[ Tematy i miejsca zajęć ][ Ukraina ]

Tych murów dotykał Wołodyjowski. Fotowyprawa na Podole, do Kamieńca Podolskiego i Chocimia

Kamieniec Podolski, legendarna i niezdobyta twierdza. Obowiązkowe miejsce dla każdego miłośnika historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Widok jest oszałamiający – forteca robi ogromne wrażenie. Dalej Chocim, inna słynna twierdza nad Dniestrem, oraz sam kanion Dniestru zaliczany do „Siedmiu Cudów” Ukrainy. To, i wiele więcej na fotowyprawie w serce ukraińskiego Podola, śladami twierdz Rzeczpospolitej, stepów szerokich oraz pięknych krajobrazów.

Najważniejszym obiektem i magnesem który przyciąga do Kamieńca Podolskiego jest ogromna twierdza. Zapisała się wielokrotnie na kartach historii i chyba każdy Polak o niej słyszał. Najsłynniejsza polska twierdza, uwieczniona w “Trylogii” Henryka Sienkiewicza, najpotężniejsza warownia Rzeczpospolitej na kresach wschodnich, która w ciągu 200 lat oparła się 40 najazdom tureckim.

Przeczytaj więcej o twierdzy w Kamieńcu Podolskim na blogu fotowarsztaty.com »

Kamieniec Podolski to nie tylko legendarna twierdza Rzeczpospolitej. To przede wszystkim klimat starego kresowego miasteczka, który może śmiało konkurować z miasteczkami Toskanii czy Andaluzji. To swoisty fenomen kulturowy, któremu nie dała rady nawet wieloletnia sowietyzacja. Spacerując po uliczkach Kamieńca odnajdujemy w jego architekturze bez trudu wielokulturowość Kresów, gdzie Polacy, Rusini, Żydzi, Ormianie, Wołosi, Węgrzy a także Turcy i Tatarzy żyli wiele lat obok siebie. Układ urbanistyczny starego miasta nie zmienił się praktycznie od XV wieku. Spacerując po mieście odwiedzimy między innymi katedrę rzymskokatolicką z przylegającym doń minaretem (!) z figurą Matki Bożej na szczycie (!!!), jedyny taki obiekt na świecie. Nie zabraknie cerkwi i kościołów, urokliwych uliczek i kamienic oraz otaczającego zamek, jaru rzeki Smotrycz.

Widząc twierdzę w Chocimiu, będziemy zachwyceni majestatycznym widokiem, mając jak na dłoni przed sobą dachy zamkowych baszt. Przedziwne umocnienia ziemne, które pofałdowały i tak nierówny teren, pamiętają natarcie Jana Sobieskiego, który na czele pancernej husarii jak orzeł rzucił się na na wroga i przełamał dobrą passę tureckich bisurmanów. Mury o grubości 5-6 metrów od strony rzeki sięgają prawie 40 metrów wysokości.

Dniestr jest potężną rzeką. Wypływa z ukraińskich Bieszczadów w okolicach wsi Rozłucz (tam, gdzie zatrzymujemy się na plenerze podczas Święta Jordanu lub Wielkanocy obrządku wschodniego, prawosławnej i grekokatolickiej). Dalej płynie przez Galicję, Podole, Mołdawię, którą oddziela od Republiki Naddniestrzańskiej, by wrócić na Ukrainę i ujść do Morza Czarnego. Na 250-kilometrowym odcinku środkowego biegu, między ujściem Złotej Lipy a ujściem Zbrucza, rzeka meandruje przez Wyżynę Podolską, głębokim wąwozem z licznymi bystrzami (porohami) i stromymi zboczami. Wysokie brzegi porośnięte są liściastym lasem lub stepową roślinnością. Ze stromizn wyglądają liczne wychodnie skalne, w nich znajdują się groty i jaskinie, niektóre dawniej zajęte na pustelnie przez mnichów. Dopływy zasilają Dniestr wypływając z równie głębokich koryt, tu i ówdzie poprzegradzanych wodospadami. Dolina rzeki wcina się głęboko w płaskowyż, miejscami różnica poziomów przekracza nawet 200 metrów. To tak zwany kanion Dniestru.

Zależnie od wolnego czasu wybierzemy się także na spływ Dniestrem i/lub odwiedzimy “Jaskinię Atlantyda”. Są to jednak opcje alternatywne, zależne od czasu i pogody. Koszt spływu nie jest wliczony w cenę zajęć, ponieważ może się okazać, że nie będziemy z niego korzystać (a cenimy sobie transparentne warunki finansowe). Decyzja o wybraniu się na spływ zależy od organizatora.

Nocujemy w Kamieńcu Podolskim, w hotelu w centrum miasta, skąd tylko kilka minut spaceru dzieli nas od najważniejszych zabytków i najbardziej spektakularnych kamienieckich plenerów.

Jako przewodnik towarzyszyć nam będzie Bogdan Augustyn – pomysłodawca, założyciel i pierwszy wokalista kultowego punkrockowego zespołu KSU, z wykształcenia i zamiłowania historyk, autor licznych publikacji, przewodnik i pilot od ponad 30 lat jeżdżący na Ukrainę, związany z Centrum Turystyki Kulturowej “Carpathia”.

Edycja ma charakter fotowyprawy, mniej skupiamy się na teorii (nie ma wykładów ze slajdami jak na innych edycjach zajęć), więcej fotografujemy. Choć oczywiście podstawy teoretyczne będą poruszane – jednak wyłącznie w plenerze.

Konieczne posiadanie ważnego paszportu! Nie potrzeba natomiast kupować wcześniej ukraińskiej waluty, w hrywny zaopatrzymy się po przekroczeniu granicy.

Program

Czwartek

 • 21:00: Spotkanie organizacyjne, kolacja
 • 22:00: Wyjazd na Ukrainę, nocny przejazd do Kamieńca Podolskiego

Piątek

 • 9:00: Przyjazd do Kamieńca Podolskiego, zakwaterowanie
 • 11:00: Przedpołudniowy plener w Kamieńcu Podolskim
 • 14:00: Obiad
 • 16:00: Plener popołudniowy
 • 18:00: Zachód słońca nad twierdzą, nocne fotografowanie miasta
 • 20:00: Kolacja

Sobota

 • 7:00: Wschód słońca nad Kamieńcem Podolskim
 • 9:00: Śniadanie
 • 10:00: Przejazd do Okopów Św. Trójcy i kanionu Dniestru
 • 14:00: Przerwa na obiad (okolice Chocimia)
 • 16:00: Plener popołudniowy w Chocimiu
 • 19:00: Kolacja

Niedziela

 • 8:00: Śniadanie
 • 9.00: Trasa powrotna do Ustrzyk Dolych
 • około 18:00: Powrót do Ustrzyk Dolnych

Z uwagi na napięty plan, nie możemy czekać z rozpoczęciem, prosimy o punktualne przybycie. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp.

Cena

Tylko 1240 zł / osobaobejmuje:

 • uczestnictwo w plenerze;
 • transport busem na Ukrainie;
 • noclegi w hotelu na Ukrainie;
 • kolacja w Polsce (czwartek);
 • wyżywienie w hotelu.

Cena nie obejmuje obowiązkowego ubezpieczenia (30 zł / osoba), wyżywienia w miastach oraz “wstępów” (cerkwie, itp.). Cena nie obejmuje również dodatkowego noclegu w Polsce niedziela/poniedziałek (dla zainteresowanych).

Rezerwacja miejsc

 • Aby zapisać się na warsztaty, należy wypełnić i wysłać poniższy formularz (jest to jedyna forma zgłoszenia) oraz opłacić zadatek lub pełną kwotę (info poniżej) w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
 • Pozostałą kwotę należy opłacić w terminie do 10 dni przed zajęciami, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJEMY PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugerujemy zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż dwa tygodnie, lub gdy nie Chcesz tracić czasu na zlecanie dwóch przelewów 🙂
 • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
 • Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktujemy Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugerujemy żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie, my służymy jedynie przekazaniu kontaktu.
 • Na wyjazdach zagranicznych, wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne, w cenie około 30 zł kwotę tę należy doliczyć do ceny zajęć. Pośredniczymy w wykupieniu polisy, w formularzu zgłoszeniowym prosimy Cię o dane niezbędne do jej wystawienia. Nie ma możliwości wykupienia ubezpieczenia bezpośrednio na zajęciach!

Po wysłaniu zgłoszenia, prosimy o wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 300 zł na konto:

FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
76 1140 2004 0000 3102 8039 9368
w tytule przelewu: Podole [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć.

Wysyłając formularz zgłoszeniowy, zawierasz z FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski, umowę o świadczenie usług turystycznych, której wzór możesz pobrać tutaj. Umowa reguluje Twoje prawa związane z uczestnictwem w fotowarsztatach. Wypełnioną umowę podpiszemy podczas spotkania organizacyjnego.

Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku). Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

Miejsce spotkania w Polsce

Nasza baza zaplanowana jest w Zajeździe Bieszczadzka Ostoja. Tutaj jemy obiad i wyruszamy (w czwartek wieczorem) na Ukrainę. Tutaj też można pozostawić samochód.

Zajazd Bieszczadzka Ostoja
Ustrzyki Dolne, Hoszów 10A
49°24’08.3″N 22°38’56.8″E
49.402316, 22.649117

Osoby zainteresowane wcześniejszym przyjazdem lub pozostaniem dłużej, dodatkowym noclegiem itp. uzgadniają ten fakt indywidualnie, bezpośrednio w recepcji Zajazdu.

Obiektywy do testów

Specjalnie dla Was, oferujemy możliwość bezpłatnego przetestowania na naszych warsztatach fotograficznych, pełnego portfolio obiektywów Tokina. Macie możliwość indywidualnego wypożyczenia na czas zajęć dowolnie wybranej optyki! Przypominamy, aby skorzystać z oferty należy najpierw zapisać się na warsztaty (w sposób opisany na tej stronie) i opłacić zaliczkę! Szczegółowe informacje »

Pozostałe informacje

 • Prosimy o zapoznanie się z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na zajęciach. Równocześnie przypominamy, że nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.
 • Koniecznie przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania (FAQ).
 • I jeszcze raz przypominamy o bezwzględnej konieczności posiadania ważnego (zalecane co najmniej 6 miesięcy) paszportu!

Zdjęcia i opinie

Najlepsze zdjęcia z Ukrainy! Zobacz galerie zdjęć z minionych zajęć.
Dostępne są również opinie uczestników, zbierane w anonimowych ankietach.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości