[ Tematy i miejsca zajęć ][ Ukraina ]

Najpiękniejsze cerkwie Bieszczadów ukraińskich podczas Wielkanocy obrządku wschodniego

Niesamowita podróż – warsztaty fotograficzne na Kresach. Najpiękniejsze cerkwie w Bieszczadach ukraińskich zwiedzimy podczas świąt Wielkanocy obrządku wschodniego. Fotografować będziemy prawosławne i greckokatolickie zwyczaje i obrządki wielkanocne, pejzaż wsi malowniczo położonych wśród gór, miasteczka kresowe, najstarsze ukraińskie drewniane cerkwie – słowem odbędziemy sentymentalną podróż na wschód, na historyczne Kresy. Wieczorem na noclegu m.in. spora porcja informacji teoretycznych na wykładach.

Na wyprawie łączymy dwa tematy ukraińskie: Wielkanoc obrządku wschodniego oraz kresowe pamiątki architektury.

W Kościołach Prawosławnych oraz Katolickich Kościołach obrządku wschodniego, Wielkanoc określana jest mianem Paschy, Zmartwychwstania Chrystusowego, ale też Zmartwychwstaniem Pańskim lub Paschą Chrystusową. W tym roku Wielkanoc obrządku wschodniego przypada tydzień po rzymskokatolickiej (19 kwietnia). Często prawosławni i grekokatolicy świętują jednak później, nawet pięć tygodni po katolikach. Podobnie jak dla katolików, to najważniejszy czas roku liturgicznego. Nawiązuje zarówno do Zmartwychwstania – zwycięstwa nad śmiercią, jak i do Paschy.

ukraina-cerkiew-kwiaty-podloga

W Wielką Sobotę do późnej nocy w cerkwiach adorowane są płaszczenice (rodzaj ikon-całunów) z wizerunkiem Chrystusa złożonego do grobu. W tym dniu, podobnie jak to jest u wyznawców kościoła rzymskokatolickiego, grekokatolicy święcą pokarmy. W niedzielę, w cerkwiach obu obrządków od północy odprawione zostaną wielkanocne nabożeństwa rezurekcyjne. Okres postów, dodatkowych umartwień i wyciszenia, zakończy się uroczystą Jutrznią Wielkanocną. Grekokatolicy rozpoczną Wielkanoc od świątecznego śniadania. Nieodłącznym elementem świąt jest dzielenie się jajkiem i pozdrawianie się słowami “Chrystus zmartwychwstał” (“Христос воскрес”). Wierni wspomną też zmarłych.

Obydwa noclegi na Ukrainie zaplanowane są w Rozłuczu. Jest to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Karpat u źródła jednej z największych europejskich rzek – Dniestru, 12 km od centrum etnicznego Bojkowszczyzny – miasta Turka. Dla zainteresowanych do dyspozycji będziemy mieć wieczorem (za niewielką dopłatą) saunę, która zawsze dostarcza wspaniałych przeżyć i relaksu.

Jako przewodnik towarzyszyć nam będzie Bogdan Augustyn – pomysłodawca, założyciel i pierwszy wokalista kultowego punkrockowego zespołu KSU, z wykształcenia i zamiłowania historyk, autor licznych publikacji, przewodnik i pilot od ponad 30 lat jeżdżący na Ukrainę, związany z Centrum Turystyki Kulturowej “Carpathia”.

Edycja ma charakter fotowyprawy, mniej skupiamy się na teorii (nie ma wykładów ze slajdami jak na innych edycjach zajęć), więcej fotografujemy. Choć oczywiście podstawy teoretyczne będą poruszane – jednak wyłącznie w plenerze.

Odwiedzimy między innymi:

 • Chyrów – miasteczko kresowe ze słynnym Gimnazjum i Konwiktem OO. Jezuitów.
 • Laszki Murowane – siedziba rodowa Mniszchów po której  przetrwało założenie obronne zamku (wały, fosy, bastiony), stąd wyruszyły słynne wyprawy na Moskwę „Dymitriady”, 2 cerkwie (prawosławna i unicka) w dawnych kościołach.
 • Stara Sól – miasto królewskie, słynące do XVIII w. z wydobycia i handlu solą, najstarsze cerkwie na Ukrainie, zrujnowany kościół św. Michała Archanioła.
 • Monastyr OO. Bazylianów w Ławrowie, rok zał. 1270.
 • Turka – miasteczko kresowe nad Stryjem, kościół rzymskokatolicki, 4 cerkwie, synagoga, rynek miejski.
 • Stary Sambor – miasteczko powiatowe, przerwa na obiad.
 • Jasienica Zamkowa – wieś leząca w górskiej dolinie, cerkiew św. Michała z XVIII w. wraz ze stojąca przy niej potężną dzwonnicą z 1790.
 • Rozłucz – dawniej kurort, obecnie wieś słynąca z dwóch imponujących wiaduktów kolejowych na linii Sambor-Sianki

Po drodze mijamy cerkwie, zagubione wśród gór wioski, kapliczki i piękny krajobraz. W Starym Samborze postój na posiłek, a tuż przed samą granicą, już na drodze powrotnej, zatrzymamy się na tradycyjne zakupy.

Konieczne posiadanie ważnego paszportu! Nie potrzeba natomiast kupować wcześniej ukraińskiej waluty, w hrywny zaopatrzymy się po przekroczeniu granicy.

Program

Piątek

 • 12:00: Spotkanie organizacyjne, obiad
 • 13:00: Wyjazd na Ukrainę
 • 15:00: Plener popołudniowy, cerkwie w Laszkach Murowanych
 • 19:00: Przyjazd na nocleg, wykłady, kolacja (Rozłucz)

Sobota

 • 8:00: Śniadanie
 • 9:00: Plener przedpołudniowy: Rozłucz – Turka
 • 10:00: Punkt widokowy ponad wsią Borynia (panorama Bieszczadów od Pikuja po Połoninę Wetlińską)
 • 12:00: Foto-treking we wsiach Butelka Wyżnia – Jaworów, wejście na Przełęcz Użocką (trasa ok. 6- 7 km)
 • 16:00: Przerwa na posiłek w kultowym sklepie przy stacji kolejowej w Siankach 🙂
 • 19:00: Plener popołudniowy, zachód słońca ponad wsią Rozłucz
 • 21:00: Obiadokolacja

Niedziela

 • 8:00: Śniadanie
 • 9:00: Plener przedpołudniowy, liturgia w Jasienicy Zamkowej
 • 12:00: Monastyr OO. Bazylianów w Ławrowie
 • 14:00: Przerwa na posiłek, Stary Sambor
 • 16:00: Cerkwie i kościół w Starej Soli
 • około 19:00: Powrót do Ustrzyk Dolnych

Z uwagi na napięty plan, nie możemy czekać z rozpoczęciem, prosimy o punktualne przybycie. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp.

Cena

Tylko 990 zł / osobaobejmuje:

 • uczestnictwo w plenerze;
 • transport busem na Ukrainie;
 • noclegi w hotelu na Ukrainie;
 • obiad w Polsce (piątek);
 • wyżywienie w hotelu (śniadanie + obiadokolacja).

Cena nie obejmuje obowiązkowego ubezpieczenia (30 zł / osoba), wyżywienia w miastach (np. Stary Sambor, Turka) oraz “wstępów” (cerkwie, itp.).

Rezerwacja miejsc

 • Aby zapisać się na warsztaty, należy wypełnić i wysłać poniższy formularz (jest to jedyna forma zgłoszenia) oraz opłacić zadatek lub pełną kwotę (info poniżej) w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
 • Pozostałą kwotę należy opłacić w terminie do 10 dni przed zajęciami, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJEMY PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugerujemy zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż dwa tygodnie, lub gdy nie Chcesz tracić czasu na zlecanie dwóch przelewów 🙂
 • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
 • Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktujemy Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugerujemy żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie, my służymy jedynie przekazaniu kontaktu.
 • Na wyjazdach zagranicznych, wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne, w cenie około 30 zł kwotę tę należy doliczyć do ceny zajęć. Pośredniczymy w wykupieniu polisy, w formularzu zgłoszeniowym prosimy Cię o dane niezbędne do jej wystawienia. Nie ma możliwości wykupienia ubezpieczenia bezpośrednio na zajęciach!

Po wysłaniu zgłoszenia, prosimy o wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 300 zł na konto:

FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
76 1140 2004 0000 3102 8039 9368
w tytule przelewu: Wielkanoc [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć.

Wysyłając formularz zgłoszeniowy, zawierasz z FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski, umowę o świadczenie usług turystycznych, której wzór możesz pobrać tutaj. Umowa reguluje Twoje prawa związane z uczestnictwem w fotowarsztatach. Wypełnioną umowę podpiszemy podczas spotkania organizacyjnego.

Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku). Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

Miejsce spotkania w Polsce

Nasza baza zaplanowana jest w Zajeździe Bieszczadzka Ostoja. Tutaj jemy obiad i wyruszamy (w piątek około południa) na Ukrainę. Tutaj też można pozostawić samochód.

Zajazd Bieszczadzka Ostoja
Ustrzyki Dolne, Hoszów 10A
49°24’08.3″N 22°38’56.8″E
49.402316, 22.649117

Osoby zainteresowane wcześniejszym przyjazdem lub pozostaniem dłużej, dodatkowym noclegiem itp. uzgadniają ten fakt indywidualnie, bezpośrednio w recepcji Zajazdu.

Obiektywy do testów

Specjalnie dla Was, oferujemy możliwość bezpłatnego przetestowania na naszych warsztatach fotograficznych, pełnego portfolio obiektywów Tokina. Macie możliwość indywidualnego wypożyczenia na czas zajęć dowolnie wybranej optyki! Przypominamy, aby skorzystać z oferty należy najpierw zapisać się na warsztaty (w sposób opisany na tej stronie) i opłacić zaliczkę! Szczegółowe informacje »

Pozostałe informacje

 • Prosimy o zapoznanie się z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na zajęciach. Równocześnie przypominamy, że nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.
 • Koniecznie przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania (FAQ).
 • I jeszcze raz przypominamy o bezwzględnej konieczności posiadania ważnego (zalecane co najmniej 6 miesięcy) paszportu!

Zdjęcia i opinie

Najlepsze zdjęcia z Ukrainy! Zobacz galerie zdjęć z minionych zajęć.
Dostępne są również opinie uczestników, zbierane w anonimowych ankietach.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości