[ Tematy i miejsca zajęć ][ Ukraina ]

Karpaty Ukraińskie: Borżawa & Użgorod

Zapraszamy na trzydniowy foto-trekking po ukraińskim Zakarpaciu. Przepiękne i dalekie widoki z Połoniny Borżawa, niezapomniany przejazd koleją najdłuższym tunelem całych Karpat, najważniejsze zabytki Użgorodu – historycznej stolicy Rusi Zakarpackiej. Na warsztatach będziemy ćwiczyć od zdjęć plenerowych, krajobrazowych – przez fotografię uliczną – po temat fotoreportażu realizowanego w mijanych miejscowościach.

NAJBLIŻSZA EDYCJA
21-24
września
(trwają zapisy)

Plener przeznaczony jest dla osób nieco bardziej zaawansowanych, optymalnie tych które już uczestniczyły w poprzednich edycjach fotowarsztatów. Tym razem nie będziemy poruszać żadnych spraw teoretycznych (wykłady, itp.), skupiając się wyłącznie na fotografowaniu.

Spotykamy się w czwartek wieczorem w Ustrzykach Dolnych (tylko zakwaterowanie), tam też można zostawić samochody. Piątek rano zaplanowaliśmy wyjazd busem na nasz fotograficzny tour, kierujemy się w stronę Użgorodu. Odwiedzamy najważniejsze zabytki miasta, tam też przerwa na obiad. Nocleg w hotelu w miejscowości Hukliwe (lub Wołowiec), u podnóża Połoniny Borżawa, skąd następnego dnia ruszamy na całodzienny foto-trekking na to przepiękne, widokowe pasmo (wyjazd kolejką krzesełkową). Ostatni dzień pleneru poświęcamy na część reportażową, zwiedzając najważniejsze zabytki w mijanych miejscowościach oraz urządzając przejazd koleją przez najdłuższy tunel Karpat. Powrót do Polski (Ustrzyki Dolne, miejsce startu) w niedzielę wieczorem, zainteresowani mogą pozostać na dodatkowy nocleg w naszej bazie. Prosimy jednak o zgłoszenie tego faktu równocześnie z zapisem na plener.

Jako przewodnik towarzyszyć nam będzie Bogdan Augustyn – pomysłodawca, założyciel i pierwszy wokalista kultowego punkrockowego zespołu KSU, z wykształcenia i zamiłowania historyk, związany z Centrum Turystyki Kulturowej „Carpathia”.

Odwiedzimy między innymi:

 • Użhorod – stolica Rusi Zakarpackiej, cerkiew, kościół, synagoga, skansen
 • Filipiec – wodospad Szypit
 • Przełęcz Beskid – najdłuższy tunel kolejowy w Karpatach (w budowie jeszcze dłuższy)
 • Hukliwe – cerkiew z XVIII w. (styl zakarpacki)
 • Drohobycz – cerkiew św. Jura XVII w. (UNESCO), kościół XV w., dom Brunona Szulza

Konieczne posiadanie ważnego paszportu!

Nie potrzeba kupować wcześniej ukraińskiej waluty, w hrywny zaopatrzymy się po przekroczeniu granicy.

ukraina-borzawa-stoh

Program

Czwartek

 • 19:00-23:00: Przyjazd, zakwaterowanie

Piątek

 • 7:00: Śniadanie
 • 8:00: Wyjazd busem na Ukrainę, plener w Użgorodzie, stolicy Rusi Zakarpackiej
 • 15:00: Przerwa na obiad (Użgorod)
 • 20:00: Nocleg w hotelu (Hukliwe / Wołowiec)

Sobota

 • 6:00: Śniadanie
 • 7:00: Plener na Połoninie Borżawa, wyjazd koleją krzesełkową
 • 20:00: Nocleg w hotelu (Hukliwe / Wołowiec)

Niedziela

 • 7:00: Śniadanie
 • 9:00: Wyjazd na trasę krajoznawcą
 • 11:00: Przejazd pociągiem Przełęcz Beskid (tunel)
 • 14:00: Trasa krajoznawcza, c.d.
 • około 20:00: Powrót do Ustrzyk Dolnych.

Prosimy nie przyjeżdżać w środku nocy oraz na przysłowiową „ostatnią chwilę”, czyli w piątek rano. Nie możemy sobie pozwolić na oczekiwanie na ewentualne spóźnialskie osoby. Powyższy plan ma charakter orientacyjny, ostateczna wersja zależy od wielu czynników, m.in. pory roku (warunki oświetleniowe), pogody, preferencji uczestników, itp.

Prosimy o zapoznanie się z informacjami odnośnie sprzętu jaki może się przydać na zajęciach.

Cena

Tylko 690 zł / osobaobejmuje:

 • uczestnictwo w plenerze;
 • opieka przewodnika;
 • transport busem na Ukrainie;
 • nocleg ze śniadaniem w Polsce (czwartek);
 • noclegi w hotelach na Ukrainie (pozostałe dni);
 • wyżywienie w hotelu (śniadanie + obiadokolacja).

Cena nie obejmuje ubezpieczenia (we własnym zakresie), wyżywienia w miastach (np. Użgorod, Drohobycz) oraz „wstępów” (muzea, kolej krzesełkowa, bilet kolejowy, itp.). Cena nie obejmuje również dodatkowego noclegu w Polsce niedziela/poniedziałek (dla zainteresowanych).

Lokalizacja zajęć

Nasza baza (pierwszy nocleg) zaplanowany jest w Przystani Gromadzyń Janusz Zieliński. Tutaj spotykamy się w czwartek wieczorem (tylko zakwaterowanie, bez kolacji), stąd następnego dnia rano ruszamy na Ukrainę (busem). Tutaj też bezpiecznie można pozostawić samochód.

Przystań Gromadzyń Janusz Zieliński – przystangromadzyn.pkfi.pl
Ustrzyki Dolne, ul. Bieszczadzka 32
49°25’15.7″N 22°36’18.9″E
49.421033, 22.605259

Rezerwacja miejsc

info@fotowarsztaty.com lub poprzez formularz
pytania tel. 502 636 629
preferowana mailowa forma zgłoszenia!

Warunkiem dokonania rezerwacji jest:

 • zgłoszenie mailowe lub telefoniczne, wraz z podaniem danych osobowych (kontakt powyżej)
 • wpłata zadatku (nie podlegającego zwrotowi) w wysokości 300 zł na konto:
  40 1140 2004 0000 3102 7502 6022
  w tytule przelewu: Borżawa [imię i nazwisko osoby, która dokonuje rezerwacji]

Nie ma ściśle określonego terminu rezerwacji – decyduje kolejność zgłoszeń (wpłaty zadatku). Zastrzegamy sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku braku wystarczającej ilości chętnych. W takim wypadku zadatek zostanie w całości zwrócony wpłacającym. Decyzja odnośnie ewentualnego odwołania warsztatów zostanie przekazana uczestnikom na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć.

Jeśli jadąc na zajęcia, Chcesz zabrać swoim samochodem innych Uczestników (lub Chcesz dołączyć do innej osoby jadącej samochodem), Podaj proszę w zgłoszeniu, skąd (i kiedy) Jedziesz oraz orientacyjną trasę. Skontaktujemy Cię z innymi zainteresowanymi osobami. Przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów – choć oczywiście nie sugerujemy żadnego rozwiązania – uczestnicy uzgadniają to indywidualnie, my służymy jedynie przekazaniu kontaktu.

ukraina-uzgorod-lada

Najczęściej zadawane pytania

O to Pytacie najczęściej:

 • Do Ustrzyk Dolnych planujemy wrócić w niedzielę około 19:00. Kto ma ochotę, może zostać na noc niedziela/poniedziałek, ale prosimy o informację o tym przy zgłoszeniu.
 • Na pasmo Borżawy wyjeżdżamy krzesełkiem na 1300 m n.p.m. Później 40-minutowe podejście na grzbiet ok. 1500 m n.p.m… i tyle. Poruszamy się na grzbietem połoniny i zdobywamy Wysoki Wierch (podejście ok. 40 min typu średniego) Nie ma czego się bać, trasa dość łatwa, choć niezbyt krótka. Zejście do Filipca lub (opcjonalnie) zjazd tym samym krzesełkiem.

Bonusy

Obiektywy do testów
Specjalnie dla Was, oferujemy możliwość bezpłatnego przetestowania na naszych warsztatach fotograficznych, pełnego portfolio obiektywów Tokina. Macie możliwość indywidualnego wypożyczenia na czas zajęć dowolnie wybranej optyki! Przypominamy, aby skorzystać z oferty należy najpierw zapisać się na warsztaty (w sposób opisany na tej stronie) i opłacić zaliczkę!
Szczegółowe informacje »

Nagrody od Wydawnictwa Galaktyka
Wśród uczestników warsztatów rozlosujemy książki Wydawnictwa Galaktyka, dotyczące zagadnień związanych z fotografią oraz obróbką zdjęć.

Dojazd

Istnieje możliwość dojazdu do Ustrzyk Dolnych z prowadzącym zajęcia, optymalne miejsca spotkania to Kraków, Przemyśl. Powrót analogicznie. Zainteresowanych prosimy o kontakt. Można również pytać (na około tydzień przed terminem zajęć) o możliwość dojazdu z innych rejonów Polski, samochodami uczestników zajęć – przeważnie odbywa się to na zasadzie podziału kosztów (do ustalenia między zainteresowanymi).

ukraina-drohobycz-cerkiew

Zdjęcia i opinie

Polecamy zapoznanie się z galeriami zdjęć z minionych zajęć.
Dostępne są również opinie uczestników, zbierane w anonimowych ankietach.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: 502 636 629
Napisz: info@fotowarsztaty.com lub Skorzystaj z poniższego formularza:

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości