Najlepiej, gdy weźmiesz ze sobą cały sprzęt fotograficzny jaki posiadasz – nie musisz wszystkiego nosić cały czas ze sobą, najwyżej zostawisz w hotelu. Nie ma nic gorszego, niż będąc na plenerze uświadomić sobie że najlepszy w danej sytuacji obiektyw, czy zapasowa bateria zostały w domu.

Nie ma większego znaczenia czy będzie to aparat cyfrowy, czy klasyczny – na film. Proponuję jednak cyfrowy, gdyż umożliwia on natychmiastowy podgląd efektów pracy, ponadto w warunkach szkoleniowych jest bardziej ekonomiczny (będziemy robić wiele zdjęć).

Optymalnym rozwiązaniem jest lustrzanka, bezlusterkowiec lub zaawansowany kompakt – dzięki takim aparatom w pełni wykorzystasz to, o czym będziemy mówić na warsztatach fotograficznych. Jednakże także posiadacze mniej skomplikowanych aparatów kompaktowych również znajdą na kursie fotografii coś dla siebie – choćby to, że wiedza jaką wyniosą z zajęć pozwoli im na dokonanie optymalnego wyboru przy zakupie nowego sprzętu.

  • Obiektyw(y) – tu sprawa jest prosta, najlepiej wszystkie jakie posiadasz, zwłaszcza te uniwersalne, od ultraszerokiego kąta po tele. Jeśli masz niestandardowe konstrukcje (np. rybie oko), też warto je wziąć ze sobą. Często pytacie jakie szkła warto zabrać, zawsze odpowiadam: wszystkie jakie posiadasz! Najczęściej między plenerami przemieszczamy się busem lub naszymi własnymi samochodami, zawsze więc można zostawić zbędny sprzęt w bagażniku. Jestem zwolennikiem fotografii kreatywnej, na fotowarsztatach nie ograniczamy się do utartych sloganów (z którymi się kompletnie nie zgadzam!), że do np. portretu tylko 50-100 mm, zaś do krajobrazu tylko 10-20 mm. To jest chybione podejście!
  • Statyw – jest absolutnie niezbędny, jeśli bierzesz udział w części warsztatów odbywających się przed wschodem i po zachodzie słońca. Jednakowoż na pewno przyda się także w ciągu dnia, gdy będziemy robić panoramy lub twórczo fotografować z wydłużonymi czasami naświetlania.
  • Pamiętaj o naładowaniu akumulatora i/lub zabraniu dodatkowych ogniw. Może wydawać się dziwne, ale bardzo często o tym zapominacie.
  • Jeśli masz dodatkową kartę(-y) pamięci – weź ze sobą. Jest niewielka, a pozwoli uniknąć kasowania zdjęć w przypadku zapełnienia karty w aparacie.
  • Filtry (polaryzacyjny, połówkowe, szare, itp.).
  • Latarka – konieczna gdy wybierzemy się na nocne fotografowanie.
  • Fotografując w czasie deszczu lub na kutrze rybackim, zwłaszcza gdy morze nie będzie spokojne, przydać się może zabezpieczenie aparatu przed wodą, oto przykład.

Warsztaty fotografii z drona, jak np. plener odbywający się w Bieszczadach czy na Podtatrzu, to nieco odmienna od innych edycja fotowarsztatów, na której skupiamy się głównie na fotografii z lotu ptaka. I choć do dyspozycji uczestników będą drony testowe (wykaz znajduje się w opisie konkretnej edycji), to zdecydowanie należy zabrać ze sobą własnego drona oraz wszelkie niezbędne akcesoria (baterie, ładowarki).

Latać będziemy w kategorii Otwartej, nie są konieczne żadne dodatkowe uprawnienia, poza obowiązkowymi dla każdego posiadacza drona powyżej 250 g lub z kamerą.

Jeśli posiadasz, koniecznie weź również klasyczny aparat fotograficzny (i obiektywy itp.), jeśli warunki nie będą odpowiednie do lotów, zajmiemy się fotografią „naziemną”.

Zajęcia prowadzone są w plenerze, w zmiennych warunkach atmosferycznych (możliwy deszcz, zimą śnieg), nierzadko poza utartymi szlakami, stąd też kwestia odpowiedniej odzieży i obuwia (a zimą należytego zabezpieczenia przed wysokim śniegiem oraz zimnem) ma istotne znaczenie. Najlepiej będzie mieć ze sobą:

  • Przeciwdeszczową odzież – większość dnia będziemy spędzać na powietrzu, dużo czasu w nieruchomej pozycji (ustawianie sprzętu, robienie zdjęć, itp.). Zimą na szczególną uwagę zasługuje ciepła odzież, ciepłe, choć niezbyt grube (nie ograniczające zbytnio ruchów) rękawiczki – najlepiej jakby dało się w nich w miarę swobodnie obsługiwać aparat.
  • Turystyczne, nieprzemakalne obuwie, bardzo przydatne mogą być również (w górach) turystyczne ochraniacze (stuptuty). Dobre buty w góry przydadzą się zawsze, a na plener w Tatrach, Sudetach czy też na bieszczadzkich połoninach są koniecznością.
  • Zimą w Górach Stołowych dużym ułatwieniem mogą być raczki turystyczne, oto przykład.
  • Gumowce (kalosze) nie są wymagane, ale zimniejszą pora roku mogą ułatwić robienie zdjęć nad wodospadem, czy też z morza.
  • Parasol – bardzo przyda się w czasie fotografowania w deszczu.
  • Ręczniki są w pokojach! Nie musisz brać ręcznika ze sobą.
  • Laptop nie jest potrzebny, ale czasem może się przydać. Na wybranych edycjach dokonujemy analizy zdjęć wykonanych na warsztatach. Posiadanie własnego komputera przenośnego umożliwi Ci wybór zdjęć które chcesz poddać analizie – gdyż nie ma nic gorszego niż oglądanie kilkudziesięciu/kilkuset zdjęć “na żywca” z karty pamięci. Wyjątek dotyczy jedynie warsztatów z obróbki zdjęć, gdzie laptopa trzeba mieć ze sobą, uczestnicy wykonują ćwiczenia na własnym sprzęcie. Wymagane oprogramowanie to Adobe Lightroom i Adobe Photoshop. Darmowe wersje testowe można pobrać pod podanymi linkami na stronie producenta.
  • Paszport JEST NIEZBĘDNY na Ukrainie. Na edycjach podczas których jedziemy na Ukrainę, bezwzględnie należy mieć ze sobą ważny paszport. Sprawdź proszę dwukrotnie, zanim wyjedziesz na zajęcia! Brak ważnego paszportu uniemożliwi Ci wyjazd na Ukrainę a nam przysporzy sporych problemów i opóźnienia, jeśli się do tego przyznasz dopiero na granicy.
  • Zawsze zabieraj ze sobą dokumenty (dowód osobisty), przekraczanie granicy ze Słowacją czy Czechami nie jest monitorowane, ale przepisy wymagają aby na okoliczność ewentualnej kontroli, dokumenty mieć przy sobie.

Równocześnie przypominam, że nie biorę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.