[ Góry ][ Tematy i miejsca zajęć ]

Sudeckie fotowarsztaty na Końcu Świata

Plenery zorganizowane są w najciekawszych miejscach Parku Narodowego Gór Stołowych, m.in. na Szczelińcu – w miejscu, do którego nie dochodzi żadna droga i nie może dojechać żaden pojazd. Fantazyjne kształty skał, olbrzymie urwiska, magiczne kamienie – to wszystko tylko tutaj. Zapraszamy do jednego z najpiękniejszych i najspokojniejszych miejsc jakie nieczęsto udaje się znaleźć.

Witamy na końcu świata – w maleńkiej miejscowości Pasterka. To miejscowość, gdzie droga się kończy, a zaczyna prawdziwa fotograficzna przygoda.

Weekendowe warsztaty rozpoczyna wykład poświęcony fotografii. W sobotę wyjście na wschód słońca na Szczelińcu (dla zainteresowanych); między śniadaniem a obiadem plenerowa wycieczka fotograficzna w masyw Szczelińca Wielkiego. Popołudniowo-wieczorna część programu to wizyta przy najciekawszych obiektach fotograficznych w okolicy (wodospady Pośny), zachód słońca, a po powrocie do Szczelinki, wizyta w saunie zewnętrznej i balii i/lub pokaz filmu. Niedzielny, przedpołudniowy blok zajęć to plener w magicznych labiryntach Błędnych Skał (dojazd przez Kudowę Zdrój), skąd wracając zatrzymamy się na zakupy w Czechach (Malá Čermná, Hronov). Dla zainteresowanych.

Pasterka (niem. Passendorf) to niewielka wieś położona w Górach Stołowych, u północnych podnóży Szczelińca Wielkiego. Zbudowany w 1788 roku kościół posiada niezwykle bogate jak na wiejskie świątynie barokowe wyposażenie a otoczony jest cmentarzem z ponad 200 letnimi grobami. Przed II wojną światową Pasterka była niezwykle modną i największą miejscowością wypoczynkową w regionie liczącą ok. 1000 stałych mieszkańców i prawie drugie tyle letników. Po II wojnie światowej wieć prawie kompletnie opustoszała. Większość dawnych gospodarstw i ośrodków letniskowych uległa zniszczeniu i rozbiórce i obecnie na ich dawne istnienie wskazują tylko fundamenty ukryte wśród łąk i zarośli. Obecnie stała ludność wsi waha się w granicach 20 osób, w Pasterce nie ma sklepów, bankomatów, a zasięg telefonów komórkowych jest ograniczony do wyżej położonych obszarów wsi (w miejscu noclegu zasięgu nie ma, jest za to darmowe wifi).

pasterka-serce-grob

Program

Piątek

 • 17:00: Wykład z ćwiczeniami, pokaz slajdów (część I)
 • 19:00: Kolacja
 • 20:00: Wykład z ćwiczeniami, pokaz slajdów (część II)

Sobota

 • 4:30: Wyjście na wschód słońca na Szczeliniec (godzina zależna od pory roku)
 • 8:00: Śniadanie
 • 9:00: Plener w masywie Szczelińca Wielkiego
 • 15:00: Obiad
 • 16:30: Plener popołudniowy, wodospady Pośny
 • 19:30: Kolacja
 • 20:30: Sauna zewnętrzna i balia i/lub pokaz filmu

Niedziela

 • 8:00: Śniadanie
 • 9:00: Plener Błędne Skały
 • 14:00: Zakończenie, obiad

Z uwagi na napięty plan, nie możemy czekać z rozpoczęciem, prosimy o punktualne przybycie. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp.

W przypadku skrajnie niekorzystnych warunków meteo, czas spędzimy na ćwiczeniach z obróbki zdjęć w programach graficznych Adobe (Photoshop, Lightroom).

Prosimy o zapoznanie się z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na zajęciach. Zimą w Górach Stołowych dużym ułatwieniem mogą być raczki turystyczne, oto przykład.

bledne-skaly-witold

Cena

Jedyne 420 zł / osobaobejmuje:

 • uczestnictwo w warsztatach;
 • noclegi w pokojach 2, 3, 4-osobowych, z własną łazienką lub umywalką;
 • przepyszna, sudecka kuchnia:
  • piątek: kolacja, nocleg
  • sobota: śniadanie, obiad, kolacja, nocleg
  • niedziela: śniadanie, obiad
 • wizyta w saunie zewnętrznej i balii;
 • bezprzewodowy dostęp do internetu.

Cena nie obejmuje ubezpieczenia (we własnym zakresie) oraz „wstępów”. Bilety wstępu do Parku Narodowego Gór Stołowych to koszt 7 zł (normalny) lub 3 zł (ulgowy) za jednorazowe wejście. Opłata pobierana jest w sezonie turystycznym. Dodatkowo (także w sezonie turystycznym) pobierana jest opłata za wjazd samochodem na górny parking przy Błędnych Skałach, w wysokości 20 zł za samochód.

Lokalizacja zajęć

Dom Wypoczynkowy Szczelinka – miejsce, które już przed wojną przyjmowało turystów. Po wojnie, prężnie rozwijająca się w latach siedemdziesiątych turystyka sprawiła, iż został on jak na tamte czasy nowocześnie zmodernizowany i odnowiony i stanowił perełkę tego regionu. Dziś, również odremontowany, świeci nowym blaskiem.

Dom Wypoczynkowy Szczelinka – www.szczelinka.pl
Pasterka 6, Kudowa Zdrój
tel: 74 662 91 29
50°29’29.3″N 16°19’39.5″E
50.491465, 16.327637

Rezerwacja miejsc

mail: szczelinka@kompas.pl
tel: 74 662 91 29
preferowana mailowa forma zgłoszenia!

Warunkiem dokonania rezerwacji jest:

 • zgłoszenie mailowe lub telefoniczne, wraz z podaniem danych osobowych (kontakt powyżej)
 • wpłata zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 300 zł na konto:
  40 1140 2004 0000 3102 7502 6022
  w tytule przelewu: Pasterka [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

Nie ma ściśle określonego terminu rezerwacji – decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku). Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. W takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć.

Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktujemy Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugerujemy żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie, my służymy jedynie przekazaniu kontaktu.

szczeliniec-wschod-tomczak

Bonusy

Obiektywy i sprzęt do testów
Specjalnie dla Was, oferujemy możliwość bezpłatnego przetestowania na naszych warsztatach fotograficznych, pełnego portfolio obiektywów Tokina, filtrów Hoya oraz statywów Triopo. Macie możliwość indywidualnego wypożyczenia na czas zajęć dowolnie wybranej optyki i sprzętu! Przypominamy, aby skorzystać z oferty należy najpierw zapisać się na warsztaty (w sposób opisany na tej stronie) i opłacić zaliczkę!
Szczegółowe informacje »

Nagrody od Wydawnictwa Galaktyka
Wśród uczestników warsztatów rozlosujemy książki Wydawnictwa Galaktyka, dotyczące zagadnień związanych z fotografią oraz obróbką zdjęć.

Dojazd

Pasterka znajduje się na końcu świata. Prowadzi tam tylko jedna droga kończąca się szlabanem przed lasem, a kilkaset metrów dalej – słupkami granicznymi. Najlepszym sposobem dostania się do Pasterki jest własny samochód. Nawet zimą drogi są odśnieżane i generalnie nie ma większych problemów z dojazdem. Do Pasterki PKS dojeżdża tylko w sezonie letnim. W pozostałym czasie należy dojechać do Radkowa i udać się żółtym szlakiem do Pasterki (około 2,5 godziny drogi) lub czekać na okazję.

Istnieje możliwość dojazdu do Pasterki z prowadzącym zajęcia, optymalne miejsca spotkania to Kraków, Nysa, Kłodzko, Radków. Powrót analogicznie. Zainteresowanych prosimy o kontakt. Można również pytać (na około tydzień przed terminem zajęć) o możliwość dojazdu z innych rejonów Polski, samochodami uczestników zajęć – przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów (do ustalenia między zainteresowanymi).

Przejazdy między plenerami odbywają się samochodami uczestników, na zasadzie podziału kosztów, do ustalenia między zainteresowanymi.

wodospad-posny-mgla

Zdjęcia i opinie

Polecamy zapoznanie się z galeriami zdjęć z minionych zajęć.
Dostępne są również opinie uczestników, zbierane w anonimowych ankietach.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości