[ Tematy i miejsca zajęć ][ Ukraina ]

Ukraińskie koleje i wsie, warsztaty fotoreportażu z podróży

Zapraszamy na niesamowitą przygodę na Ukrainie. Zwiedzamy i fotografujemy wioski bojkowskie położone malowniczo w górach, dawne siedliska szlachty wołoskiej, których potomkowie żyją tu do dziś. Archaiczna architektura ludowa i pasterski krajobraz. A dojedziemy tam linią kolejową trasą Sianki – Wołosianka, która została nazwana “najpiękniejszą linią kolejową północnych Karpat”. Pociąg na odcinku 18 kilometrów ma aż 6 tuneli i 27 wiaduktów, ciągle podziwiamy wijące się serpentyny (!!!) torów, pokonujące 370 m różnicy poziomów. Na warsztatach będziemy realizować fotograficzny reportaż z podróży.

Spotykamy się w piątek wieczorem w Ustrzykach Dolnych (tylko zakwaterowanie), tam też można zostawić samochody. Sobota rano, po śniadaniu, zaplanowaliśmy wyjazd busem na nasz fotograficzny tour, granicę przekraczamy na przejściu Krościenko – Chyrów, skąd kierujemy się do najstarszych ukraińskich drewnianych cerkwi w Starej Soli. Dalsze postoje i plenery planowane są w Starym Samborze, Rozłuczu, odwiedzmy również Radycz i Ilnik, wsie bojkowskie zagubione wśród gór, z archaiczną wiejską zabudową. Na koniec punkt widokowy na Bieszczady nad Borynią (Przełęcz Użocka).

Wieczorem, na noclegu, możliwy szereg dodatkowych atrakcji, np. ruska bania (tradycyjna wschodnia sauna) oraz ЧАНИ (“czany”), czyli balie wypełnione ciepłą wodą. Rewelacja 🙂

Trzeciego dnia, kolejowy tour rozpoczynamy w wiosce Wołosianka, skąd kursującą kilka razy dziennie, słynną “elektriczką” podjeżdżamy do Sianek, na przełęcz Użocką. Tam przesiadamy się w pociąg do Lwowa, jadąc na początkowym odcinku wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej i obserwując widoki na polską część Bieszczadów, szukając widokowych kadrów zza oknami pociągu oraz – o ile to możliwe – integrując się z miejscowymi pasażerami pociągu. Trasę kończymy (zależnie od czasu) w Turce lub Starym Samborze, kresowych miasteczkach, tam postój na posiłek, a tuż przed samą granicą, już na drodze powrotnej, zatrzymamy się na zakup pamiątek w formie płynnej, dla zainteresowanych 🙂

Z uwagę na specyfikę rezerwacji (musimy wcześnie wysłać zaliczkę za nocleg), osoby zainteresowane udziałem, prosimy o możliwie jak najwcześniejszą rezerwację. Czekanie ze zgłoszeniem na ostatnią chwilę może spowodować że będziemy musieli odwołać zajęcia. Prosimy o wyrozumiałość.

Jako przewodnik towarzyszyć nam będzie Bogdan Augustyn – pomysłodawca, założyciel i pierwszy wokalista kultowego punkrockowego zespołu KSU, z wykształcenia i zamiłowania historyk, związany z Centrum Turystyki Kulturowej “Carpathia”.

Edycja ma charakter fotowyprawy, mniej skupiamy się na teorii (nie ma wykładów ze slajdami jak na innych edycjach zajęć), więcej fotografujemy. Choć oczywiście podstawy teoretyczne będą poruszane – jednak wyłącznie w plenerze.

Konieczne posiadanie ważnego paszportu!

Nie potrzeba kupować wcześniej ukraińskiej waluty, w hrywny zaopatrzymy się po przekroczeniu granicy.

ukraina-pociag-backstage

Program

Piątek

 • 16:00-22:00: Przyjazd, zakwaterowanie
 • 22:00: Spotkanie organizacyjne

Sobota

 • 6:30: Śniadanie
 • 7:30: Wyjazd na Ukrainę
 • 10:00: Plener przedpołudniowy (m.in. Stara Sól)
 • 13:00: Przerwa na obiad (Stary Sambor/Rozłucz, kościół i cerkiew)
 • 14:30: Plener  architektura bojkowska c.d. (Radycz, Ilnik)
 • Punkt widokowy na Bieszczady nad Borynią, Użocki Pierewał
 • 19:00: Przyjazd do hotelu, kolacja

Niedziela

 • 8:00: Śniadanie
 • 9.00: Plener cerkiew w Użoku
 • 10:00: Przejazd pociągiem Wołosianka – Sianki – Turka (lub Stary Sambor)
 • 14:00: Przerwa na obiad (Turka, zwiedzanie)
 • Powrót – Jasienica Zamkowa – cerkiew i dzwonnica
 • 16:00: Zakupy na granicy (dla zainteresowanych)
 • około 18:00: Powrót do Ustrzyk Dolnych

Z uwagi na napięty plan, nie możemy czekać z rozpoczęciem, prosimy o punktualne przybycie. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp. Starannie planujemy program i dokładamy wszelkich starań aby zrealizować cały przejazd (w trakcie czeka nas przesiadka), ale z uwagi na losowe zdarzenia (np. dłuższy postój na granicy, opóźnienia pociągów, zmiany rozkładów jazdy, itp.), planowany przejazd koleją może ulec modyfikacjom.

Cena

Tylko 760 zł / osobaobejmuje:

 • uczestnictwo w plenerze;
 • transport busem na Ukrainie;
 • nocleg ze śniadaniem w Polsce (piątek);
 • nocleg ze śniadaniem w hotelu na Ukrainie (sobota).

Cena nie obejmuje obowiązkowego ubezpieczenia (20 zł / osoba), wyżywienia w miastach (np. Stary Sambor, Turka) oraz “wstępów” (cerkwie, bilet kolejowy, itp.). Cena nie obejmuje również dodatkowego noclegu w Polsce niedziela/poniedziałek (dla zainteresowanych).

Rezerwacja miejsc

 • Aby zapisać się na warsztaty, należy wypełnić i wysłać poniższy formularz (jest to jedyna forma zgłoszenia) oraz opłacić zadatek lub pełną kwotę (info poniżej) w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
 • Pozostałą kwotę należy opłacić w tygodniu poprzedzającym zajęcia, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJEMY PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugerujemy zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż dwa tygodnie, lub gdy nie Chcesz tracić czasu na zlecanie dwóch przelewów 🙂
 • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
 • Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktujemy Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugerujemy żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie, my służymy jedynie przekazaniu kontaktu.
 • Na wyjazdach zagranicznych, wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne, w cenie około 20 zł kwotę tę należy doliczyć do ceny zajęć. Pośredniczymy w wykupieniu polisy, w formularzu zgłoszeniowym prosimy Cię o dane niezbędne do jej wystawienia. Nie ma możliwości wykupienia ubezpieczenia bezpośrednio na zajęciach!

Formularz będzie dostępny po ogłoszeniu terminu zajęć.

Po wysłaniu zgłoszenia, prosimy o wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 300 zł na konto:

FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
51 1140 2004 0000 3902 7703 8182
w tytule przelewu: Ukraina koleje [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć.

Nie ma ściśle określonego terminu rezerwacji – decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku). Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

Miejsce spotkania w Polsce

Spotkanie organizacyjne (piątek wieczór), nocleg i śniadanie zaplanowane są w Zajeździe Bieszczadzka Ostoja. Stąd w sobotę rano wyruszamy na Ukrainę Tutaj też można pozostawić samochód.

Zajazd Bieszczadzka Ostoja
Ustrzyki Dolne, Hoszów 10A
49°24’08.3″N 22°38’56.8″E
49.402316, 22.649117

ukraina-tory-krowy

Obiektywy do testów

Specjalnie dla Was, oferujemy możliwość bezpłatnego przetestowania na naszych warsztatach fotograficznych, pełnego portfolio obiektywów Tokina. Macie możliwość indywidualnego wypożyczenia na czas zajęć dowolnie wybranej optyki! Przypominamy, aby skorzystać z oferty należy najpierw zapisać się na warsztaty (w sposób opisany na tej stronie) i opłacić zaliczkę! Szczegółowe informacje »

Pozostałe informacje

 • Przejazdy między plenerami odbywają się samochodami uczestników, na zasadzie podziału kosztów, do ustalenia między zainteresowanymi.
 • W przypadku skrajnie niekorzystnych warunków meteo, czas spędzimy na ćwiczeniach z obróbki zdjęć w programach graficznych Adobe (Photoshop, Lightroom).
 • Prosimy o zapoznanie się z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na zajęciach. Równocześnie przypominamy, że nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.

ukraina-traktor-laszki-1

Zdjęcia i opinie

Najlepsze zdjęcia z Ukrainy! Zobacz galerie zdjęć z minionych zajęć.
Dostępne są również opinie uczestników, zbierane w anonimowych ankietach.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości