[ Białoruś ][ Tematy i miejsca zajęć ]

Białoruska Strefa Czarnobylska. Mińsk socrealistyczny

Nikt nie wie jak jest po drugiej stronie zony. Pojedź, a się przekonasz… Niesamowita wyprawa fotograficzna do Strefy Czarnobylskiej od strony Białorusi. Jedziemy na zdjęcia do Poleskiego Państwowego Rezerwatu Radiacyjno-Ekologicznego zwanego przez miejscowych Zapowiednikiem.  Fotografujemy i eksplorujemy opuszczone wioski, kołchozy, domy, szkoły, przedszkola, domy kultury i innych obiekty. Pojedziemy także do stolicy Białorusi, gdzie zobaczymy Mińsk socrealistyczny, czyli zbudowane przez komunistów ogromne place, budynki, memoriały czy ulice, pomniki nieśmiertelnego Lenina czy Dzierżyńskiego.

Opuszczonych wiosek i kołchozów znajdujących się na terenie Zapowiednika nie ma nawet na mapach Google! Sami długo ich szukaliśmy. A przy odrobinie szczęścia (widoczności) wejdziemy na wzgórze, z którego przy dobrej pogodzie widać Arkę, nowy sarkofag czarnobylskiej elektrowni atomowej.

Z uwagę na specyfikę edycji (musimy wcześnie wysłać dokumenty do wystawienia przepustek oraz zaliczkę za nocleg), osoby zainteresowane udziałem, prosimy o możliwie jak najwcześniejszą rezerwację. Czekanie ze zgłoszeniem na ostatnią chwilę może spowodować że będziemy musieli odwołać zajęcia. Prosimy o wyrozumiałość.

Edycja ma charakter fotowyprawy, mniej skupiamy się na teorii (nie ma wykładów ze slajdami jak na innych edycjach zajęć), więcej fotografujemy. Choć oczywiście podstawy teoretyczne będą poruszane – jednak wyłącznie w plenerze.

Konieczne posiadanie ważnego paszportu (co najmniej trzy miesiące)! Nie potrzeba kupować wcześniej białoruskiej waluty, w ruble zaopatrzymy się po przekroczeniu granicy.

Program

Czwartek

 • 22:00: Wyjazd z Warszawy (możliwość dołączenia w Białymstoku) – po drodze drugiego dnia nad ranem śniadanie

Piątek

 • 9:30: Przedpołudniowy plener “Mińsk Socrealistyczny”
 • 14:00: Obiad
 • 15:00: Przejazd do Chojników
 • 19:00: Zakwaterowanie w hotelu
 • 20:00: Kolacja

Sobota

 • 8:00: Śniadanie
 • 8:30: Zapowiednik czyli zamknięta opuszczona Strefa Czarnobylska na Białorusi, zwiedzanie całkowicie opuszczonych miejscowości
 • 16:30: Przyjazd do hotelu
 • 18:00: Obiadokolacja połączona z biesiadą w restauracji lub czas wolny

Niedziela

 • 8:00: Śniadanie
 • 8:30: Plener w Poleskim Państwowym Rezerwacie Radiacyjno-Ekologicznym, opuszczone miejscowości
 • 16:00: Muzeum Czarnobylskie
 • 17:00: Obiadokolacja, zakupy
 • 18:30: Wyjazd do Polski

Poniedziałek

 • około 7:00 – 11:00 (zależy od czasu spędzonego na granicy): Przyjazd do Warszawy

Z uwagi na napięty plan, nie możemy czekać z rozpoczęciem, prosimy o punktualne przybycie. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp.

Cena

Tylko 2190 zł / osobaobejmuje:

 • uczestnictwo w plenerze
 • przejazd klimatyzowanym autobusem typu Mercedes Sprinter na trasie Warszawa – Mińsk – Chojniki – Warszawa
 • zakwaterowanie w hotelu w pokojach z łazienkami w Chojnikach (2 noce)
 • wyżywienie w hotelu (śniadania)
 • opiekę organizatora oraz polskojęzycznych przewodników
 • ubezpieczenie od kosztów leczenia oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków (łącznie do 20 tys. euro)
 • bilety wstępu i bilety na metro
 • wiza

Cena nie obejmuje wyżywienia na miejscu (poza śniadaniami), dwie obiadokolacje i jeden obiad, około 100 zł. Cena nie obejmuje również drobnych wydatków typu: napoje, słodycze, pamiątki – według potrzeb i uznania.

Rezerwacja miejsc

 • Aby zapisać się na warsztaty, należy wypełnić i wysłać poniższy formularz (jest to jedyna forma zgłoszenia) oraz opłacić zadatek lub pełną kwotę (info poniżej) w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
 • Pozostałą kwotę należy opłacić w terminie do 3 tygodni przed zajęciami, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJEMY PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugerujemy zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż 3-4 tygodnie, lub gdy nie Chcesz tracić czasu na zlecanie dwóch przelewów 🙂
 • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
 • BARDZO WAŻNE: W przypadku posiadania innego nazwiska w paszporcie (np. panieńskie) należy podać właśnie nazwisko z paszportu przy wypełnianiu rezerwacji. Paszport musi zgadzać się z danymi podanymi w formularzu, nawet jedna literówka może zakończyć wizytę w Strefie, jeszcze przed jej rozpoczęciem.

Po wysłaniu zgłoszenia, prosimy o wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 700 zł na konto:

FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
76 1140 2004 0000 3102 8039 9368
w tytule przelewu: Białoruś [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć.

Wysyłając formularz zgłoszeniowy, zawierasz z FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski, umowę o świadczenie usług turystycznych, której wzór możesz pobrać tutaj. Umowa reguluje Twoje prawa związane z uczestnictwem w fotowarsztatach. Wypełnioną umowę podpiszemy podczas spotkania organizacyjnego.

Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku), zgłoszenia są przyjmowane do 20 dni przed imprezą. Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około dwa tygodnie przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

Czy to jest bezpieczne?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań, gdy rozmowa schodzi na temat wyjazdu do Strefy Czarnobylskiej. Uprzedzając pytania – zwiedzanie Strefy jest bezpieczniejsze od prześwietlenia zęba lub kilkudziesięciominutowego lotu samolotem (otrzymujemy wtedy znacznie większe promieniowanie). Także osoby palące papierosy, napromieniowują się kilkadziesiąt razy bardziej niż po wizycie w Strefie! Zaledwie dwie i pół paczki papierosów wystarcza, aby napromieniować się do poziomu pobytu w czarnobylskiej zonie. Nie ma żadnych powodów, dla których odwiedzenie miejsca katastrofy wiązałoby się z jakimkolwiek realnym ryzykiem napromieniowania, chyba że celowo nie będziemy słuchać się wskazań przewodnika. Legalne, jak nasz, wyjazdy do zony są zorganizowane, zatwierdzone i kontrolowane i zawsze bezpieczne.

Jednak dla stuprocentowego bezpieczeństwa, na czas pobytu nasz przewodnik będzie posiadał dozymetr, tak zwany licznik Geigera, cały czas monitorujący wielkość promieniowania.

Podczas pleneru należy pamiętać o kilku zaleceniach (przypomnimy je jadąc na miejsce):

 • Bezwzględne trzymanie się zaleceń przewodników, oczywistym jest że każdy chciałby być niezależny, zdobyć jedyne i niepowtarzalne ujęcie, ale w pewne miejsca po prostu nie wolno wchodzić. Koniec, kropka, nawet nie ma o czym dyskutować lub co gorsza robić coś “po cichu”. Konsekwencją może być wysoka grzywna, deportacja i jest to zdecydowanie najmniejszy problem.
 • Wymagany pełen ubiór, zakrywający jak największą powierzchnię ciała oraz pełne obuwie. Natomiast między bajki należy włożyć historie o konieczności posiadania specjalistycznej odzieży, kombinezonów itp. To buduje tylko fałszywy obraz “groźnego” miejsca (choć fajnie wygląda na zdjęciach).
 • Podstawowe zasady higieny. Myć ręce, nie dłubać w nosie, nie obgryzać paznokci 🙂
 • Unikanie palenia, picia i spożywania czegokolwiek na otwartym powietrzu.
 • Unikanie dotykania rzeczy. Spore dawki promieniowania skoncentrowane są w niepozornych przedmiotach rozrzuconych po całym terenie.
 • Zakaz siadania i unikanie kładzenia rzeczy (np. plecaka fotograficznego) na ziemi. Przydatna niewielka jednorazowa mata/folia, na którą będzie można położyć plecak/torbę – tylko jeśli naprawdę potrzeba.
 • Zakaz spożywania i picia czegokolwiek pochodzącego ze Strefy.

Zwiedzanie Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej jest całkowicie bezpieczne, o ile przestrzega się powyższych zasad.

W szczegółach o bezpieczeństwie podczas zwiedzania Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, przeczytasz na blogu podróżniczym “Wojażer”.

Wizy

Na Białoruś trzeba posiadać wizę – jako biuro będziemy organizować wizy, ale musimy mieć Twój paszport (wraz z wypełnionym wnioskiem i zdjęciem – pomożemy wypełnić) u siebie na 3 tygodnie przed wyjazdem. Paszport powinien zawierać podpis i być ważny co najmniej 3 miesiące po ukończeniu okresu ważności wizy oraz koniecznie zawierać czyste strony (co najmniej dwie). W przypadku posiadania innego nazwiska w paszporcie (np. panieńskie) należy podać właśnie nazwisko z paszportu przy wypełnianiu rezerwacji.

Paszport musisz przesłać nam firmą kurierską, w nieprzekraczalnym terminie (zwykle 3 tygodnie przed wyjazdem), który podamy w mailu, osobom zapisanym na wyjazd. W mailu będzie też adres do wysyłki. Paszport możesz też przekazać osobiście (w Krakowie). Paszport z wizą będzie na Ciebie czekać u nas na spotkaniu organizacyjnym w dniu wyjazdu. Uwaga: nie przesłanie paszportu w wymaganym terminie lub odmowa jego przekazania, skutkuje brakiem możliwości wzięcia udziału w wyprawie, bez możliwości ubiegania się o zwrot płatności.

Obiektywy do testów

Specjalnie dla Was, oferujemy możliwość bezpłatnego przetestowania na naszych warsztatach fotograficznych, pełnego portfolio obiektywów Tokina. Macie możliwość indywidualnego wypożyczenia na czas zajęć dowolnie wybranej optyki! Przypominamy, aby skorzystać z oferty należy najpierw zapisać się na warsztaty (w sposób opisany na tej stronie) i opłacić zaliczkę! Szczegółowe informacje »

Pozostałe informacje

 • W wyprawie mogą brać udział tylko osoby pełnoletnie.
 • Prosimy o zapoznanie się z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na zajęciach. Równocześnie przypominamy, że nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.
 • Koniecznie przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania (FAQ).
 • I jeszcze raz przypominamy o bezwzględnej konieczności posiadania ważnego paszportu!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości