gdzie odbędziemy plener kreatywnie wykorzystując długie czasy naświetlania. Filtry szare mocno zalecane!

Sobotni wieczór wybierzemy się na spacer po horynieckim parku zdrojowym, kolację zjemy w Cafe Sanacja, niezwykłej kawiarni gdzie już sama nazwa sugeruje, wystrój i wyposażenie lokalu to bezpośrednie odwołanie do lat międzywojennych. Stylowe meble, oświetlenie czy dekoracje to nawiązanie do epoki, w której ukształtował się uzdrowiskowy charakter Horyńca-Zdroju, jednego z ulubionych kurortów Lwowian.

Program

 • 17:00: Obiadokolacja
 • 18:00: Wykład teoretyczny z ćwiczeniami, pokaz slajdów lub wyjazd na plener zachód słońca (zależnie od pogody)
 • 21:00: Opcjonalnie: foto-spacer po Horyńcu-Zdrój
 • 3:00: Wschód słońca w okolicach Horyńca-Zdroju (zależnie od pogody)
 • 8:00: Śniadanie
 • 10:00: Wyjazd na plener po cerkwiach i innych zabytkach Roztocza
 • 16:00: Plener popołudniowy
 • 18:00: Kolacja w Horyńcu-Zdrój
 • 20:00: Plener zachód słońca (zależnie od pogody)
 • 21:00: Opcjonalnie: foto-spacer po Horyńcu-Zdrój
 • 3:00: Wschód słońca w okolicach Horyńca-Zdroju (zależnie od pogody)
 • 8:00: Śniadanie
 • 10:00: Wyjazd na plener przedpołudniowy
 • 14:00: Zakończenie, obiad

Z uwagi na napięty plan, nie możemy czekać z rozpoczęciem, prosimy o punktualne przybycie. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp.

Cena

Tylko 790 zł / osoba – obejmuje:

 • uczestnictwo w warsztatach
 • noclegi w komfortowych pokojach dwuosobowych z łazienką
 • pełne wyżywienie (poza kolacją w sobotni wieczór)
 • wi-fi w pensjonacie

Dopłata do pokoju jednoosobowego (tylko w przypadku dostępności).

Cena nie obejmuje wstępów i przejazdów między plenerami.

Zgłoszenia

 • Aby zapisać się na warsztaty, należy wypełnić i wysłać poniższy formularz oraz opłacić zadatek lub pełną kwotę w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
 • Pozostałą kwotę należy opłacić w terminie do 10 dni przed zajęciami, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJEMY PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugerujemy zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż dwa-trzy tygodnie.
 • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
 • Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktujemy Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugerujemy żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie, my służymy jedynie przekazaniu kontaktu.

Po wysłaniu zgłoszenia, prosimy o wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 300 zł na konto:

FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
76 1140 2004 0000 3102 8039 9368
w tytule przelewu: Roztocze [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć: 790 zł.

Wysyłając formularz zgłoszeniowy, zawierasz z FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski, umowę o świadczenie usług turystycznych, której wzór możesz pobrać tutaj. Umowa reguluje Twoje prawa związane z uczestnictwem w fotowarsztatach. Wypełnioną umowę podpiszemy podczas spotkania organizacyjnego.

Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku). Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

Lokalizacja zajęć

Pensjonat Hagi znajduje się w samym sercu Horyńca-Zdroju, urokliwej miejscowości na skraju Roztocza Wschodniego. Unikalny mikroklimat sprzyja leczeniu rozmaitych schorzeń. Sława miejscowych wód mineralnych i złóż borowinowych zatacza coraz szersze kręgi, a codzienne problemy znikają w ciszy i spokoju wraz z malowniczymi zachodami słońca.

Pensjonat HAGI
Horyniec Zdrój, ul. Sanatoryjna 1
50°11’43.8″N 23°21’28.7″E

50.195490, 23.357964

Osoby zainteresowane wcześniejszym przyjazdem lub pozostaniem dłużej, dodatkowym noclegiem itp. uzgadniają ten fakt indywidualnie, bezpośrednio w recepcji.

Pozostałe informacje

Między plenerami poruszamy się samochodami uczestników, pokonamy w ten sposób około 200-250 km. Drogi są dobre i nigdzie nie ma problemu z dojazdem, a gdzie nie da się dojechać, urządzimy sobie krótki kilkunastominutowy spacer. Prosimy przyjechać zatankowanym samochodem, częste zjazdy na stacje benzynowe, gdy co rusz komuś kończy się paliwo, dezorganizują nam nieco plener.

Koniecznie przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania (FAQ).

Prosimy o zapoznanie się z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na zajęciach. Równocześnie przypominamy, że nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.

Masz pytania?

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:

  Imię / nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Więcej zdjęć z pleneru