[ Miasta ][ Tematy i miejsca zajęć ]

Bezpłatne warsztaty fotograficzne w Krakowie

Magiczny Kraków zawsze inspirował fotografów, postanowiliśmy to wykorzystać. Proponujemy darmowe, cykliczne spotkania fotografów-amatorów w rozmaitych ciekawych zakątkach Krakowa – wybór miejsca i czasu ogranicza tylko nasza fantazja i entuzjazm. Na zajęciach zmierzymy się z zaproponowanym tematem fotograficznym, Dowiesz się również podstawowych zagadnień teoretycznych związanych z fotografowaniem wybranych plenerów/obiektów.

Nasze krakowskie spotkania fotograficzne z założenia mają charakter spontaniczny. Poniżej przedstawione są ogólne założenia, natomiast szczegółowe propozycje będą pojawiać się z kilkudniowym wyprzedzeniem, zależnie od aktualnych inspiracji, możliwości czasowych i organizacyjnych oraz pogodowych. Aby być na bieżąco ze wszystkimi propozycjami, bardzo zalecamy zapisanie się do newslettera (formularz w prawym górnym rogu każdej strony), dołączenie do grupy Fotowarsztaty na facebook’u lub śledzenie/polubienie facebook’owego fanpage Warsztatów fotograficznych fotowarsztaty.com

krakow-wschod-sowiniec

Program

Program krakowskich mini-warsztatów jest zależny od tematyki zajęć, jaką będziemy poruszać, pory dnia i roku spotkania, itp. Szczegółowy plan działania pojawi się wraz z anonsem konkretnego spotkania. Generalne założenie jest jednak takie, że warsztaty będą odbywać przed/po godzinach pracy lub w weekendy i będą miały formułę kilkugodzinnych plenerów w miejscach zaproponowanych przez prowadzącego zajęcia. Na zajęciach Dowiesz się również podstawowych zagadnień teoretycznych związanych z fotografowaniem wybranych plenerów/obiektów.

Jeśli Masz propozycje okołokrakowskich plenerów, które moglibyśmy wspólnie odwiedzić, Napisz. Jest duża szansa, że zostaną uwzględnione. Jeśli Możesz zorganizować wejście do obiektu niedostępnego na codzień dla fotografujących, również prosimy o kontakt.

Jednocześnie chcemy wyraźnie zaznaczyć, że inicjatywa ma charakter partnerski, bez oficjalnego organizatora. Każdy z uczestników ponosi odpowiedzialność za siebie, równocześnie przypominamy, że nie bierzemy również odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.

Tematy zajęć

Stare Miasto nocą Złota godzina fotograficzna
Wieczorno-nocny plener na Starym Mieście w Krakowie. W planach:

 • Mini-wykład plenerowy wprowadzający w temat zdjęć nocnych oraz wykonywanych na długim czasie otwarcia migawki;
 • Spacer po Starym Mieście, połączony ze wspólnym fotografowaniem;
 • Na zakończenie – dla zainteresowanych – nieformalne kontynuowanie w pubie/kawiarni miło rozpoczętego wieczoru 🙂

W programie, poza plenerem fotograficznym, także garść informacji teoretycznych, między innymi:

 • Statyw – to podstawa (dosłownie i w przenośni), ale co jeszcze wraz ze statywem powinniśmy posiadać?
 • Co fotografia ma wspólnego z geometrią, co to jest “trójkąt fotograficzny”?
 • Czy tryb M (manualny) da się lubić?
 • Jak działa światłomierz w aparacie, jak może nas on oszukać podczas zdjęć przy słabym oświetleniu?
 • Ratunku! Ciągle ktoś mi wchodzi w kadr, a chciałbym(abym) zrobić zdjęcie bez ludzi. Da się?
 • Po ciemku nie mogę złapać ostrości, a manualnego focusa nie jestem pewny/a… jak sobie poradzić?
 • Mam bardzo kontrastową scenę – jasno oświetlony jeden obiekt, a drugi w głębokim cieniu. Jak sobie poradzić?
 • Typowe filtry na obiektyw (np. UV) – czy jest sens je stosować, pomagają czy przeszkadzają?
 • Różne triki stosowane przy fotografii “nocnej”.
Ideą pleneru jest spotkanie się w widokowym miejscu, skąd fotografować będziemy Kraków o wschodzie lub zachodzie słońca. Odwiedź z nami miejsca oferujące spektakularne widoki na Kraków, Zrób zdjęcia zapierające dech w piersiach 🙂

W programie, poza plenerem fotograficznym, także garść informacji teoretycznych, między innymi:

 • O której jest dokładnie wschód/zachód słońca nad Krakowem, jak mają się dane podawane w mediach do rzeczywistej pory, podczas której najlepiej robić zdjęcia? Co to jest tytułowa “złota godzina fotograficzna”?
 • Gdzie tak naprawdę wschodzi a gdzie zachodzi słońce, jak zmienia się to w ciągu roku?
 • Które obiekty lepiej fotografować o wschodzie, a które o zachodzie słońca?
 • Statyw – to podstawa (dosłownie i w przenośni), ale co jeszcze wraz ze statywem powinniśmy posiadać?
 • Co fotografia ma wspólnego z geometrią, co to jest “trójkąt fotograficzny”?
 • Czy tryb M (manualny) da się lubić?
 • Typowe filtry na obiektyw (np. UV) – czy jest sens je stosować, pomagają czy przeszkadzają?

Jeśli Znasz ciekawe miejsca z których Kraków pięknie się prezentuje o wschodzie/zachodzie słońca i Chciałbyś(abyś) abyśmy je odwiedzili, Napisz.

Uwaga: ponieważ tematyka pleneru jest ściśle uzależniona od aktualnej pogody, widoczności, zatem informacja o planowanym spotkaniu pojawi się nie wcześniej niż 1-3 dni przed ustalonym terminem warsztatów.

Szczegółowe informacje odnośnie miejsca spotkania zostaną rozesłane wraz z potwierdzeniem rezerwacji, osobom które zgłoszą się na warsztaty. Prosimy o zapoznanie się z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na zajęciach.

Uwaga: w przypadku złej pogody (np. opady deszczu/śniegu, silny mróz, itp.) warsztaty mogą zostać odwołane / przeniesione na inny termin.

krakow-trafiic-filharmonia

Cena

Koszty, jakie Musisz ponieść aby uczestniczyć w krakowskich edycjach fotowarsztatów to – jak na razie – konieczność zmuszenia się do ewentualnej wczesnej pobudki (lub późnego powrotu do domu) oraz czas jaki Poświęcisz na wspólne fotografowanie. Innych kosztów nie ma, więc można przyjąć że udział jest darmowy 🙂

Natomiast wszelkie ewentualne koszty dodatkowe (np. przejazdy, bilety wstępu, itp.) są ponoszone indywidualnie.

Rezerwacja miejsc

Zgłoszenia prosimy kierować na info@fotowarsztaty.com lub poprzez formularz
Nie przyjmujemy zgłoszeń telefonicznych!

Z uwagi na komfort fotografujących oraz inne czynniki związane z np. dostępnością obiektów które będziemy odwiedzać i fotografować, liczba uczestników mogących wziąć udział w fotowarsztatach jest ograniczona, przeważnie do około 15 osób. Jednocześnie informujemy, że zgłoszenia są przyjmowane dopiero po ogłoszeniu konkretnego terminu zajęć. Zgłoszenie wiąże się z dodaniem adresu e-mail do naszego biuletynu informacyjnego, z którego można się w każdej chwili wypisać.

Ważne: Zgłoszenie jest ważne dopiero po zwrotnym potwierdzeniu z naszej strony. Podamy w nim szczegóły odnośnie spotkania. Wiążące jest wyłącznie zgłoszenie dokonane na powyższe dane kontaktowe – deklarację uczestnictwa w wydarzeniu złożoną na facebook’u traktujemy wyłącznie orientacyjnie!

krakow-planty-deszcz

Zdjęcia i opinie

Polecamy zapoznanie się z galeriami zdjęć z minionych zajęć.
Dostępne są również opinie uczestników, zbierane w anonimowych ankietach.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości