Na południowo-zachodnim skraju Karpat znajduje się jeden z najbardziej estetycznych regionów Europy. Faliste pola południowych Moraw porównuje się nie bez kozery do wzgórz Crete Senesi w Toskanii, czy amerykańskiej krainy Palouse. Jest to raj dla miłośników fotografii krajobrazu, raj ten dodajmy, łatwo osiągalny z Polski.

Cena

890 

obejmuje:

 • uczestnictwo w plenerze
 • noclegi ze śniadaniem w pokojach dwu i trzyosobowych, każdy z własną łazienką
 • ubezpieczenie podczas podróży zagranicznej
 • wi-fi w pensjonacie

Termin

wiosna  2022

rozpoczęcie w piątek o 15:00, zakończenie w niedzielę około 11:00-13:00

Lokalizacja

Czechy, Morawy

baza zajęć w Bzencu k/Kyjova

zapisy będą przyjmowane po ogłoszeniu terminu

Bądź na bieżąco! Jeśli mamy Cię poinformować o ogłoszeniu terminu i przyjmowaniu zgłoszeń, podaj nam adres e-mail, w każdym momencie Możesz zrezygnować z powiadomień.

Najciekawszy dla fotografa obszar pól rozciąga się w zaliczanym do Karpat obszarze Pogórza Kyjowskiego, w trójkącie: Kyjov-Čejc-Nasedlovice oraz w okolicach położonych za karpackim pasmem Chřiby wsi Kunkovice i Chvalkovice, gdzie wśród zielonych pół znajdziemy malownicze wiatraki. Miejsca plenerów są łatwo dostępne dzięki gęstej sieci dróg polnych i właściwie do wszystkich można dotrzeć samochodem osobowym.

Na Morawy wybieramy się w porze kwitnienia ogromnych połaci rzepaku, nadaje to zdjęciom niesamowitą żółto-zieloną kolorystykę. I choć bardzo skrupulatnie wybieramy termin, kierując się doświadczeniem z poprzednich lat, przyroda zawsze może nam spłatać figla, rozpalając rzepakowe pola wcześniej lub później. Mamy nadzieję, że rozumiesz iż nie możemy przewidzieć tego ze stuprocentowa pewnością. Jednak nawet jeśli nie trafimy w rzepakowe apogeum, plener na pewno również będzie udany, o czym możesz się przekonać oglądając pozostałe zdjęcia na tej stronie.

Na południowych Morawach skoncentrujemy się na odległych detalach krajobrazu, dlatego też najbardziej przydatna okaże się optyka długoogniskowa. Najlepiej sprawdzają się obiektywy 300 mm lub dłuższe na aparacie pełnoklatkowym. Koniecznym elementem wyposażenia będzie również stabilny statyw oraz filtr polaryzacyjny, zwiększający kontrast zdjęć i poprawiający nasycenie kolorów podłoża.

O optyce długoogniskowej w fotografii krajobrazu, przeczytasz na blogu fotowarsztaty.com »

Między plenerami zaplanowane są zajęcia dodatkowe: wykłady o kompozycji, obróbka i komentowanie zdjęć. Nie zapominamy też o odwiedzeniu podziemnej części Moraw, czyli piwnic winnych. Morawy są regionem winiarskim z tradycją sięgającą 937 roku. Uprawę winorośli w Czechach wprowadzili Rzymianie, a jej rozwój zawdzięczamy głównie średniowiecznym klasztorom. Oczywiście podczas wizyt w winnicach planowana jest degustacja 🙂

Warto więc zapakować sprzęt fotograficzny na wyprawę śladami Jožina z Bažin, Tomasza Baty, wybornego wina i barokowych pałaców. Uwierzcie, że w słoneczne ranki i wieczory doskonałe zdjęcia robią się tu same. Zapraszamy Cię do odwiedzenia Morawskiej Toskanii, słynnych wśród fotografów falujących pól uprawnych z malowniczymi rzędami drzew i urokliwymi wiejskimi kapliczkami.

Program

 • 15:00 – Spotkanie w miejscu zakwaterowania w okolicy Kyjova
 • 16:30 – Popołudniowa sesja na wzgórzu Kukle, w okolicach słynnej kaplicy św. Barbary
 • 20:00 – Kolacja przy czeskim piwie i/lub morawskim winie
 • 6:00 – Poranne fotografowanie w zachodniej i południowej części rejonu, okolicach Karlina, Čejca i Šardic
 • 9:00 – Śniadanie
 • 11:00 – Wykłady o kompozycji, obróbka i komentowanie zdjęć
 • 14:00 – Wyjazd na wiatraki w Kunkovicach i Chvalkowicach
 • 17:00 – Wieczorna sesja na polach miedzy Šardicami i Karlinem
 • 20:00 – Kolacja przy czeskim piwie i/lub morawskim winie
 • 6:00 – Poranna sesja na Stražovjaku i Św. Barbara. Ewentualnie powtórka w miejscach gdzie nie udało się wcześniej
 • 9:00 – Śniadanie, podsumowanie
 • 11:00-13:00 – Powrót do Polski, ewentualnie plener na trasie powrotnej

Z uwagi na napięty plan, nie możemy czekać z rozpoczęciem, prosimy o punktualne przybycie. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, itp.

Cena

Tylko 890 zł / osoba – obejmuje:

 • uczestnictwo w plenerze
 • noclegi ze śniadaniem w pokojach dwu i trzyosobowych, każdy z własną łazienką
 • ubezpieczenie podczas podróży zagranicznej
 • wi-fi w pensjonacie

Cena nie obejmuje obiadokolacji i przejazdów między plenerami.

Zgłoszenia

 • Aby zapisać się na warsztaty, należy wypełnić i wysłać poniższy formularz oraz opłacić zadatek lub pełną kwotę w kwocie i na konto podane poniżej oraz w e-mailu jaki Otrzymasz po wysłaniu formularza.
 • Pozostałą kwotę należy opłacić w terminie do 10 dni przed zajęciami, na to samo konto i z tym samym tytułem wpłaty co zadatek (Otrzymasz przypomnienie mailowe). NIE PRZYJMUJEMY PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH NA ZAJĘCIACH! Oczywiście Możesz też od razu po zgłoszeniu uregulować całą płatność, takie rozwiązanie sugerujemy zwłaszcza w przypadku, gdy do zajęć pozostało mniej niż dwa-trzy tygodnie.
 • Jeśli Zgłaszasz więcej niż jedną osobę, formularz należy wypełnić dla każdej zgłaszanej osoby. W polu “uwagi” Możesz wtedy wpisać imię i nazwisko drugiej (i kolejnych) osób, z adnotacją o chęci zakwaterowania w jednym pokoju itp.
 • Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktujemy Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugerujemy żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie, my służymy jedynie przekazaniu kontaktu.
 • Na wyjazdach zagranicznych wymagane jest obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne, wliczone w cenę zajęć, w formularzu zgłoszeniowym prosimy Cię o dane niezbędne do wystawienia polisy.

Po wysłaniu zgłoszenia, prosimy o wpłatę zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 300 zł na konto:

FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski
76 1140 2004 0000 3102 8039 9368
w tytule przelewu: Morawy [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

Możesz również od razu opłacić pełną kwotę zajęć: 890 zł.

Wysyłając formularz zgłoszeniowy, zawierasz z FOTOWARSZTATY Paweł Brzozowski, umowę o świadczenie usług turystycznych, której wzór możesz pobrać tutaj. Umowa reguluje Twoje prawa związane z uczestnictwem w fotowarsztatach. Wypełnioną umowę podpiszemy podczas spotkania organizacyjnego.

Decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku). Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. Tylko w takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku rezygnacji przez uczestnika, zadatek nie ulega zwrotowi.

Lokalizacja zajęć

Noclegi zaplanowane są w znajdującym się w Bzencu pensjonacie Beta, położonym tuż obok najciekawszych miejscówek fotograficznych regionu.

Restaurace a penzion Beta
nám. Svobody 760
696 81 Bzenec
Republika Czeska
48°58’26.0″N 17°15’54.1″E
48.973888, 17.265028

Pozostałe informacje

Między plenerami poruszamy się samochodami uczestników, pokonamy w ten sposób około 300 km. Drogi są dobre i nigdzie nie ma problemu z dojazdem, a gdzie nie da się dojechać, urządzimy sobie krótki kilkunastominutowy spacer. Prosimy przyjechać zatankowanym samochodem, częste zjazdy na stacje benzynowe, gdy co rusz komuś kończy się paliwo, dezorganizują nam nieco plener. Najbliższa stacja benzynowa znajduje się w Bzencu (miejscowość naszego zakwaterowania), sieciówka koncernu Benzina (Orlen).

Jeśli na miejsce zajęć będziesz dojeżdżać autostradą, pamiętaj także o zaopatrzeniu się w czeską winietę, 10-dniowa kosztuje około 55 zł, od początku 2021 w Czechach obowiązują winiety elektroniczne, do zakupu w serwisie edalnice.cz. Zapominalscy mogą skorzystać z innych sposobów zakupu: na stacji benzynowej EuroOil, czeskiej poczcie i w terminalach samoobsługowych zlokalizowanych przy wjeździe na autostradę. Są to jednak metody czasochłonne (wymagają poszukiwań punktów), stąd zdecydowanie zalecamy drogę internetową. Zasada jest zawsze taka sama: trzeba podać numer rejestracyjny pojazdu, do którego zostaną przydzielone uprawnienia na dany okres.

Koniecznie przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania (FAQ).

Prosimy o zapoznanie się z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na zajęciach. Równocześnie przypominamy, że nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu uczestników, powstałe w czasie warsztatów.

Masz pytania?

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:

  Imię / nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Więcej zdjęć z pleneru