Termin

zapytaj o najbliższy termin

jeśli mam Cię poinformować o ogłoszeniu terminu i przyjmowaniu zgłoszeń, podaj adres e-mail, w każdym momencie Możesz zrezygnować z powiadomień


Cena rabatowa

2970 

Cena rabatowa obowiązuje do miesiąca przed terminem Fotowarsztatów.

Cena regularna 3390 zł.


Lokalizacja

Rumunia, Karpaty Marmaroskie


Miejsce spotkania w Polsce

Nasza baza zaplanowana jest w Zajeździe Bieszczadzka Ostoja. Tutaj się spotykamy, tu jest zaplanowany pierwszy nocleg, i stąd wyruszamy do Rumunii. Tutaj też pozostawiamy samochody, na parkingu pensjonatu.

Zajazd Bieszczadzka Ostoja
Ustrzyki Dolne, Hoszów 10A
49°24’08.3″N 22°38’56.8″E
49.402316, 22.649117


Masz pytania?

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:


    Pomóż w rozwoju projektu, udostępnij w swoich mediach społecznościowych.
    Dziękuję ❤


    Czy warto?
    Opinie uczestników

    Podróż fotograficzna do Rumunii, malowniczego regionu Maramuresz! To miejsce pełne tradycji, kultury i niezwykłych krajobrazów, które zapewnią Ci niepowtarzalne fotograficzne doznania. Maramuresz to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Rumunii, znane ze swojej niezwykłej kultury, bogatej historii oraz malowniczych krajobrazów. Ten autentyczny region zachował wiele ze swojej tradycyjnej wiejskiej atmosfery.

    Podróż fotograficzna do Rumunii. Karpaty Marmaroskie

    Maramuresz to kraina, gdzie czas zdaje się płynąć inaczej, zachowując autentyczność wieków minionych. Głęboko zakorzenione w tradycji, ten region Rumunii urzeka swoimi malowniczymi krajobrazami, tradycyjną architekturą i barwnymi obrzędami. Przybliżając się do Maramureș, oczekuj fascynujących wrażeń wizualnych na każdym kroku.

    Krajobrazy Karpat Marmaroskich są jak z obrazów mistrzów pejzażu, zmieniające się wraz z porami roku. Rozległe pola, pokryte złotymi zbożami latem i przykryte śniegiem zimą, przyciągają wzrok swą prostotą i urokiem wiejskiego życia. Góry Maramureș, z ich stromymi zboczami, lasami bujnej zieleni i kryształowo czystymi potokami, stanowią raj dla miłośników przyrody i fotografów krajobrazowych.

    Architektura Maramuresz to odrębna kategoria, która nieodłącznie wiąże się z historią, kulturą i duchowością regionu. Drewniane cerkwie, z ich wysokimi wieżami i bogatą rzeźbioną dekoracją, przyciągają uwagę swoją harmonią i pięknem. Tradycyjne chaty i stodoły, wykonane z drewna i kamienia, opowiadają historie ludzi, którzy wznosili je z miłością i szacunkiem do ziemi.

    Miasta i wsie Maramuresz tchną życiem i kolorem. Wąskie uliczki, otoczone tradycyjnymi domami i sklepikami rzemieślniczymi, zapraszają do spacerów, odkrywania ukrytych zakątków i spotkań z lokalnymi mieszkańcami.

    W Karpatach Marmaroskich (podobnie jak w Bieszczadach) dominuje buk, tu jednak w przeciwieństwie do Bieszczadów, w wyższych partiach gór spotkamy sporo świerka. Jesień więc oferuje tutaj iście obłędny spektakl kolorystyczny wszelkich odcieni od żywej zółci, przez pomarańcz, ognistą czerwień po bordo. A to jeszcze w zestawieniu z zielenią świerkowego igliwia.

    Zresztą zobacz sam/a!

    W Karpatach Marmaroskich możesz odkryć:

    • Drewniane cerkwie: Region słynie z unikalnych drewnianych cerkwi, które są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cerkwie te, zbudowane w stylu rumuńsko-bizantyjskim, charakteryzują się bogatą ornamentyką i niepowtarzalnymi detalami, co stanowi wyjątkową okazję do fotografowania architektury i sztuki sakralnej.
    • Tradycje i obrzędy: Maramuresz to miejsce, gdzie tradycje wciąż są żywe. Podczas swojego pobytu możesz uczestniczyć w różnych lokalnych obrzędach, festiwalach i wydarzeniach, które dostarczą Ci niezliczonych możliwości fotograficznych, zanurzając Cię w kulturze i życiu społeczności.
    • Przyrodę i krajobrazy: Region Karpat Marmaroskich jest również domem dla malowniczych krajobrazów, z bujnymi lasami, górami i malowniczymi dolinami. Możesz fotografować piękno przyrody, od dzikiej rzeki Tysa po wysokie szczyty górskie, które zapewnią Ci niezapomniane zdjęcia przyrodnicze.
    • Architekturę ludową: Tradycyjne drewniane domy, chaty i stodoły to kolejny charakterystyczny element krajobrazu Maramureszu. Ich unikalna architektura i ręcznie wykonane detale stanowią wspaniałe motywy do fotografowania, ukazując autentyczną wiejską atmosferę regionu.

    W programie podróży fotograficznej do Rumunii:

    • Trasa objazdowa 1500 km komfortowym busem z klimatyzacją, przez Słowację, Węgry i Rumunię.
    • Nocleg w Polsce ze śniadaniem pierwszego dnia.
    • Trzy noclegi ze śniadaniami w komfortowym i klimatycznym hotelu w Syghiecie Marmaroskim w pozostałe dni.
    • Opieka charyzmatycznego przewodnika, założyciela legendarnej grupy KSU.
    • Postoje fotograficzne, między innymi:
      • Sapanta – wieś nad Cisą w okręgu Marmarosz w północnej Rumunii, 15 km na północny zachód od miasta Syhot Marmaroski. Najbardziej znana jest ze względu na położony w niej Wesoły Cmentarz oraz jako miejsce pochodzenia rodu cadyków chasydzkich Spinka.
      • Barsana – osada położona na prawym brzegu rzeki Izy w regionie Maramuresz, w odległości około 20 km na południowy – wschód od miasta Syhot Marmaroski. We wsi znajduje się zabytkowa, drewniana cerkiew z 1720 roku, wpisana na listę UNESCO oraz przepiękny zespół klasztorny, znajdujący się na obrzeżach miejscowości.
      • Leud – we wsi drewniana cerkiew, wybudowana w 1717. Jej wnętrze jest bogato zdobione przez malowidła ścienne i ikony. Jedna z ośmiu cerkwi leżących w tym okręgu, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
      • Poienile Izei – położona u podnóża Gór Țibleș, ciekawa wioska z drewnianą zabudową jest Poienile Izei. Głównym zabytkiem wioski jest cerkiew p.w. św. Paraskewy, która znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Cerkiew zbudowano w 1604 roku w stylu typowym dla Maramureş.
      • Borsa – miasto w północnej Rumunii, blisko granicy z Ukrainą, w okręgu Marmarosz. Leży w dolinie Vișeu, u podnóża Karpat Marmaroskich i Gór Rodniańskich. 
      • przełęcz Prislop – przełęcz górska w Karpatach Wschodnich, na terytorium Rumunii. Oddziela Karpaty Marmaroskie na północy od Gór Rodniańskich na południu.
      • Budesti – we wsi jedna z ośmiu cerkwi leżących na terenie Marmaroszu, które w 1999 r. zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynia w Budești wyróżnia się swoimi monumentalnymi rozmiarami i nietypowym dla architektury sakralnej Marmaroszu elementem dzwonnicy zwieńczonej hełmem z czterema wieżyczkami na rogach.
      • Desesti – we wsi drewniana cerkiew św. Paraskewy z 1770 roku w Desești, jest kolejnym zabytkiem sakralnym Maramureș, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wioska położona jest w dolinie rzeki Mara i jest bardzo stara, bo jej powstanie datuje się na 1360 rok. Cerkiew posiada bardzo piękne i ciekawe wnętrze, zdobią je malowidła z 1780 roku, autorstwa malarza Gheorghe Zugravu.
      • I inne…

    Jeśli pogoda pozwoli, odbędziemy również około trzygodzinny fototrekking grzbietami w okolicach Borsy i przełęczy Prislop. Trasa nie jest bardzo wymagająca, ponieważ zdecydowaną część podejścia pokonany koleją krzesełkową lub wyjedziemy busem i wystartujemy z przełęczy, jednak należy pamiętać, że będziemy w górach których wysokości sięgają około 2300 m n.p.m. zaś my wędrować będziemy na wysokości około 1500 m n.p.m. ścieżką łatwą, choć nie pozbawioną krótkich podejść i zejść. Osoby, które nie są w stanie odbyć takiego spaceru, mogą wyjechać i zjechać koleją krzesełkową (kierowca naszego busa zaczeka przy dolnej stacji kolei), lub na przełęcz wyjechać naszym busem i tam pospacerować w najbliższej okolicy w oczekiwaniu na nasze zejście z gór.

    Naszą bazą jest nowoczesny i klimatyczny hotel w mieście Syhot Marmaroski, wielokulturowe miasto o ciekawej architekturze, gdzie podziwiać można stojące obok siebie cerkiew, kościół, zbór i synagogę. Na przedmieściu znajduje się tez niewielki ale bardzo ciekawy skansen z unikalnymi drewnianymi budowlami.

    Edycja ma charakter fotowyprawy, mniej skupiamy się na teorii (nie ma wykładów ze slajdami jak na innych edycjach zajęć), więcej fotografujemy. Choć oczywiście podstawy teoretyczne będą poruszane – jednak wyłącznie w plenerze.

    Jako przewodnik towarzyszyć nam będzie Bogdan Augustyn – pomysłodawca, założyciel i pierwszy wokalista kultowego punkrockowego zespołu KSU, z wykształcenia i zamiłowania historyk, autor licznych publikacji, przewodnik i pilot od ponad 30 lat jeżdżący w Karpaty: w Bieszczady, na Ukrainę, do Rumunii, związany z Centrum Turystyki Kulturowej “Carpathia”.

    Program podróży fotograficznej do Rumunii

    • 18:00 – Spotkanie organizacyjne w Hoszowie
    • 18:30 – Prezentacja o Rumunii i Maramureszu
    • 07:00 – Śniadanie
    • 08:00 – Wyjazd busem w podróż fotograficzna do Rumunii
    • 14:00 – Przerwa obiadowa na trasie
    • 18:00 – Przyjazd do Syhotu Marmaroskiego
    • 19:00 – Zameldowanie, kolacja w hotelu
    • 08:00 – Śniadanie
    • 09:00 – Podróż fotograficzna do Maramureș (trasa objazdowa)
    • 14:00 – Przerwa na obiad
    • 13:00 – Dalsza część podróży fotograficznej
    • 20:00 – Powrót na kolację, nocleg
    • 08:00 – Śniadanie
    • 09:00 – Podróż fotograficzna do Maramureș (trasa objazdowa)
    • 14:00 – Przerwa na obiad
    • 13:00 – Dalsza część podróży fotograficznej
    • 20:00 – Powrót na kolację, nocleg
    • 07:00 – Śniadanie
    • 08:00 – Trasa powrotna do Polski
    • 14:00 – Przerwa na obiad
    • 19:00 – Powrót do Zajazdu, zakończenie

    Z uwagi na napięty plan, nie możemy czekać z rozpoczęciem, prosimy o punktualne przybycie. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp. Godzina rozpoczęcia zostanie wysłana uczestnikom zajęć na kilka dni przed terminem kursu fotograficznego (może się nieznacznie różnić od podanej na stronie).

    Cena

    Cena rabatowa 2970 zł
    – obowiązuje do miesiąca przed terminem Fotowarsztatów.

    Cena regularna 3390 zł.

    Obejmuje:

    • uczestnictwo w plenerze
    • transport busem do/z Rumunii
    • noclegi ze śniadaniami w hotelu na Rumunii
    • nocleg ze śniadaniem w Polsce (pierwszego dnia)
    • możliwość pozostawienia samochodów na parkingu pensjonatu na cały czas podróży do Rumunii
    • opieka pilota/przewodnika
    • ubezpieczenie podczas podróży zagranicznej
    • wi-fi w hotelu

    Cena nie obejmuje wyżywienia w miastach (obiady i kolacje – poza kolacją w Polsce, w dniu rozpoczęcia), ewentualnych “wstępów” (cerkwie, skansen, zamek, itp.).

    Zgłoszenia na podróż fotograficzną do Rumunii 

    • Aby zapisać się na podróż fotograficzną do Rumunii, należy wypełnić i wysłać poniższy formularz oraz opłacić zadatek lub pełną kwotę w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
    • Cena rabatowa obowiązuje do 30 dni przed terminem Fotowarsztatów. Przy zgłoszeniach dokonanych na mniej niż miesiąc przed terminem, obowiązuje cena regularna.
    • Pozostałą kwotę należy opłacić w terminie do 14 dni przed zajęciami, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJĘ PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugeruję zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż 3-4 tygodnie.
    • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
    • Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktuję Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugeruję żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie.
    FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY BĘDZIE AKTYWNY PO OGŁOSZENIU TERMINU ZAJĘĆ

    Po wysłaniu zgłoszenia, proszę o wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 500 zł na konto:

    FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
    76 1140 2004 0000 3102 8039 9368
    w tytule przelewu: Rumunia Maramuresz [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

    Dla Twojej wygody, Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć.

    Wysyłając formularz zgłoszeniowy, zawierasz z Biuro Podróży ABDAR, umowę o świadczenie usług turystycznych, której wzór możesz pobrać tutaj. Umowa reguluje Twoje prawa związane z uczestnictwem w Fotowarsztatach. Wypełnioną umowę podpiszemy podczas spotkania organizacyjnego.

    Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku). Zastrzegam sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

    Waluta w Rumunii

    Lej rumuński, znany także pod nazwą leja rumuńska, to oficjalnie obowiązująca waluta Rumunii. Leje będą nam potrzebne podczas posiłków (kolacje) w hotelu jak również podczas posiłków (obiady) na trasie. W hotelowej restauracji bez problemu można płacić kartą, na trasie również w zdecydowanej większości nie ma problemu z płatnością kartą w restauracjach.

    Leje będą nam również potrzebne na „wstępy” do cerkwi lub cmentarzy (około 5-10 lei w każdym z obiektów). Jeśli będziemy korzystać z wyjazdu w góry kolejką krzesełkową, trzeba będzie zakupić bilet (płatność gotówką), w cenie około 30-50 lei, zależnie od tego czy kupowany będzie bilet tylko w górę, czy w obydwie strony. Łącznie bilety wstępu wyniosą więc około 100-120 lei i taką gotówkę każdy musi posiadać. Kwota ta zawiera wyłącznie ceny wstępów, bez zakupu ewentualnych pamiątek. Nie musimy przywozić lei z Polski, bankomat znajduje się w naszym hotelu, tuż obok recepcji. 

    Warto również mieć przy sobie nieco euro na nieprzewidziane wydatki, ale traktowałbym to jedynie jako rezerwę, ponieważ naprawdę szkoda czasu podczas pleneru, na szukanie kantorów celem wymiany.

    Jadąc do/z Rumunii zatrzymamy się na posiłek (obiad) mniej więcej w połowie trasy, najprawdopodobniej w Rumuni (jadąc na miejsce) oraz w Słowacji (wracając), ale tam również najczęściej nie ma żadnych problemów z płatnościami kartą.

    Pozostałe informacje o podróży fotograficznej

    Bezwzględnie należy mieć ze sobą dokumenty, dowód osobisty lub paszport (nie mObywatel). Ponieważ będziemy poruszać się w strefie przygraniczną z Ukrainą, bardzo zalecam zabranie paszportu. To jest baaaardzo ważne!

    Koniecznie przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania (FAQ).

    Zapoznaj się też proszę z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na warsztatach fotograficznych w Bieszczadach. Równocześnie przypominam, że nie biorę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.

    Osoby zainteresowane wcześniejszym przyjazdem lub pozostaniem dłużej w Hoszowie, dodatkowym noclegiem itp. uzgadniają ten fakt indywidualnie, bezpośrednio w recepcji.

    Organizatorem podróży fotograficznej do Rumunii jest ABDAR Biuro podróży Maciej Oszal.

    Więcej zdjęć z podróży fotograficznej Rumunia Maramuresz