[ Czechy ][ Tematy i miejsca zajęć ]

Czeskie Morawy. Raj dla miłośników krajobrazu

Na południowo-zachodnim skraju Karpat znajduje się jeden z najbardziej estetycznych regionów Europy. Faliste pola południowych Moraw porównuje się nie bez kozery do wzgórz Crete Senesi w Toskanii, czy amerykańskiej krainy Palouse. Jest to raj dla miłośników fotografii krajobrazu, raj ten dodajmy, łatwo osiągalny z Polski.

Najciekawszy dla fotografa obszar pól rozciąga się w zaliczanym do Karpat obszarze Pogórza Kyjowskiego, w trójkącie: Kyjov-Čejc-Nasedlovice oraz w okolicach położonych za karpackim pasmem Chřiby wsi Kunkovice i Chvalkovice, gdzie wśród zielonych pół znajdziemy malownicze wiatraki. Miejsca plenerów są łatwo dostępne dzięki gęstej sieci dróg polnych i właściwie do wszystkich można dotrzeć samochodem osobowym.

Na południowych Morawach skoncentrujemy się na odległych detalach krajobrazu, dlatego też najbardziej przydatna okaże się optyka długoogniskowa. Najlepiej sprawdzają się obiektywy 300 mm lub dłuższe na aparacie pełnoklatkowym. Koniecznym elementem wyposażenia będzie również stabilny statyw oraz filtr polaryzacyjny, zwiększający kontrast zdjęć i poprawiający nasycenie kolorów podłoża.

O optyce długoogniskowej w fotografii krajobrazu, przeczytasz na blogu fotowarsztaty.com »

Między plenerami zaplanowane są zajęcia dodatkowe: wykłady o kompozycji, obróbka i komentowanie zdjęć. Nie zapominamy też o odwiedzeniu podziemnej części Moraw, czyli piwnic winnych. Morawy są regionem winiarskim z tradycją sięgającą 937 roku. Uprawę winorośli w Czechach wprowadzili Rzymianie, a jej rozwój zawdzięczamy głównie średniowiecznym klasztorom. Oczywiście podczas wizyt w winnicach planowana jest degustacja 🙂

Warto więc zapakować sprzęt fotograficzny na wyprawę śladami Jožina z Bažin, Tomasza Baty, wybornego wina i barokowych pałaców. Uwierzcie, że w słoneczne ranki i wieczory doskonałe zdjęcia robią się tu same. Zapraszamy Cię do odwiedzenia Morawskiej Toskanii, słynnych wśród fotografów falujących pól uprawnych z malowniczymi rzędami drzew i urokliwymi wiejskimi kapliczkami.

Z uwagę na specyfikę edycji (musimy wcześnie wysłać zaliczkę za nocleg), osoby zainteresowane udziałem, prosimy o możliwie jak najwcześniejszą rezerwację. Czekanie ze zgłoszeniem na ostatnią chwilę może spowodować że będziemy musieli odwołać zajęcia. Prosimy o wyrozumiałość.

Program

Piątek

 • 15:00 – Spotkanie w miejscu zakwaterowania w okolicy Kyjova
 • 16:30 – Popołudniowa sesja na wzgórzu Kukle, w okolicach słynnej kaplicy św. Barbary

Sobota

 • 6:00 – Poranne fotografowanie w zachodniej i południowej części rejonu, okolicach Karlina, Čejca i Šardic
 • 9:00 – Śniadanie
 • 11:00 – Wykłady o kompozycji, obróbka i komentowanie zdjęć
 • 14:00 – Wyjazd na wiatraki w Kunkovicach i Chvalkowicach
 • 17:00 – Wieczorna sesja na polach miedzy Šardicami i Karlinem

Niedziela

 • 6:00 – Poranna sesja na Stražovjaku i Św. Barbara. Ewentualnie powtórka w miejscach gdzie nie udało się wcześniej
 • 9:00 – Śniadanie, podsumowanie
 • 11:00 – Powrót do Polski

Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp.

Cena

Jedyne 890 zł / osobaobejmuje:

 • uczestnictwo w plenerze;
 • noclegi ze śniadaniem w pokojach dwu i trzyosobowych;
 • dostęp do bezprzewodowego internetu w pensjonacie.

Cena nie obejmuje obowiązkowego ubezpieczenia (30 zł / osoba), obiadokolacji, wstępów i przejazdów.

Rezerwacja miejsc

 • Aby zapisać się na warsztaty, należy wypełnić i wysłać poniższy formularz (jest to jedyna forma zgłoszenia) oraz opłacić zadatek lub pełną kwotę (info poniżej) w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
 • Pozostałą kwotę należy opłacić w terminie do 10 dni przed zajęciami, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJEMY PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugerujemy zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż dwa tygodnie, lub gdy nie Chcesz tracić czasu na zlecanie dwóch przelewów 🙂
 • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
 • Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktujemy Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugerujemy żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie, my służymy jedynie przekazaniu kontaktu.
 • Na wyjazdach zagranicznych, wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne, w cenie około 30 zł kwotę tę należy doliczyć do ceny zajęć. Pośredniczymy w wykupieniu polisy, w formularzu zgłoszeniowym prosimy Cię o dane niezbędne do jej wystawienia. Nie ma możliwości wykupienia ubezpieczenia bezpośrednio na zajęciach!

Po wysłaniu zgłoszenia, prosimy o wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 300 zł na konto:

FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
76 1140 2004 0000 3102 8039 9368

w tytule przelewu: Morawy [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć.

Wysyłając formularz zgłoszeniowy, zawierasz z FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski, umowę o świadczenie usług turystycznych, której wzór możesz pobrać tutaj. Umowa reguluje Twoje prawa związane z uczestnictwem w fotowarsztatach. Wypełnioną umowę podpiszemy podczas spotkania organizacyjnego.

Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku). Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

Noclegi

Noclegi zaplanowane są w znajdującym się w Bzencu hotelu Lidový dům, położonym tuż obok najciekawszych miejscówek fotograficznych regionu.

Hotel Lidový dům
nám. Svobody 310
696 81 Bzenec
Republika Czeska
48°58’19.7″N 17°16’06.4″E
48.972148, 17.268449

Osoby zainteresowane wcześniejszym przyjazdem lub pozostaniem dłużej, dodatkowym noclegiem itp. uzgadniają ten fakt indywidualnie, bezpośrednio w recepcji.

Dojazd, przejazdy między plenerami

Uczestnicy dojeżdżają na Morawy we własnym zakresie. Zalecamy wspólne przejazdy, bardzo ograniczy to koszty – w zgłoszeniu podaj proszę skąd jedziesz, oraz orientacyjną trasę. Natomiast będąc już na Morawach, poruszając się między plenerami, pokonamy naszymi samochodami około 300 km. Pamiętaj także, o ile nie Posiadasz, o zaopatrzeniu się w czeską winietę, 10-dniowa kosztuje około 55 zł, niestety winiety kupowane w Polsce (np. na przygranicznych stacjach benzynowych czy kantorach) zwykle są nieco droższe.

Obiektywy do testów

Specjalnie dla Was, oferujemy możliwość bezpłatnego przetestowania na naszych warsztatach fotograficznych, pełnego portfolio obiektywów Tokina. Macie możliwość indywidualnego wypożyczenia na czas zajęć dowolnie wybranej optyki! Przypominamy, aby skorzystać z oferty należy najpierw zapisać się na warsztaty (w sposób opisany na tej stronie) i opłacić zaliczkę! Szczegółowe informacje »

Pozostałe informacje

Zdjęcia i opinie

Najlepsze zdjęcia z Moraw! Zobacz galerie zdjęć z minionych zajęć.
Dostępne są również opinie uczestników, zbierane w anonimowych ankietach.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości