Zapraszamy na niesamowitą przygodę na Ukrainie. Zwiedzamy i fotografujemy wioski bojkowskie położone malowniczo w górach, dawne siedliska szlachty wołoskiej, których potomkowie żyją tu do dziś. Archaiczna architektura ludowa i pasterski krajobraz. A dojedziemy tam linią kolejową trasą Sianki – Wołosianka, która została nazwana “najpiękniejszą linią kolejową północnych Karpat”. Pociąg na odcinku 18 kilometrów ma aż 6 tuneli i 27 wiaduktów, ciągle podziwiamy wijące się serpentyny (!!!) torów, pokonujące 370 m różnicy poziomów.

Cena

1070 

obejmuje:

 • uczestnictwo w plenerze
 • transport busem na Ukrainie
 • noclegi w hotelu na Ukrainie
 • obiad w Polsce (pierwszego dnia)
 • ubezpieczenie podczas podróży zagranicznej
 • wyżywienie w hotelu (śniadanie + obiadokolacja)
 • wi-fi w hotelu

Termin

3-5 września 2021

rozpoczęcie w piątek o 12:00, zakończenie w niedzielę około 18:00

Lokalizacja

Ukraina, Bieszczady Wschodnie

rozpoczęcie zajęć w Polsce: Hoszów k/Ustrzyk Dolnych

5 wolnych miejsc

formularz zgłoszeniowy poniżej

Aby wziąć udział w plenerze Musisz być zaszczepiony/a lub posiadać negatywny test pod kątem COVID-19. Polscy obywatele na granicy muszą okazać dokument potwierdzający odbycie pełnego kursu szczepienia przeciwko COVID-19 (co najmniej 14-21 dni po przyjęciu ostatniej dawki) lub negatywny wynik testu PCR albo testu antygenowego w kierunku COVID-19, który musi zostać przeprowadzony w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem ukraińskiej granicy. Natomiast po powrocie do Polski, jeśli nie Masz szczepionki a tylko test, czekać Cię będzie 10-dniowa kwarantanna. Osoby zaszczepione są oczywiście  automatycznie zwolnione z kwarantanny.
Obserwujemy sytuację epidemiczną w Polsce i na Ukrainie. W przypadku braku możliwości zorganizowania pleneru (np. zamknięcie granic i/lub infrastruktury) lub kwarantanna dla wszystkich (także zaszczepionych), plener zostanie odwołany lub przeniesiony na inny termin. Płatności uczestników są bezpieczne: pozostają do wykorzystania na innych edycjach.

Spotykamy się w piątek wczesnym popołudniem w Ustrzykach Dolnych, tam też jemy obiad i zostawiamy samochody. Po posiłku i krótkim spotkaniu organizacyjnym ruszamy na nasz ukraiński fotograficzny tour, granicę przekraczamy na przejściu Krościenko – Chyrów, skąd kierujemy się do najstarszych ukraińskich drewnianych cerkwi w Starej Soli. Piątkowy (oraz sobotni) nocleg zaplanowany jest w Bieszczadach ukraińskich (Użok, Rozłucz i okolice).  Wieczorem, na noclegu, możliwy szereg dodatkowych atrakcji, np. ruska bania (tradycyjna wschodnia sauna) oraz ЧАНИ (“czany”), czyli balie wypełnione ciepłą wodą.

Plener “wiejski” to między innymi Sianki (z kultowym widokiem na polską część Bieszczadów oraz niemniej kultowy sklep przy dworcu), odwiedzimy również bojkowskie wsie bojkowskie zagubione wśród gór, z archaiczną wiejską zabudową. Do najdalszych przysiółków nie da się niczym dojechać, czas zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu! Będzie to niepowtarzalna podróż w czasie, mieszkających tam ludzi i toczącego się tam życia, nie zobaczymy już nigdzie indziej. Na koniec punkt widokowy na Bieszczady nad Borynią (Przełęcz Użocka).

Z kolei (nomen omen) kolejowy tour w jednej z wiosek na Zakarpaciu, skąd kursującą kilka razy dziennie, słynną “elektriczką” podjeżdżamy do Sianek, na przełęcz Użocką. Tam przesiadamy się w pociąg do Lwowa, jadąc na początkowym odcinku wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej i obserwując widoki na polską część Bieszczadów, szukając widokowych kadrów zza oknami pociągu oraz – o ile to możliwe – integrując się z miejscowymi pasażerami pociągu. Trasę kończymy (zależnie od czasu) w Turce lub Starym Samborze, kresowych miasteczkach, tam postój na posiłek, a tuż przed samą granicą, już na drodze powrotnej, zatrzymamy się na zakup pamiątek w formie płynnej, dla zainteresowanych 🙂

Przez cały weekend podążać będziemy śladami serialu HBO Wataha, ukazującego pracę funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Odwiedzimy miejsca znane z serialu, położone po ukraińskiej stronie granicy! Przejedziemy się pociągiem którym jechał Wiktor Rebrow, zatrzymamy się na stacji kolejowej na której go aresztowano (wspólnie z Łuczakiem), zatrzymamy się w miejscach skąd kręcono sceny serialu… wreszcie nocować będziemy w hotelu gdzie nocowała ekipa filmowa! Będzie to więc niepowtarzalna podróż śladem serialu Wataha na Ukrainie.

Edycja ma charakter fotowyprawy, mniej skupiamy się na teorii (nie ma wykładów ze slajdami jak na innych edycjach zajęć), więcej fotografujemy. Choć oczywiście podstawy teoretyczne będą poruszane – jednak wyłącznie w plenerze.

Konieczne posiadanie ważnego paszportu! Nie potrzeba natomiast kupować wcześniej ukraińskiej waluty, w hrywny zaopatrzymy się po przekroczeniu granicy.

Program

 • 12:00: Spotkanie organizacyjne, obiad
 • 13:00: Wyjazd na Ukrainę
 • 18:00: Plener popołudniowy
 • 20:00: Przyjazd na nocleg, kolacja
 • 8:00: Śniadanie
 • 10:00: Plener przedpołudniowy, architektura bojkowska
 • 13:00: Przerwa na obiad (okolice Turki lub Sianek)
 • 14:30: Plener architektura bojkowska c.d.
 • 19:00: Przyjazd do hotelu, kolacja
 • 8:00: Śniadanie
 • 9.00: Plener cerkiew w Użoku
 • 10:00: Przejazd pociągiem Wołosianka – Sianki – Turka (lub Stary Sambor)
 • 14:00: Przerwa na obiad
 • 15:00: Plener popołudniowy
 • około 18:00: Powrót do Ustrzyk Dolnych

Z uwagi na napięty plan, nie możemy czekać z rozpoczęciem, prosimy o punktualne przybycie. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp.

Starannie planujemy program i dokładamy wszelkich starań aby zrealizować cały przejazd (w trakcie czeka nas przesiadka), ale z uwagi na losowe zdarzenia (np. dłuższy postój na granicy, opóźnienia pociągów, zmiany rozkładów jazdy, itp.), planowany przejazd koleją może ulec modyfikacjom.

Cena

Tylko 1070 zł / osoba – obejmuje:

 • uczestnictwo w plenerze
 • transport busem na Ukrainie
 • noclegi w hotelu na Ukrainie
 • obiad w Polsce (pierwszego dnia)
 • ubezpieczenie podczas podróży zagranicznej
 • wyżywienie w hotelu (śniadanie + obiadokolacja)
 • wi-fi w hotelu

Cena nie obejmuje wyżywienia w miastach (np. Stary Sambor, Turka) oraz “wstępów” (cerkwie, itp.). Wracając do Polski zatrzymamy się na tradycyjne zakupy “pamiątek w formie płynnej” (alkohol, słodycze, itp.). Zakupy w własnym zakresie i według życzenia, zgodnie z obowiązującymi limitami celnymi.

Zgłoszenia

 • Aby zapisać się na warsztaty, należy wypełnić i wysłać poniższy formularz oraz opłacić zadatek lub pełną kwotę w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
 • Pozostałą kwotę należy opłacić w terminie do 10 dni przed zajęciami, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJEMY PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugerujemy zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż dwa-trzy tygodnie.
 • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
 • Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktujemy Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugerujemy żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie, my służymy jedynie przekazaniu kontaktu.
 • Na wyjazdach zagranicznych wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne, wliczone w cenę zajęć, w formularzu zgłoszeniowym prosimy Cię o dane niezbędne do wystawienia polisy.

  Podaj swoje dane

  Upewnij się, że podany powyżej adres jest prawidłowy, zostanie na niego wysłane potwierdzenie zgłoszenia wraz z danymi do przelewu.

  Jeśli Oferujesz miejsce w samochodzie dla innych uczestników (wspólny dojazd/powrót), Podaj miejsce wyjazdu i ilość miejsc w samochodzie

  Na wyjazdach zagranicznych, wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne (wliczone w cenę), Podaj dane do wystawienia polisy

  Podanie błędnych/niekompletnych danych uniemożliwi wystawienie polisy.

  Po wysłaniu zgłoszenia, prosimy o wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 300 zł na konto:

  FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
  76 1140 2004 0000 3102 8039 9368
  w tytule przelewu: Koleje-wsie [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

  Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć: 1070 zł.

  Wysyłając formularz zgłoszeniowy, zawierasz z FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski, umowę o świadczenie usług turystycznych, której wzór możesz pobrać tutaj. Umowa reguluje Twoje prawa związane z uczestnictwem w fotowarsztatach. Wypełnioną umowę podpiszemy podczas spotkania organizacyjnego.

  Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku). Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

  Miejsce spotkania w Polsce

  Nasza baza zaplanowana jest w Zajeździe Bieszczadzka Ostoja. Tutaj jemy obiad i stąd wyruszamy na Ukrainę. Tutaj też pozostawiamy samochody.

  Zajazd Bieszczadzka Ostoja
  Ustrzyki Dolne, Hoszów 10A
  49°24’08.3″N 22°38’56.8″E
  49.402316, 22.649117

  Osoby zainteresowane wcześniejszym przyjazdem lub pozostaniem dłużej, dodatkowym noclegiem itp. uzgadniają ten fakt indywidualnie, bezpośrednio w recepcji Zajazdu.

  Pozostałe informacje

  Koniecznie przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania (FAQ).

  Prosimy o zapoznanie się z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na zajęciach. Równocześnie przypominamy, że nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.

  I jeszcze raz przypominamy o bezwzględnej konieczności posiadania ważnego (zalecane co najmniej 6 miesięcy) paszportu!

  Masz pytania?

  Zadzwoń: 502 636 629
  Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:

   Imię / nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Temat

   Treść wiadomości

   Więcej zdjęć z pleneru