[ Warsztaty fotograficzne ]

Co zabrać ze sobą?

Tak naprawdę najlepiej wziąć ze sobą cały sprzęt fotograficzny jaki się posiada, w praktyce jednak niezbędne jest posiadanie wyłącznie aparatu. Nie ma większego znaczenia czy będzie to aparat cyfrowy, czy klasyczny – na film. Proponujemy jednak cyfrówkę, gdyż można na bieżąco podglądać efekty pracy, dodatkowo aparat cyfrowy w warunkach szkoleniowych jest bardziej ekonomiczny (będziemy robić wiele zdjęć).

Sprzęt fotograficzny

Optymalnym rozwiązaniem jest lustrzanka, bezlusterkowiec lub zaawansowany kompakt – dzięki takim aparatom w pełni Wykorzystasz to, o czym będziemy mówić na warsztatach. Jednakże także posiadacze mniej skomplikowanych aparatów kompaktowych również znajdą na warsztatach coś dla siebie – choćby to, że wiedza jaką wyniosą z zajęć pozwoli im na dokonanie optymalnego wyboru przy zakupie nowego sprzętu.

 • Statyw – okaże się niezbędny, jeśli Będziesz zainteresowany wzięciem czynnego udziału także w części warsztatów odbywających się przed wschodem i po zachodzie słońca. Jednakowoż na pewno przyda się także w ciągu dnia, gdy będziemy robić panoramy lub twórczo fotografować z dłuższym czasem naświetlania.
 • Pamiętaj o naładowaniu akumulatora i/lub zabraniu dodatkowych ogniw. Może wydawać się dziwne, ale bardzo często o tym Zapominacie.
 • Jeśli Masz dodatkową kartę(-y) pamięci – Weź ze sobą. Jest niewielka, a pozwoli uniknąć kasowania zdjęć w przypadku zapełnienia karty w aparacie.
 • Filtry (polaryzacyjny, połówkowe, szare, itp.).
 • Latarka – konieczna gdy wybierzemy się na nocne fotografowanie.
 • Fotografując w czasie deszczu lub na kutrze rybackim, zwłaszcza gdy morze nie będzie spokojne, przydać się może zabezpieczenie aparatu przed wodą, oto przykład.

Specjalnie dla Was, oferujemy możliwość bezpłatnego przetestowania na naszych warsztatach fotograficznych, pełnego portfolio obiektywów Tokina. Macie możliwość indywidualnego wypożyczenia na czas zajęć dowolnie wybranej optyki! Przypominamy, aby skorzystać z oferty należy najpierw zapisać się na warsztaty i opłacić zaliczkę!
Szczegółowe informacje »

plener-tatry-siklawa

Odzież

Zajęcia prowadzone są w plenerze, w zmiennych warunkach atmosferycznych (możliwy deszcz, zimą śnieg), nierzadko poza utartymi szlakami, stąd też kwestia odpowiedniej odzieży i obuwia (a zimą należytego zabezpieczenia przed wysokim śniegiem oraz zimnem) ma istotne znaczenie. Najlepiej będzie mieć ze sobą:

 • Przeciwdeszczową odzież – większość dnia będziemy spędzać na powietrzu, dużo czasu w nieruchomej pozycji (ustawianie sprzętu, robienie zdjęć, itp.). Zimą na szczególną uwagę zasługuje ciepła odzież, ciepłe, choć niezbyt grube (nie ograniczające zbytnio ruchów) rękawiczki – najlepiej jakby dało się w nich w miarę swobodnie obsługiwać aparat.
 • Turystyczne, nieprzemakalne obuwie, bardzo przydatne mogą być również (w górach) turystyczne ochraniacze (stuptuty). Dobre buty w góry przydadzą się zawsze, a na plener w Tatrach, Sudetach czy też na bieszczadzkich połoninach są koniecznością.
 • Zimą w Górach Stołowych dużym ułatwieniem mogą być raczki turystyczne, oto przykład.
 • Plener tatrzański odbywa się w górach wysokich, zależnie od wybranego miejsca, należy liczyć się z wyjściem na wysokość około 1800 m n.p.m. oraz sumie podejść około 1000 metrów. Czas marszu liczony wg drogowskazów na szlakach turystycznych wyniesie około 6h. Żelazna kondycja nie jest może wymagana, warto jednak być przygotowanym na taki wysiłek, konieczne jest również obycie górskie oraz podstawowy sprzęt: górska odzież i obuwie, latarka, czapka, rękawiczki – także letnią porą roku!
 • Gumowce (kalosze) nie są wymagane, ale zimniejszą pora roku mogą ułatwić robienie zdjęć nad wodospadem, czy też z morza.
 • Parasol – bardzo przyda się w czasie fotografowania w deszczu.

plener-wodospady-posny

Inny sprzęt i dokumenty

 • Laptop MOŻE się przydać
  Na wybranych edycjach dokonujemy analizy zdjęć wykonanych na warsztatach. Posiadanie własnego komputera przenośnego umożliwi Ci wybór zdjęć które Chcesz poddać analizie – gdyż nie ma nic gorszego niż oglądanie kilkudziesięciu/kilkuset zdjęć “na żywca” z karty pamięci.
 • Laptop JEST wymagany
  Wyjątek dotyczy jedynie warsztatów z obróbki zdjęć “Photoshop dla fotografów”, gdzie uczestnicy wykonują ćwiczenia na własnym sprzęcie. Wymagane oprogramowanie to Adobe Photoshop Lightroom i Adobe Photoshop CC. Darmowe wersje testowe (w pełni funkcjonalne przez 30 dni) można pobrać pod podanymi linkami na stronie producenta.
 • Paszport JEST NIEZBĘDNY na Ukrainie
  Na edycjach podczas których jedziemy na Ukrainę, bezwzględnie należy mieć ze sobą ważny paszport. Sprawdź proszę dwukrotnie, zanim wyjedziesz na zajęcia! Brak ważnego paszportu uniemożliwi Ci wyjazd na Ukrainę a nam przysporzy sporych problemów i opóźnienia, jeśli się do tego przyznasz dopiero na granicy.

Równocześnie przypominamy, że nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości