[ Góry ][ Tematy i miejsca zajęć ]

Z Tatrami w obiektywie – widokowy foto tour po Podhalu, Spiszu i Pieninach

Czy Tatry są najpiękniejszymi górami w Polsce? Tego nie oceniamy, bo piękna nie mierzy się wysokością. Na pewno jednak są najokazalsze. I kapitalnie się prezentują, otoczone swoimi niższymi sąsiadami czy wręcz “karłowatym” Podhalem. Tatrzańskie warsztaty fotograficzne – plener gdzie nauczymy się robić spektakularne zdjęcia Tatr, prawie nie wjeżdżając w ich granice. Ich monumentalność i surowość zestawimy z sielskim Podhalem i Spiszem oraz niezwykle malowniczymi Pieninami. Zapraszamy Cię na widokowy foto tour po Podhalu, Spiszu i Pieninach.

Obserwujemy sytuację epidemiczną, w przypadku braku możliwości wyjazdu, termin pleneru zostanie zmieniony. Jeśli nowy termin nie będzie Ci odpowiadał, zwracamy wpłacony zadatek w 100%

NAJBLIŻSZA EDYCJA
25-27
września
(trwają zapisy)

Jadąc w Tatry czy do Zakopanego najczęściej szybko przemykamy przez Podhale (lub odwrotnie, czas nam się dłuży, stojąc w korku na “zakopiance”). Nie zwracamy uwagi na niepozorne wzniesienia, wpatrzeni w monumentalny mur Tatr widoczny w przedłużeniu słynnej zakopiańskiej szosy. Jeszcze bardziej nieznany jest Spisz, na którym większość z nas może kojarzyć tylko zamek w Niedzicy i… tyle.

Tymczasem obydwie te krainy, Podhale i Spisz wraz z nieodległymi Pieninami oferują jedne z najpiękniejszych widoków na Tatry. Niezrównaną malowniczość potęguje właśnie ten ów nierzadko niepozorny pierwszy plan. Nie jest sztuką pojechać w serce Tatr i “pstryknąć fotę”, prawdziwym wyzwaniem jest właśnie pokazanie tego kontrastu pomiędzy najwyższymi górami w Polsce a ich niższymi sąsiadami, tym bardziej że najbardziej spektakularne miejscówki do zdjęć są praktycznie zupełnie nieznane!

Zabierzemy Cię właśnie w te miejsca, pokażemy jak zrobić stamtąd najlepsze zdjęcia. Nie będziemy się ograniczać tylko do widoków tatrzańskich bo taka monotonia byłaby nudna – zaglądniemy także w najbardziej malownicze rejony Pienin i Jeziora Czorsztyńskiego.

To jeszcze nie wszystko. Odwiedzimy Słowację, by z niezwykle malowniczych okolicach Osturni i Wielkiej Frankowej mieć Tatry naprawdę na wyciągnięcie ręki! Uwaga: plenery na Słowacji są uzależnione od ewentualnych obostrzeń związanych z przekraczaniem granicy, zakładamy jednak że będzie można bez przeszkód podróżować po Słowacji.

Miejsca plenerów są łatwo dostępne dzięki gęstej sieci dróg i właściwie do wszystkich można dotrzeć samochodem osobowym. Co istotne, będziemy starali się unikać zatłoczonych miejsc i szlaków.  I choć nie zawsze będzie to możliwe, to jednak wybór mało znanych acz pięknych miejsc, oraz pory plenerów (np. wschody słońca) poskutkuje tym, że nie będziemy się przepychać wśród tłumów turystów.

Na zajęciach otrzymasz dostęp do stworzonej przez nas mapy z najciekawszymi lokalizacjami plenerów, jest tam znacznie więcej propozycji niż odwiedzimy na zajęciach, ponadto każda lokalizacja posiada dokładne współrzędne GPS, dzięki temu będziesz w stanie je odwiedzić już indywidualnie, w przyszłości.

Nie dajemy konkretnych wymagań sprzętowych (odnośnie posiadanej optyki), aczkolwiek warto zwrócić uwagę, że często będziemy się skupiać na odległych detalach krajobrazu, dlatego przydatna będzie optyka długoogniskowa. Wskazanym elementem wyposażenia będzie również stabilny statyw oraz filtr polaryzacyjny, zwiększający kontrast zdjęć i poprawiający nasycenie kolorów podłoża. Posiadanie bardzo długich szkieł nie jest jednak wymagane, zależnie od pomysłu na kadr, ujęcia można wykonywać także szerokokątnym obiektywem krajobrazowym, lub wręcz standardowym zoomem.

Przeczytaj o optyce długoogniskowej w fotografii krajobrazu na blogu fotowarsztaty.com »

Jeśli posiadasz, możesz zabrać drona, zyskasz dzięki temu możliwość wykonania zdjęć z zupełnie innej perspektywy. Na większości plenerów można latać bez ograniczeń, także dla osób bez uprawnień, wystarczy jedynie check-in w DroneRadar. Prowadzący zajęcia, posiadający uprawnienia państwowe do pilotowania platform bezzałogowych UAVO VLOS (Świadectwo Kwalifikacji Personelu Lotniczego Urzędu Lotnictwa Cywilnego), prywatnie pasjonat fotografii z lotu ptaka, udzieli niezbędnych wskazówek. Uwaga, nie latamy na Słowacji (kwestie prawne) oraz oczywiście nad Tatrzańskim i Pienińskim Parkiem Narodowym oraz w przestrzeni ATZ nowotarskiego lotniska (o ile będzie aktywna).

Między plenerami zaplanowane są zajęcia dodatkowe: wykłady o kompozycji, obróbka i komentowanie zdjęć.

Program

Piątek

 • 16:30 – Spotkanie w miejscu zakwaterowania w Krościenku n/Dunajcem
 • 17:00 – Sesja popołudniowa na Spiszu i w Pieninach
 • 20:30 – Kolacja, wieczór integracyjny

Sobota

 • 5:00 – Poranne fotografowanie na Spiszu i Pieninach (godzina zależna od pory roku)
 • 6:00 – Wschód słońca (godzina zależna od pory roku)
 • 9:00 – Śniadanie
 • 10:00 – Wykłady o kompozycji, obróbka i komentowanie zdjęć
 • 14:00 – Obiad
 • 15:00 – Sesja popołudniowa na Spiszu i Podhalu
 • 19:00 – Zachód słońca (godzina zależna od pory roku)
 • 21:00 – Powrót, kolacja

Niedziela

 • 5:00 – Poranne fotografowanie na Spiszu i Pieninach (godzina zależna od pory roku)
 • 6:00 – Wschód słońca (godzina zależna od pory roku)
 • 9:00 – Śniadanie
 • 10:00 – Obróbka i komentowanie zdjęć lub plener przedpołudniowy (zależnie od pogody)
 • 12:00 – Zakończenie

Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp. Elastycznie dopasowujemy program, wybór i kolejność odwiedzanych miejsc, tak aby maksymalnie wykorzystać warunki pogodowe, jeśli okaże się że widoczność nie jest najlepsza, plenery z dalekimi widokami częściowo zamienimy na bliższe plany, tak aby optymalnie wykorzystać możliwości.

Cena

Tylko 770 zł / osobaobejmuje:

 • uczestnictwo w warsztatach;
 • przewodnictwo po Podhalu, Spiszu i Pieninach;
 • noclegi w komfortowych pokojach dwu i trzyosobowych, każdy z łazienką z prysznicem lub kabiną z hydromasażem;
 • pełne, domowe wyżywienie;
 • degustacja produktów regionalnych;
 • bezprzewodowy dostęp do internetu.

Dopłata do pokoju jednoosobowego (tylko w przypadku dostępności).

Cena nie obejmuje obowiązkowego ubezpieczenia (20 zł / osoba), oraz “wstępów” i ewentualnych opłat za parkingi.

W przypadku gorszej widoczności (która też może być wspaniała do zdjęć, zobacz poniżej) wybierzemy się na spływ Dunajcem, jedną z największych atrakcji turystycznych Europy. Płynąc na flisackiej tratwie podziwiamy zapierające dech w piersiach widoki a flisacy barwnie opowiadają o Pieninach. Koszt spływu nie jest wliczony w cenę zajęć, ponieważ może się okazać, że nie będziemy z niego korzystać (a cenimy sobie transparentne warunki finansowe) i wynosi 100 zł (wraz z transportem na początkową stację spływu). Decyzja o wybraniu się na spływ zależy od organizatora.

Rezerwacja miejsc

 • Aby zapisać się na warsztaty, należy wypełnić i wysłać poniższy formularz oraz opłacić zadatek lub pełną kwotę w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
 • Pozostałą kwotę należy opłacić w terminie do 10 dni przed zajęciami, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJEMY PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugerujemy zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż dwa tygodnie, lub gdy nie Chcesz tracić czasu na zlecanie dwóch przelewów
 • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
 • Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktujemy Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugerujemy żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie, my służymy jedynie przekazaniu kontaktu.
 • Na wyjazdach zagranicznych, wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne, w cenie około 20 zł kwotę tę należy doliczyć do ceny zajęć. Pośredniczymy w wykupieniu polisy, w formularzu zgłoszeniowym prosimy Cię o dane niezbędne do jej wystawienia. Nie ma możliwości wykupienia ubezpieczenia bezpośrednio na zajęciach!

Podaj swoje dane

Jeśli Oferujesz miejsce w samochodzie dla innych uczestników (wspólny dojazd/powrót), Podaj miejsce wyjazdu i ilość miejsc w samochodzie

Na wyjazdach zagranicznych, wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne (w cenie około 20 zł), Podaj dane do wystawienia polisy

Podanie błędnych/niekompletnych danych uniemożliwi wystawienie polisy.

Po wysłaniu zgłoszenia, prosimy o wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 300 zł na konto:

FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
76 1140 2004 0000 3102 8039 9368
w tytule przelewu: Tatry-Podhale [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć.

Wysyłając formularz zgłoszeniowy, zawierasz z FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski, umowę o świadczenie usług turystycznych, której wzór możesz pobrać tutaj. Umowa reguluje Twoje prawa związane z uczestnictwem w fotowarsztatach. Wypełnioną umowę podpiszemy podczas spotkania organizacyjnego.

Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku). Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

Lokalizacja zajęć

Zajazd Sokolica w Krościenku nad Dunajcem, klimatyczne miejsce, prowadzone przez ludzi z pasją, zapalonych fotografów. Zajazd znajduje się w centrum Krościenka w niedalekiej odległości od końcowej przystani spływu Dunajcem (100 m). Dzięki swojemu położeniu Zajazd Sokolica to doskonała baza wypadowa na całą okolicę, zarówno w stronę Pienin, Gorców, Szczawnicy i dalej w kierunku Jaworek, Wąwozu Homole, Białej Wody, jak również w drugim kierunku tj. Czorsztyna, Niedzicy, Kluszkowiec, Dębna, Białki Tatrzańskiej, aż do Nowego Targu.

Zajazd Sokolica – www.zajazdsokolica.pl
Krościenko n/D, ul. Jana III Sobieskiego 7
49°26’40.1″N 20°25’29.7″E

49.444462, 20.424921

Obiektywy do testów

Specjalnie dla Was, oferujemy możliwość bezpłatnego przetestowania na naszych warsztatach fotograficznych, pełnego portfolio obiektywów Tokina. Macie możliwość indywidualnego wypożyczenia na czas zajęć dowolnie wybranej optyki! Przypominamy, aby skorzystać z oferty należy najpierw zapisać się na warsztaty (w sposób opisany na tej stronie) i opłacić zaliczkę! Szczegółowe informacje »

Pozostałe informacje

Między plenerami poruszamy się samochodami uczestników, pokonamy w ten sposób około 200 km. Drogi są dobre i nigdzie nie ma problemu z dojazdem, a gdzie nie da się dojechać, urządzimy sobie krótki kilkunastominutowy spacer.

Prosimy o zapoznanie się z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na zajęciach. Równocześnie przypominamy, że nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.

Zdjęcia i opinie

Najlepsze zdjęcia z Pienin! Zobacz galerie zdjęć z minionych zajęć.
Dostępne są również opinie uczestników, zbierane w anonimowych ankietach.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości