[ Tematy i miejsca zajęć ][ Ukraina ]

Karpaty Ukraińskie, perły Zakarpacia: Połonina Borżawa i Użhorod

Zapraszamy na foto-trekking po ukraińskim Zakarpaciu. Przepiękne i dalekie widoki z Połoniny Borżawa, niezapomniany przejazd koleją najdłuższym tunelem całych Karpat, najważniejsze zabytki Użhorodu – historycznej stolicy Rusi Zakarpackiej. Na warsztatach będziemy ćwiczyć od zdjęć plenerowych, krajobrazowych – przez fotografię uliczną – po temat fotoreportażu realizowanego w mijanych miejscowościach.

Spotykamy się w czwartek wieczorem w Ustrzykach Dolnych (zakwaterowanie, wykład wprowadzający w tematykę poruszaną na plenerze), tam też można zostawić samochody. Piątek rano zaplanowaliśmy wyjazd busem na nasz fotograficzny tour, kierujemy się w stronę Użhorodu, perły Zakarpacia. Odwiedzamy najważniejsze zabytki miasta, tam też przerwa na obiad. Nocleg w okolicach miejscowości Wołowiec, u podnóża Połoniny Borżawa, skąd następnego dnia ruszamy na całodzienny foto-trekking na to przepiękne, widokowe pasmo (wyjazd kolejką krzesełkową, w razie dostępności). Ostatni dzień pleneru poświęcamy na część reportażową, zwiedzając najważniejsze zabytki w mijanych miejscowościach oraz urządzając przejazd koleją przez najdłuższy tunel Karpat. Powrót do Polski (Ustrzyki Dolne, miejsce startu) w niedzielę wieczorem, zainteresowani mogą pozostać na dodatkowy nocleg w naszej bazie.

Jako przewodnik towarzyszyć nam będzie Bogdan Augustyn – pomysłodawca, założyciel i pierwszy wokalista kultowego punkrockowego zespołu KSU, z wykształcenia i zamiłowania historyk, autor licznych publikacji, przewodnik i pilot od ponad 30 lat jeżdżący na Ukrainę, związany z Centrum Turystyki Kulturowej “Carpathia”.

Edycja ma charakter fotowyprawy, mniej skupiamy się na teorii (nie ma wykładów ze slajdami jak na innych edycjach zajęć), więcej fotografujemy. Choć oczywiście podstawy teoretyczne będą poruszane – jednak wyłącznie w plenerze.

Odwiedzimy między innymi:

 • Połoninę Borżawa – eksponowaną wokół sąsiadujących grup górskich, z niesamowicie rozległymi połoninami, słynie z jednych z najpiękniejszych widoków w Karpatach
 • Użhorod – stolica Rusi Zakarpackiej, cerkiew, kościół, synagoga, skansen
 • Filipiec – malowniczy wodospad Szypit
 • Przełęcz Beskid – najdłuższy tunel kolejowy w Karpatach (w budowie jeszcze dłuższy)
 • Hukliwe – cerkiew z XVIII w. (styl zakarpacki)
 • Drohobycz – cerkiew św. Jura XVII w. (UNESCO), kościół XV w., dom Brunona Schulza

Konieczne posiadanie ważnego paszportu! Nie potrzeba natomiast kupować wcześniej ukraińskiej waluty, w hrywny zaopatrzymy się po przekroczeniu granicy.

Program

Czwartek

 • 19:00-21:00: Przyjazd, zakwaterowanie
 • 21:00: Spotkanie organizacyjne

Piątek

 • 6:30: Śniadanie
 • 7:15: Wyjazd busem na Ukrainę, plener w Użhorodzie, stolicy Rusi Zakarpackiej
 • 15:00: Przerwa na obiad (Użhorod)
 • 20:00: Nocleg w hotelu (Wołowiec / Hukliwe)

Sobota

 • 7:00: Śniadanie
 • 8:00: Plener na Połoninie Borżawa
 • 20:00: Nocleg w hotelu (Wołowiec / Hukliwe)

Niedziela

 • 7:00: Śniadanie
 • 9:00: Wyjazd na trasę krajoznawcą
 • 11:00: Przejazd pociągiem Przełęcz Beskid (tunel)
 • 14:00: Trasa krajoznawcza, c.d.
 • około 20:00: Powrót do Ustrzyk Dolnych.

Prosimy nie przyjeżdżać w środku nocy oraz na przysłowiową “ostatnią chwilę”, czyli w piątek rano. Nie możemy sobie pozwolić na oczekiwanie na ewentualne spóźnialskie osoby. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp.

Cena

Tylko 960 zł / osobaobejmuje:

 • uczestnictwo w plenerze;
 • transport busem na Ukrainie;
 • nocleg ze śniadaniem w Polsce (czwartek);
 • noclegi w hotelach na Ukrainie (pozostałe dni);
 • wyżywienie w hotelu (śniadanie + obiadokolacja).

Cena nie obejmuje obowiązkowego ubezpieczenia (30 zł / osoba), wyżywienia w miastach (np. Użhorod, Drohobycz) oraz “wstępów” (muzea, kolej krzesełkowa, bilet kolejowy, itp.). Cena nie obejmuje również dodatkowego noclegu w Polsce niedziela/poniedziałek (dla zainteresowanych).

Rezerwacja miejsc

 • Aby zapisać się na warsztaty, należy wypełnić i wysłać poniższy formularz (jest to jedyna forma zgłoszenia) oraz opłacić zadatek lub pełną kwotę (info poniżej) w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
 • Pozostałą kwotę należy opłacić w terminie do 10 dni przed zajęciami, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJEMY PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugerujemy zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż dwa tygodnie, lub gdy nie Chcesz tracić czasu na zlecanie dwóch przelewów 🙂
 • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
 • Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktujemy Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugerujemy żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie, my służymy jedynie przekazaniu kontaktu.
 • Na wyjazdach zagranicznych, wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne, w cenie około 20 zł kwotę tę należy doliczyć do ceny zajęć. Pośredniczymy w wykupieniu polisy, w formularzu zgłoszeniowym prosimy Cię o dane niezbędne do jej wystawienia. Nie ma możliwości wykupienia ubezpieczenia bezpośrednio na zajęciach!

Po wysłaniu zgłoszenia, prosimy o wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 300 zł na konto:

FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
76 1140 2004 0000 3102 8039 9368

w tytule przelewu: Borżawa [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć.

Wysyłając formularz zgłoszeniowy, zawierasz z FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski, umowę o świadczenie usług turystycznych, której wzór możesz pobrać tutaj. Umowa reguluje Twoje prawa związane z uczestnictwem w fotowarsztatach. Wypełnioną umowę podpiszemy podczas spotkania organizacyjnego.

Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku). Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

Miejsce spotkania w Polsce

Spotkanie organizacyjne (czwartek wieczór), nocleg i śniadanie zaplanowane są w Zajeździe Bieszczadzka Ostoja. Stąd w piątek rano wyruszamy na Ukrainę. Tutaj też można pozostawić samochód.

Zajazd Bieszczadzka Ostoja
Ustrzyki Dolne, Hoszów 10A
49°24’08.3″N 22°38’56.8″E
49.402316, 22.649117

ukraina-uzgorod-lada

Najczęściej zadawane pytania

 • Na pasmo Połoniny Borżawa wyjeżdżamy koleją krzesełkową na 1300 m n.p.m. (w razie dostępności). Później 40-minutowe podejście na grzbiet ok. 1500 m n.p.m. – w miarę możliwości, ostatni fragment podejścia pokonujemy wynajętymi samochodami terenowymi – stoją tam jak taksówki, wyjeżdżamy nimi na sam szczyt 🙂 Dalej poruszamy się na grzbietem połoniny i zdobywamy Wysoki Wierch (łatwe podejście ok. 40 min). Nie ma czego się bać, trasa dość łatwa, choć niezbyt krótka. Zejście do Filipca lub (opcjonalnie) zjazd tym samym krzesełkiem. Osoby obawiające się swojej kondycji, mogą (w porozumieniu z przewodnikiem) dowolnie skrócić trasę lub wręcz tylko wjechać i zjechać koleją krzesełkową.
 • Do Ustrzyk Dolnych planujemy wrócić w niedzielę około 19:00-20:00. Kto ma ochotę, może zostać na noc niedziela/poniedziałek (za dodatkową opłatą), rezerwację można złożyć na recepcji Zajazdu, podczas przyjazdu.

Obiektywy do testów

Specjalnie dla Was, oferujemy możliwość bezpłatnego przetestowania na naszych warsztatach fotograficznych, pełnego portfolio obiektywów Tokina. Macie możliwość indywidualnego wypożyczenia na czas zajęć dowolnie wybranej optyki! Przypominamy, aby skorzystać z oferty należy najpierw zapisać się na warsztaty (w sposób opisany na tej stronie) i opłacić zaliczkę! Szczegółowe informacje »

Pozostałe informacje

 • Prosimy o zapoznanie się z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na zajęciach. Równocześnie przypominamy, że nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.
 • Koniecznie przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania (FAQ).
 • I jeszcze raz przypominamy o bezwzględnej konieczności posiadania ważnego (zalecane co najmniej 6 miesięcy) paszportu!

Zdjęcia i opinie

Najlepsze zdjęcia z Ukrainy! Zobacz galerie zdjęć z minionych zajęć.
Dostępne są również opinie uczestników, zbierane w anonimowych ankietach.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

ukraina-drohobycz-cerkiew