[ Tematy i miejsca zajęć ][ Ukraina ]

Ukraińskie koleje i wsie, śladami serialu HBO Wataha

Zapraszamy na niesamowitą przygodę na Ukrainie. Zwiedzamy i fotografujemy wioski bojkowskie położone malowniczo w górach, dawne siedliska szlachty wołoskiej, których potomkowie żyją tu do dziś. Archaiczna architektura ludowa i pasterski krajobraz. A dojedziemy tam linią kolejową trasą Sianki – Wołosianka, która została nazwana “najpiękniejszą linią kolejową północnych Karpat”. Pociąg na odcinku 18 kilometrów ma aż 6 tuneli i 27 wiaduktów, ciągle podziwiamy wijące się serpentyny (!!!) torów, pokonujące 370 m różnicy poziomów.


Spotykamy się w piątek wczesnym popołudniem w Ustrzykach Dolnych, tam też jemy obiad i zostawiamy samochody. Po posiłku i krótkim spotkaniu organizacyjnym ruszamy na nasz ukraiński fotograficzny tour, granicę przekraczamy na przejściu Krościenko – Chyrów, skąd kierujemy się do najstarszych ukraińskich drewnianych cerkwi w Starej Soli. Piątkowy (oraz sobotni) nocleg zaplanowany jest w Bieszczadach ukraińskich (Użok, Rozłucz i okolice).  Wieczorem, na noclegu, możliwy szereg dodatkowych atrakcji, np. ruska bania (tradycyjna wschodnia sauna) oraz ЧАНИ (“czany”), czyli balie wypełnione ciepłą wodą.

Plener “wiejski” to między innymi Sianki (z kultowym widokiem na polską część Bieszczadów oraz niemniej kultowy sklep przy dworcu), odwiedzimy również bojkowskie wsie bojkowskie zagubione wśród gór, z archaiczną wiejską zabudową. Do najdalszych przysiółków nie da się niczym dojechać, czas zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu! Będzie to niepowtarzalna podróż w czasie, mieszkających tam ludzi i toczącego się tam życia, nie zobaczymy już nigdzie indziej. Na koniec punkt widokowy na Bieszczady nad Borynią (Przełęcz Użocka).

Z kolei (nomen omen) kolejowy tour w jednej z wiosek na Zakarpaciu, skąd kursującą kilka razy dziennie, słynną “elektriczką” podjeżdżamy do Sianek, na przełęcz Użocką. Tam przesiadamy się w pociąg do Lwowa, jadąc na początkowym odcinku wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej i obserwując widoki na polską część Bieszczadów, szukając widokowych kadrów zza oknami pociągu oraz – o ile to możliwe – integrując się z miejscowymi pasażerami pociągu. Trasę kończymy (zależnie od czasu) w Turce lub Starym Samborze, kresowych miasteczkach, tam postój na posiłek, a tuż przed samą granicą, już na drodze powrotnej, zatrzymamy się na zakup pamiątek w formie płynnej, dla zainteresowanych 🙂

Przez cały weekend podążać będziemy śladami serialu HBO Wataha, ukazującego pracę funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Odwiedzimy miejsca znane z serialu, położone po ukraińskiej stronie granicy! Przejedziemy się pociągiem którym jechał Wiktor Rebrow, zatrzymamy się na stacji kolejowej na której go aresztowano (wspólnie z Łuczakiem), zatrzymamy się w miejscach skąd kręcono sceny serialu… wreszcie nocować będziemy w hotelu gdzie nocowała ekipa filmowa! Będzie to więc niepowtarzalna podróż śladem serialu Wataha na Ukrainie.

Fotograficznym śladem serialu HBO Wataha i Wiktora Rebrowa w Bieszczadach, w Polsce i na Ukrainie, przeczytaj wpis na blogu fotowarsztaty.com »

Edycja ma charakter fotowyprawy, mniej skupiamy się na teorii (nie ma wykładów ze slajdami jak na innych edycjach zajęć), więcej fotografujemy. Choć oczywiście podstawy teoretyczne będą poruszane – jednak wyłącznie w plenerze. Konieczne posiadanie ważnego paszportu! Nie potrzeba natomiast kupować wcześniej ukraińskiej waluty, w hrywny zaopatrzymy się po przekroczeniu granicy.

Z uwagę na specyfikę edycji (musimy wcześnie wysłać zaliczkę za nocleg), osoby zainteresowane udziałem, prosimy o możliwie jak najwcześniejszą rezerwację. Czekanie ze zgłoszeniem na ostatnią chwilę może spowodować że będziemy musieli odwołać zajęcia. Prosimy o wyrozumiałość.

ukraina-pociag-backstage

Program

Piątek

 • 13:00: Spotkanie organizacyjne, obiad
 • 14:00: Wyjazd na Ukrainę
 • 18:00: Plener popołudniowy
 • 20:00: Przyjazd na nocleg, kolacja

Sobota

 • 8:00: Śniadanie
 • 10:00: Plener przedpołudniowy, architektura bojkowska
 • 13:00: Przerwa na obiad (okolice Turki lub Sianek)
 • 14:30: Plener architektura bojkowska c.d.
 • Punkt widokowy na Bieszczady nad Borynią, Użocki Pierewał
 • 19:00: Przyjazd do hotelu, kolacja

Niedziela

 • 8:00: Śniadanie
 • 9.00: Plener cerkiew w Użoku
 • 10:00: Przejazd pociągiem Wołosianka – Sianki – Turka (lub Stary Sambor)
 • 14:00: Przerwa na obiad
 • 15:00: Plener popołudniowy
 • 17:00: Zakupy na granicy (dla zainteresowanych)
 • około 19:00: Powrót do Ustrzyk Dolnych

Z uwagi na napięty plan, nie możemy czekać z rozpoczęciem, prosimy o punktualne przybycie. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp.

Starannie planujemy program i dokładamy wszelkich starań aby zrealizować cały przejazd (w trakcie czeka nas przesiadka), ale z uwagi na losowe zdarzenia (np. dłuższy postój na granicy, opóźnienia pociągów, zmiany rozkładów jazdy, itp.), planowany przejazd koleją może ulec modyfikacjom.

Cena

Tylko 890 zł / osobaobejmuje:

 • uczestnictwo w plenerze;
 • transport busem na Ukrainie;
 • noclegi w hotelu na Ukrainie;
 • obiad w Polsce (piątek);
 • wyżywienie w hotelu (śniadanie).

Cena nie obejmuje obowiązkowego ubezpieczenia (30 zł / osoba), wyżywienia w miastach (np. Stary Sambor, Turka) oraz “wstępów” (cerkwie, itp.). Cena nie obejmuje również dodatkowego noclegu w Polsce niedziela/poniedziałek (dla zainteresowanych).

Rezerwacja miejsc

 • Aby zapisać się na warsztaty, należy wypełnić i wysłać poniższy formularz (jest to jedyna forma zgłoszenia) oraz opłacić zadatek lub pełną kwotę (info poniżej) w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
 • Pozostałą kwotę należy opłacić w terminie do 10 dni przed zajęciami, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJEMY PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugerujemy zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż dwa tygodnie, lub gdy nie Chcesz tracić czasu na zlecanie dwóch przelewów 🙂
 • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
 • Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktujemy Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugerujemy żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie, my służymy jedynie przekazaniu kontaktu.
 • Na wyjazdach zagranicznych, wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne, w cenie około 30 zł kwotę tę należy doliczyć do ceny zajęć. Pośredniczymy w wykupieniu polisy, w formularzu zgłoszeniowym prosimy Cię o dane niezbędne do jej wystawienia. Nie ma możliwości wykupienia ubezpieczenia bezpośrednio na zajęciach!

Po wysłaniu zgłoszenia, prosimy o wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 300 zł na konto:

FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
76 1140 2004 0000 3102 8039 9368

w tytule przelewu: Koleje-wsie [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć.

Wysyłając formularz zgłoszeniowy, zawierasz z FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski, umowę o świadczenie usług turystycznych, której wzór możesz pobrać tutaj. Umowa reguluje Twoje prawa związane z uczestnictwem w fotowarsztatach. Wypełnioną umowę podpiszemy podczas spotkania organizacyjnego.

Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku). Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

Miejsce spotkania w Polsce

Nasza baza zaplanowana jest w Zajeździe Bieszczadzka Ostoja. Tutaj jemy obiad i wyruszamy (w piątek po południu) na Ukrainę. Tutaj też można pozostawić samochód.

Zajazd Bieszczadzka Ostoja
Ustrzyki Dolne, Hoszów 10A
49°24’08.3″N 22°38’56.8″E
49.402316, 22.649117

Osoby zainteresowane wcześniejszym przyjazdem lub pozostaniem dłużej, dodatkowym noclegiem itp. uzgadniają ten fakt indywidualnie, bezpośrednio w recepcji Zajazdu.

ukraina-tory-krowy

Obiektywy do testów

Specjalnie dla Was, oferujemy możliwość bezpłatnego przetestowania na naszych warsztatach fotograficznych, pełnego portfolio obiektywów Tokina. Macie możliwość indywidualnego wypożyczenia na czas zajęć dowolnie wybranej optyki! Przypominamy, aby skorzystać z oferty należy najpierw zapisać się na warsztaty (w sposób opisany na tej stronie) i opłacić zaliczkę! Szczegółowe informacje »

Pozostałe informacje

 • Prosimy o zapoznanie się z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na zajęciach. Równocześnie przypominamy, że nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.
 • Koniecznie przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania (FAQ).
 • I jeszcze raz przypominamy o bezwzględnej konieczności posiadania ważnego (zalecane co najmniej 6 miesięcy) paszportu!

Zdjęcia i opinie

Najlepsze zdjęcia z Ukrainy! Zobacz galerie zdjęć z minionych zajęć.
Dostępne są również opinie uczestników, zbierane w anonimowych ankietach.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

ukraina-traktor-laszki-1

Nazwy handlowe i znaki towarowe należą do ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.