Niepowtarzalna fotowyprawa, możliwa tylko raz w roku! Święto Jordanu to jedno z największych świąt cerkiewnych, obchodzone według kalendarza gregoriańskiego 19 stycznia, na pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie. Na fotowarsztatach będziemy podglądać jak wygląda Święto Jordanu na Ukrainie, odwiedzimy też najciekawsze cerkwie. Spróbujemy poczuć i pokazać na zdjęciach klimat egzotycznego święta dla nas, Polaków.

Cena

1290 

obejmuje:

 • uczestnictwo w plenerze
 • transport busem na Ukrainie
 • noclegi w hotelu na Ukrainie
 • obiad w Polsce (pierwszego dnia)
 • ubezpieczenie podczas podróży zagranicznej
 • wyżywienie w hotelu (śniadanie + obiadokolacja, w tym tradycyjna kolacja wigilijna)
 • wi-fi w hotelu

Termin

zostanie ogłoszony niebawem

rozpoczęcie w poniedziałek o 12:00, zakończenie w środę około 18:00

Lokalizacja

Bieszczady Wschodnie, Ukraina

rozpoczęcie zajęć w Polsce: Hoszów k/Ustrzyk Dolnych

zapisy będą przyjmowane po ogłoszeniu terminu

Bądź na bieżąco! Jeśli mamy Cię poinformować o ogłoszeniu terminu i przyjmowaniu zgłoszeń, podaj nam adres e-mail, w każdym momencie Możesz zrezygnować z powiadomień.

Święto Jordanu na wschodzie łączy się z uroczystością Objawienia Pańskiego, będącą jednym z najstarszych świąt w Kościele katolickim, w Polsce nazywaną dniem Trzech Króli. W kręgu kultury cerkiewnej tego dnia kapłan święci wodę w jej naturalnym środowisku (rzece, a gdy nie ma jej w okolicy, to w stawie, jeziorze itp.). Uroczystość poświecenia (Hagiasmas) do V stulecia celebrowano tylko nad historycznym Jordanem. W samo święto Jordanu w cerkwiach odprawia się uroczyste nabożeństwa. Dzień wcześniej wierni przygotowują miejsce, gdzie będzie się odbywać poświęcenie wody. Gdy rzeka jest zamarznięta, wyrąbują w lodzie przerębel w kształcie krzyża. Obok stawiają krzyż oraz ołtarz z lodu. Po nabożeństwie wierni udają się nad wodę. Obrzęd kończy pokropienie obecnych poświęconą wodą.

Przeczytaj więcej o święcie Jordanu na blogu fotowarsztaty.com »

Święto Jordanu to jednak nie wszystko. Fotografować będziemy miasteczka kresowe, wsie malowniczo położone wśród gór, najstarsze ukraińskie drewniane cerkwie – słowem odbędziemy sentymentalną podróż na wschód, na historyczne Kresy. Po drodze mijamy cerkwie, zagubione wśród gór wioski, kapliczki i piękny krajobraz. W Starym Samborze / Turce  postój na posiłek, a tuż przed samą granicą, już na drodze powrotnej, zatrzymamy się na tradycyjne zakupy. Odwiedzimy między innymi:

 • Chyrów – miasteczko kresowe ze słynnym Gimnazjum i Konwiktem O.O. Jezuitów
 • Laszki Murowane – siedziba rodowa Mniszchów, po której  przetrwało założenie obronne zamku, wały, fosy, bastiony. Stąd wyruszyły słynne wyprawy na Moskwę „Dymitriady”, 2 cerkwie (prawosławna i unicka) dawne kościoły
 • Stara Sól – miasto królewskie, słynące do XVIII w. z wydobycia i handlu solą. Najstarsze cerkwie na Ukrainie, kościół św. Michała Archanioła
 • Stary Sambor – miasteczko powiatowe, przerwa na obiad
 • Turka – małe miasto rejonowe nad rzeką Stryj, nieformalnie stolica oraz serce Bojkowszczyzny. Położone wśród malowniczych gór niedaleko parków narodowych oraz krajobrazowych. Ciekawostką jest odbywający się tutaj co pięć lat Festiwal Kultury Bojkowskiej
 • Monastyr O.O. Bazylianów w Ławrowie (rok zał. 1270)

Obydwa noclegi na Ukrainie zaplanowane są w Rozłuczu. Jest to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Karpat u źródła jednej z największych europejskich rzek – Dniestru, 12 km od centrum etnicznego Bojkowszczyzny – miasta Turka. Zaś wieczorem mamy zaplanowaną tradycyjną wieczerzę wigilijną święta Jordanu: zupa grzybowa, ryba, kutia z miodem, pierogi, gołąbki, sało (czyli słonina)… i wiele więcej. Wiemy, że nie przyjeżdżacie dla jedzenia 🙂 tylko dla zdjęć i niepowtarzalnych, dla nas wręcz egzotycznych wrażeń podczas obserwowania zwyczajów święta Jordanu obrządków prawosławnego i greckokatolickiego. Mimo wszystko jednak, naprawdę warto poznać Ukrainę także od tej strony, nie zawiedziecie się! Dla zainteresowanych do dyspozycji będziemy mieć (za niewielką dopłatą) saunę, która w zimowych okolicznościach dostarczy wspaniałych przeżyć.

Jako przewodnik towarzyszyć nam będzie Bogdan Augustyn – pomysłodawca, założyciel i pierwszy wokalista kultowego punkrockowego zespołu KSU, z wykształcenia i zamiłowania historyk, autor licznych publikacji, przewodnik i pilot od ponad 30 lat jeżdżący na Ukrainę, związany z Centrum Turystyki Kulturowej “Carpathia”.

Edycja ma charakter fotowyprawy, mniej skupiamy się na teorii (nie ma wykładów ze slajdami jak na innych edycjach zajęć), więcej fotografujemy. Choć oczywiście podstawy teoretyczne będą poruszane – jednak wyłącznie w plenerze.

Konieczne posiadanie ważnego paszportu! Nie potrzeba natomiast kupować wcześniej ukraińskiej waluty, w hrywny zaopatrzymy się po przekroczeniu granicy.

Program

 • 12:00: Spotkanie organizacyjne, obiad
 • 13:00: Wyjazd na Ukrainę
 • 15:00: Plener popołudniowy
 • 19:00: Przyjazd na nocleg, kolacja
 • 8:00: Śniadanie
 • 9:00: Plener przedpołudniowy: Stara Sól, Laszki Murowane i okolice
 • 14:00: Przerwa na posiłek, Turka
 • 15:00: Jasienica Zamkowa, punkt widokowy nad Borynią
 • około 19:00: Powrót na nocleg
 • 7:00: Śniadanie
 • 8:00: Plener przedpołudniowy (Święto Jordanu), okolice Terszowa
 • 13:00: Przerwa na posiłek, Stary Sambor
 • 14:00: Monastyr OO. Bazylianów w Ławrowie
 • około 18:00: Powrót do Ustrzyk Dolnych

Z uwagi na napięty plan, nie możemy czekać z rozpoczęciem, prosimy o punktualne przybycie. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp.

Cena

Tylko 1290 zł / osoba – obejmuje:

 • uczestnictwo w plenerze
 • transport busem na Ukrainie
 • noclegi w hotelu na Ukrainie
 • obiad w Polsce (pierwszego dnia)
 • ubezpieczenie podczas podróży zagranicznej
 • wyżywienie w hotelu (śniadanie + obiadokolacja, w tym tradycyjna kolacja wigilijna)
 • wi-fi w hotelu

Cena nie obejmuje wyżywienia w miastach (np. Stary Sambor, Turka) oraz “wstępów” (cerkwie, itp.). Wracając do Polski zatrzymamy się na tradycyjne zakupy “pamiątek w formie płynnej” (alkohol, słodycze, itp.). Zakupy w własnym zakresie i według życzenia, zgodnie z obowiązującymi limitami celnymi.

Zgłoszenia

 • Aby zapisać się na warsztaty, należy wypełnić i wysłać poniższy formularz oraz opłacić zadatek lub pełną kwotę w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
 • Pozostałą kwotę należy opłacić w terminie do 10 dni przed zajęciami, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJEMY PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugerujemy zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż dwa-trzy tygodnie.
 • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
 • Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktujemy Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugerujemy żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie, my służymy jedynie przekazaniu kontaktu.
 • Na wyjazdach zagranicznych wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne, wliczone w cenę zajęć, w formularzu zgłoszeniowym prosimy Cię o dane niezbędne do wystawienia polisy.

Po wysłaniu zgłoszenia, prosimy o wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 300 zł na konto:

FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
76 1140 2004 0000 3102 8039 9368
w tytule przelewu: Jordan [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć: 1290 zł.

Wysyłając formularz zgłoszeniowy, zawierasz z FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski, umowę o świadczenie usług turystycznych, której wzór możesz pobrać tutaj. Umowa reguluje Twoje prawa związane z uczestnictwem w fotowarsztatach. Wypełnioną umowę podpiszemy podczas spotkania organizacyjnego.

Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku). Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

Miejsce spotkania w Polsce

Nasza baza zaplanowana jest w Zajeździe Bieszczadzka Ostoja. Tutaj jemy obiad i stąd wyruszamy na Ukrainę. Tutaj też pozostawiamy samochody.

Zajazd Bieszczadzka Ostoja
Ustrzyki Dolne, Hoszów 10A
49°24’08.3″N 22°38’56.8″E
49.402316, 22.649117

Osoby zainteresowane wcześniejszym przyjazdem lub pozostaniem dłużej, dodatkowym noclegiem itp. uzgadniają ten fakt indywidualnie, bezpośrednio w recepcji Zajazdu.

Pozostałe informacje

Koniecznie przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania (FAQ).

Prosimy o zapoznanie się z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na zajęciach. Równocześnie przypominamy, że nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.

I jeszcze raz przypominamy o bezwzględnej konieczności posiadania ważnego (zalecane co najmniej 6 miesięcy) paszportu!

Masz pytania?

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:

  Imię / nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Więcej zdjęć z pleneru